پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
تکنولوژی

Google Chrome 108 پشتیبانی از Passkeys را در Windows، macOS و Android اضافه می کند

Google Chrome 108 هفته گذشته در کانال پایدار منتشر شد. پشتیبانی از روش جدیدی برای ورود به حساب‌های آنلاین، ورود بدون رمز عبور، با نام مستعار Passkeys را اضافه کرد.

Google Chrome adds support for Passkeys
Google Chrome پشتیبانی از Passkeys را اضافه می کند

اگر مقاله من در مورد macOS 13 Ventura را بخوانید، ممکن است نام برای شما آشنا به نظر برسد. Apple Safari در iOS 16، iPadOS 16 و macOS 13 اولین مرورگری بود که پشتیبانی از Passkeys را اضافه کرد.

کلیدهای عبور چیست؟ رمز عبور یک روش ورود امن است که توسط اتحاد FIDO و کنسرسیوم جهانی وب (W3C)، که شامل غول های سیلیکون ولی مانند اپل، گوگل است. و مایکروسافت.

چه نیازی به آن است؟ در صورتی که عبارت عبور ضعیف باشد، رمزهای عبور معمولی را می توان فیش کرد، فاش کرد، به سرقت رفت یا به صورت اجباری اجباری کرد. کلیدهای عبور این مسائل را کاملاً کنار می گذارند، چیزی برای حدس زدن، لو رفتن یا سرقت وجود ندارد. Passkey ها در دستگاه کاربر به صورت رمزگذاری شده ذخیره می شوند که فقط با داده های بیومتریک مانند FaceID، شناسه اثر انگشت، Windows Hello، PIN و غیره قابل دسترسی است. رمز عبور در دستگاه کاربر به عنوان کلید خصوصی نامیده می شود. این در کنار یک کلید عمومی (نام کاربری) ذخیره شده در سیستم ورود به سیستم یک وب سایت استفاده می شود.

اگر کاربر اعتبار حساب خود را به عنوان یک رمز عبور ذخیره کرده باشد، و سعی کند به وب سایتی که حساب متعلق به آن است وارد شود، کلید عمومی سرور از کاربر می خواهد که رمز عبور مرتبط با حساب خود را ارائه دهد. این کار با تأیید ورود، با استفاده از اسکنر اثر انگشت رایانه یا تلفن همراه، دوربین (FaceID) یا کد پین مورد استفاده برای باز کردن قفل صفحه انجام می شود. دستگاه داده های رمزگذاری شده رمزگذاری شده را که به صورت محلی ذخیره شده اند اسکن می کند و به سرور می گوید که درخواست ورود به سیستم را تأیید کند. به عبارت دیگر، رمز عبور شما هرگز دستگاه شما را ترک نمی کند. می‌توانید کلیدهای عبور را در همه دستگاه‌ها همگام‌سازی کنید، این به برنامه و سیستم‌عاملی که استفاده می‌کنید بستگی دارد.

محور ویژگی امنیتی جدید هستید؟ می‌توانید از Passkeys در Chrome در وب‌سایت‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید. مسئله این است، تعداد کمی از سایت ها پروتکل جدید را پذیرفته اند. این صفحه فهرست راهنمای Passkey (متعلق به 1Password) دارای لیستی از خدماتی که از پروتکل جدید پشتیبانی می‌کنند، این خدمات شامل PayPal، BestBuy، eBay، Microsoft، NVIDIA و غیره است.

نحوه استفاده از Passkeys در Google Chrome

1. Google Chrome را در تلفن اندرویدی خود باز کنید. باید ذخیره رمز عبور و همگام‌سازی را در برنامه فعال کنید.

2. به وب سایتی بروید که از Passkeys پشتیبانی می کند. به عنوان مثال، می‌توانید آن را در این سایت نمایشی https://webauthn امتحان کنید. io/

3. یک شناسه جدید ایجاد کنید.

توجه: اگر این مورد را با سایت دیگری آزمایش می‌کنید، باید وارد حساب خود شوید و نوع ورود را تغییر دهید.

4. کروم پیشنهاد می کند سایت را به عنوان رمز عبور ذخیره کند. (به تصویر اول این مقاله مراجعه کنید)

5. بله را انتخاب کنید، و از شما می گوید که آیا می خواهید از قفل صفحه دستگاه تلفن همراه خود به عنوان کلید عبور استفاده کنید.

6. آن را بپذیرید و شناسه یا پین اثر انگشت خود را تأیید کنید.

7. اکنون Chrome را در رایانه Windows یا Mac خود باز کنید و به همان سایت بروید.

How to use Passkeys in Google Chrome

8. سعی کنید وارد حساب کاربری خود شوید و پروفایل خود را احراز هویت کنید. سایت پانلی را نمایش می دهد که از شما می خواهد از رمز عبور خود استفاده کنید.

Google Chrome use Passkey to login

9. نام دستگاهی را انتخاب کنید که رمز عبور در آن ذخیره شده است، و باید اعلانی را از برنامه تلفن همراه Chrome ببینید.

Google Chrome Passkey notification sent

برای اتصال به رایانه از تلفن شما درخواست می‌کند بلوتوث را روشن کنید. پس از انجام این کار، پیامی برای باز کردن قفل صفحه نمایش داده می‌شود.

google chrome passkey notification

10. درخواست ورود به سیستم را با کد قفل صفحه یا اثر انگشت یا شناسه چهره خود تأیید کنید.

Google Chrome Passkey login

سیستم بدون رمز عبور Passkey اینگونه کار می کند. همچنین می‌توانید از تلفن همراه خود برای اسکن یک کد QR برای ورود به سیستم با استفاده از رمز عبور استفاده کنید، اگرچه روند کمی متفاوت است.

Choose a passkey device

اگر استفاده از دستگاه دیگری را انتخاب کنید، سایت کد QR را نمایش می‌دهد.

google chrome passkey scan a qr code

آن را با هر برنامه دوربینی که از QR پشتیبانی می‌کند اسکن کنید، و باید یک URL را ببینید که با FIDO:/ شروع می‌شود و یک رشته عددی طولانی دنبال می‌شود. روی دکمه باز کردن ضربه بزنید، کروم فرآیند احراز هویت را با استفاده از بلوتوث (مرحله 9 بالا) آغاز می کند. اگرچه پیچیده به نظر می رسد، اما کل فرآیند تنها چند ثانیه طول می کشد تا تکمیل شود.

علاوه بر این، Passkeys از کلیدهای امنیتی سخت افزاری مانند دستگاه های USB Yubikey نیز پشتیبانی می کند، بنابراین باید بتوانید از آن با هر دستگاهی که FIDO پشتیبانی می کند استفاده کنید. من این روش را آزمایش نکرده ام.

برخی از سرویس‌هایی که از Passkeys پشتیبانی می‌کنند اجازه استفاده مستقیم از آن را نمی‌دهند و در عوض به احراز هویت دو مرحله‌ای متکی هستند. مایکروسافت احتمالا بهترین مثال برای این موضوع است. می‌توانید حساب معمولی خود را به «حساب بدون رمز عبور» تغییر دهید و از پین Windows Hello یا شناسه اثر انگشت شما برای دسترسی به حساب استفاده می‌کند. با این حال، این شما را وارد نمی‌کند، بلکه یک اعلان به برنامه Microsoft Authenticator در تلفن همراه شما ارسال می‌کند که باید به صورت دستی آن را تأیید کنید. این به نوعی مانند تأیید 2 مرحله‌ای است که هنگام تلاش برای ورود به حساب Google خود در تلفن خود دریافت می‌کنید و از شما می‌خواهد درخواست را تأیید کنید.

کلیدهای عبور در Google Chrome

macOS رمزهای عبور شما را با استفاده از iCloud Keychain بین دستگاه‌هایتان همگام‌سازی می‌کند. کروم در iOS و iPadOS از همین الگو پیروی می کند، اما از macOS پشتیبانی نمی کند، در عوض آن را در یک نمایه محلی ذخیره می کند. Chrome از Windows Hello برای ذخیره کلیدهای عبور استفاده می کند و از همگام سازی با دستگاه های دیگر پشتیبانی نمی کند. کاربران باید برای اسکن یک کد QR و تایید درخواست ورود به تلفن همراه خود که دارای Passkey است اعتماد کنند. هنگامی که آنها این کار را انجام می دهند، رایانه ویندوز داده ها را در Windows Hello ذخیره می کند و برای ورودهای بعدی استفاده می شود. Chrome در Android با ورود به سیستم عامل خود Google، کلیدهای عبور را در Google Password Manager ذخیره می‌کند و بین دستگاه‌هایی که این برنامه را دارند همگام‌سازی می‌شود.

Passkeys in Google Chrome uses Windows Hello

Chrome از Passkeys در Android، iOS، iPadOS، macOS و Windows پشتیبانی می‌کند. نمودار می گوید که لینوکس پشتیبانی نمی شود. فکر می‌کنم این فقط به این معنی است که رمز عبور را نمی‌توان در رایانه‌های لینوکس ایجاد/ذخیره کرد، بنابراین همچنان باید به شما اجازه دهد با اسکن یک کد QR با تلفن همراه خود وارد سیستم شوید.

می‌توانید رمزهای عبور خود را از بخش تکمیل خودکار Chrome در Windows، macOS و Android مدیریت کنید. اطلاعیه اشاره می‌کند که نسخه‌های آینده Chrome در Android به مدیران گذرواژه شخص ثالثی که از Passkeys پشتیبانی می‌کنند اجازه می‌دهد برای تکمیل خودکار استفاده شود. لطفاً به سؤالات متداول در وب سایت FIDO برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Passkeys.

ممکن است استفاده از کلیدهای عبور در مقایسه با تکمیل خودکار کمی ناخوشایند باشد، اما برای امنیت بهتر هزینه کمی است.

آیا کلیدهای عبور را امتحان کرده اید؟

خلاصه

Google Chrome adds support for Passkeys

نام مقاله

Google Chrome از کلیدهای عبور پشتیبانی می‌کند

توضیح

Google Chrome 108 پشتیبانی از Passkeys را در Windows، macOS و Android اضافه کرده است. ما نگاهی دقیق‌تر به نحوه عملکرد آن می‌اندازیم.

نویسنده

اشوین

ناشر

اخبار فناوری Ghacks

لوگو

تبلیغات

منبع

مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | ???? ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا