پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
ترفند

5 راهکار برای باز کردن تصاویر WebP در ویندوز 11/10 [2023]

تصاویر WebP را بدون هیچ مشکلی باز کنید :)

بسیاری از ما می خواهیم تصاویر مختلفی را برای استفاده شخصی یا حرفه ای از اینترنت دانلود کنیم.

رایج‌ترین فرمت‌های تصویری که استفاده می‌شوند همچنان PNG و JPG هستند، اگرچه اخیراً تصاویر WebP به صورت آنلاین محبوب‌تر شده‌اند.

در مقایسه با سایر فرمت های تصویری پرکاربرد، WebP به طور جهانی پشتیبانی نمی شود. در این پست با روش های مختلف باز کردن آسان فایل های WebP آشنا می شویم.

همه ما عاشق دانلود تصاویر یا فایل های تصویری مختلف از رسانه های اجتماعی، ایجاد تصاویر برای کلاژهای آنلاین یا فقط یک جستجوی ساده در گوگل هستیم. معمولا وقتی این تصاویر را دانلود می کنیم به سختی به نوع فایل توجه می کنیم. برخی از عکس‌ها می‌توانند فایل‌های PNG باشند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند در فرمت فایل JPG یا JPEG باشند. فرمت تصویر دیگری به نام WebP وجود دارد که کمتر رایج است، اما بدون شک هنگام دانلود تصاویر عمدتاً از طریق جستجوی گوگل، آن را مشاهده کرده اید.

اکثر وب سایت ها به طور فزاینده ای از قالب تصویر جایگزین نسبتاً جدید Google WebP استفاده می کنند. این یک فرمت تصویر فشرده است که اندازه اکثر فایل های تصویری را به حداقل می رساند. گفته می شود که به طور متوسط، حجم فایل های WebP تقریباً نصف اندازه سایر تصاویر PNG یا JPG با کیفیت بالا هستند. اما به همان اندازه که دانلود کردن آنها آسان است، باز کردن عکس های WebP پیچیده تر است. خوشبختانه، راه‌های ساده و آسانی برای باز کردن فایل‌های WebP در رایانه شخصی ویندوز شما وجود دارد.

اجازه دهید نگاهی به این گزینه ها بیندازیم.

5 راهکار برای باز کردن تصاویر WebP در ویندوز 11/10

1- تصاویر WebP را در Microsoft Paint باز کنید

همه نسخه‌های سیستم‌عامل ویندوز، از جمله ویندوز 10 یا 11، با مایکروسافت پینت (Paint) عرضه می‌شوند، که پشتیبانی بومی را برای چندین فرمت تصویر، از جمله فرمت WebP فراهم می‌کند. بنابراین استفاده از این برنامه برای باز کردن فایل ها در قالب WebP بسیار آسان است. برای مثال، می توانید تصاویر WebP را در Paint با انجام این مراحل باز کنید.

 • یکی از برنامه های از پیش نصب شده در منوی استارت ویندوز 11 Paint است . برنامه Paint را از آنجا باز کنید و سپس روی File کلیک کنید .ویندوز صرفه جویی در رنگ
 • سپس روی Open کلیک کنید و فایل WebP را که دانلود کرده اید یا از قبل در رایانه شخصی شما موجود است انتخاب کنید.
 • با این کار فایل تصویر WebP در Paint باز می شود. می توانید آن را به دلخواه ویرایش کنید.

2- تصاویر WebP را از طریق گوگل کروم یا مایکروسافت اج باز کنید

اج و کروم، دو مرورگر مبتنی بر Chromium، همچنین می‌توانند فایل‌های WebP را به صورت بومی باز کنند. بنابراین، می توانید تصویر را در مرورگر وب خود باز کنید تا آن را مشاهده کنید. همچنین می توانید هر تصویر یا فایل تصویری WebP را با کشیدن و رها کردن آن در این دو مرورگر مشاهده کنید. حالا بیایید تمام مراحلی که باید دنبال کنیم را بررسی کنیم:

 • پوشه ای را که فایل تصویر WebP در آن دانلود شده است باز کنید یا فایل را در Windows Explorer پیدا کنید.
 • سپس باید مرورگر را باز کنید، به عنوان مثال، Google Chrome یا Microsoft Edge.
 • حالا دوباره فایل تصویر WebP را از پوشه انتخاب کنید و با دکمه سمت چپ ماوس آن را به تب وب کروم یا اج بکشید تا جابجا شود.
 • اکنون تصویر WebP شما در یک برگه مرورگر جدید باز می شود.

همچنین می توانید اج یا کروم را به عنوان برنامه پیش فرض برای باز کردن فایل های WebP از طریق Properties قرار دهید. برای این کار بر روی فایل تصویر WebP کلیک راست کرده و سپس برنامه پیش فرض را تغییر دهید. سپس، هنگامی که روی یک فایل تصویری WebP دوبار کلیک می کنید، مرورگر مورد نظر شما آن فایل تصویر را باز می کند.

3- تصاویر WebP را با Windows Photo Viewer باز کنید

از آنجایی که گوگل فرمت WebP را توسعه داده است، می توانید یک کدک کار بسیار خوب را مستقیماً از گوگل دریافت کنید. با استفاده از این روش، Windows Photo Viewer می‌تواند فایل‌های تصویر WebP را بخواند. اگر به طور مرتب از فایل های WebP در رایانه شخصی خود استفاده می کنید، نصب کدک ایده خوبی است. با نصب کدک Google WebP Winaero Tweaker، کاربران می توانند تصاویر WebP را در Windows Photo Viewer بومی با استفاده از مؤلفه تصویربرداری Windows مشاهده کنند. Winaero Tweaker همچنین به شما امکان می دهد Photo Viewer را در سیستم عامل های 10 و 11 مایکروسافت فعال کنید. اما ابتدا اجازه دهید مراحل زیر را بررسی کنیم:

 • کدک Winaro Tweaker را از اینجا دانلود کنید . در مرحله بعد، باید فایل ZIP دانلود شده را از حالت فشرده خارج کنید.
 • در Explorer، Extract All را از نوار فرمان انتخاب کنید. اکنون همه فایل‌ها در پوشه دلخواه شما از حالت فشرده خارج می‌شوند.
  winaro tweaker 1
 • حالا فایل راه اندازی Winaro Tweaker را انتخاب کرده و کدک را نصب کنید. لطفاً گزینه‌های نصب را در بسته نصبی مرور کنید یا آن‌ها را همانطور که هستند رها کنید.
 • پس از انتخاب گزینه Run Winaero Tweaker ، روی Finish در ویزارد نصب کلیک کنید.
 • اکنون پس از اسکرول کردن به پایین، روی Get Classic Apps in Winaero Tweaker دوبار کلیک کنید و سپس Enable Windows Photo Viewer را انتخاب کنید .پس از فعال شدن Windows Photo Viewer، می توانید نصب کدک WebP را روی ویندوز 10 یا 11 نصب کنید.
 • کدک WebP را برای ویندوز در رایانه شخصی خود دانلود کرده و فایل نصب را نصب کنید.
 • سپس نصب را ادامه دهید و تمام شرایط مندرج در قرارداد مجوز را بپذیرید.
  کدک webp
 • سپس Typical را انتخاب کنید و مراحل نصب را کامل کنید.

اکنون Windows Photo Viewer می تواند فایل های تصویر WebP را به صورت بومی باز کند. به سادگی روی هر تصویر WebP در File Explorer کلیک راست کرده و Open With را انتخاب کنید . سپس برنامه Windows Photo Viewer را انتخاب کنید و تمام فایل های تصویری WebP با برنامه Photo Viewer باز می شوند.

4- تصاویر WebP را در ویندوز با ImageGlass باز کنید

یکی از بهترین نمایشگرهای رایگان تصویر برای سیستم عامل ویندوز 10/11 ImageGlass است . ImageGlass از بیش از 70 فرمت فایل تصویری از جمله WebP پشتیبانی می کند و این فوق العاده است. علاوه بر این، نمایشگر تصویر سریع است و گزینه هایی برای ویرایش تصویر ارائه می دهد. در اینجا ما نگاهی به تمام مراحلی می اندازیم که می توانید برای ویرایش تصاویر Webp با ImageGlass به راحتی دنبال کنید.

 • باید اپلیکیشن ImageGlass را از لینک دانلود رسمی آن دانلود کنید . از طرف دیگر، این برنامه به صورت آزمایشی رایگان در فروشگاه ویندوز نیز موجود است .
 • سپس برنامه را نصب کرده و باز کنید.
 • پس از باز کردن برنامه، روی نماد همبرگری در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید و سپس روی File > Open File کلیک کنید.
  شیشه تصویر
 • فایل Webp را که می خواهید مشاهده کنید انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید این فایل تصویری را با فرمت دیگری ذخیره کنید، می‌توانید فایل را دوباره باز کنید و روی Save As کلیک کنید . سپس فرمت تصویر دلخواه خود را از گزینه های موجود Save As Type انتخاب کرده و تصویر را دانلود کنید.

5- تصاویر WebP را تغییر نام دهید تا به راحتی آنها را در عکس ها باز کنید

نمایشگر تصویر پیش فرض در ویندوز 10 یا 11 برنامه Photos است و هنوز از فرمت WebP پشتیبانی نمی کند. با این حال، اگر به یک تصویر WebP یک نام جدید یا پسوندی مانند JPG بدهید، همچنان می توانید تصاویر WebP را در آن برنامه باز کنید. پس از تغییر عنوان، فایل همچنان همان اندازه خواهد بود. مراحل زیر باید طی شود:

 • اگر پسوند فایل در رایانه شخصی ویندوز شما نمایش داده نمی شود، می توانید ابتدا با کلیک بر روی نوار فرمان Explorer و سپس انتخاب View، این مورد را تغییر دهید .
 • سپس بر روی File name extensions کلیک کنید. با این کار پسوند فایل های همه انواع فایل در Windows Explorer نمایش داده می شود.پسوند ویندوز
 • حالا پوشه ای که فایل تصویر WebP در آن ذخیره شده را باز کنید و نام تصویر را به JPG یا PNG تغییر دهید. ممکن است ویندوز اخطاری مبنی بر غیرقابل استفاده شدن تصویر صادر کند، اما این هشدار را نادیده بگیرید و روی Yes کلیک کنید .
  پسوند فایل را تغییر دهید

اکنون می توان فایل را در برنامه Windows Photos بدون هیچ مشکلی باز کرد.

همچنین، می‌توانید روی فایل تغییر نام‌داده کلیک راست کرده و Show More Options > Open with and Photos را انتخاب کنید تا برنامه Photos را به‌عنوان برنامه پیش‌فرض انتخاب کنید.

نتیجه گیری:

با سیستم‌عامل‌های ویندوز 10 یا 11، باز کردن تصاویرWebP اکنون بسیار راحت است. اگر این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید، می‌توانید فایل‌های WebP را به‌سرعت و به‌طور طبیعی در رایانه‌تان باز کنید، بدون اینکه نیازی به استفاده از سایر برنامه‌های شخص ثالث یا نرم‌افزارهای پیچیده برای تکمیل کار داشته باشید. این احتمال وجود دارد که مایکروسافت در آینده آپدیتی ارائه دهد که یک گزینه پیش فرض برای خواندن فایل های تصویری WebP اضافه می کند، اما پیش بینی زمان آن غیرممکن است. بنابراین پنج روش ارائه شده در بالا چند راه سریع برای انجام کار در این مدت به شما ارائه می دهد.

سوالات متداول درباره باز کردن تصاویر WebP در ویندوز

آیا ویندوز 10 از WebP پشتیبانی می کند؟

ویندوز 10 به طور رسمی از تصاویر WebP پشتیبانی نمی کند. 
با این حال، چند راه برای مشاهده تصاویر WebP در ویندوز 10 وجود دارد.
از یک نمایشگر تصویر شخص ثالث استفاده کنید.  تعدادی نمایشگر تصویر شخص ثالث وجود دارد که تصاویر WebP را پشتیبانی می کند. 
برخی از گزینه های محبوب عبارتند از IrfanView، XnView و Photo Viewer Plus.
از یک مرورگر وب استفاده کنید.  اکثر مرورگرهای وب مدرن از جمله گوگل کروم، فایرفاکس و اج از تصاویر WebP پشتیبانی می کنند. 
برای مشاهده یک تصویر WebP در یک مرورگر وب، به سادگی تصویر را در مرورگر باز کنید.
پسوند WebP Image Extension را نصب کنید.  WebP Image Extension یک افزونه رایگان برای مرورگر Microsoft Edge ویندوز 10 است. 
افزونه پشتیبانی از تصاویر WebP را به Edge اضافه می کند و به شما امکان می دهد تصاویر WebP را در مرورگر مشاهده کنید.

مزایای استفاده از تصاویر WebP چیست؟

تصاویر WebP مزایای زیادی نسبت به سایر فرمت های تصویر مانند JPEG و PNG دارند. 
تصاویر WebP می توانند تا 30 درصد کوچکتر از تصاویر JPEG باشند و در پهنای باند و فضای ذخیره سازی شما صرفه جویی کنند. 
تصاویر WebP همچنین از شفافیت و کانال‌های آلفا پشتیبانی می‌کنند که می‌توان از آن‌ها برای ایجاد GIF متحرک و سایر انواع تصاویر استفاده کرد.

آیا می توانم تصاویر WebP را به فرمت های دیگر تبدیل کنم؟

بله، می توانید 
تصاویر WebP را به فرمت های دیگری مانند JPEG یا PNG تبدیل کنید. 
ابزارهای مختلفی برای تبدیل آنلاین موجود است که به شما امکان می دهد یک تصویر WebP را آپلود کرده و آن را به فرمت مورد نظر تبدیل کنید. 
علاوه بر این، می‌توانید از نرم‌افزارهای ویرایش تصویر مانند Adobe Photoshop یا GIMP برای باز کردن یک تصویر WebP و ذخیره آن در فرمت متفاوت استفاده کنید.

مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | ???? ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا