پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
تکنولوژی

Google یک بار دیگر عرضه Chrome Manifest V3 را به تاخیر انداخت

برنامه اولیه Google برای شروع آزمایش‌های Manifest V3 در چندین نسخه از مرورگر وب Chrome خود دوباره توسط این شرکت به تعویق افتاد.

adguard chrome manifest v3

به‌روزرسانی از 9 دسامبر 2022 در جدول زمانی پشتیبانی Manifest V2 تأیید می‌کند که Google در حال توقف تغییرات تدریجی Manifest V2 است.

Google برای سال‌ها روی انتقال از Manifest V2 به V3 کار می‌کند. Manifest قابلیت های افزونه های مرورگر را تعریف می کند. ضروری است، زیرا تعیین می‌کند که چه برنامه‌های افزودنی برای Chrome می‌توانند و چه کارهایی نمی‌توانند انجام دهند. تغییرات ایجاد شده در Manifest ممکن است بر هزاران برنامه افزودنی تأثیر بگذارد.

Google ادعا کرد که Manifest V2 می تواند توسط توسعه دهندگان برنامه های افزودنی مخرب و مخرب مورد سوء استفاده قرار گیرد و آنها می توانند بر عملکرد مرورگر تأثیر بگذارند. به گفته غول جست‌وجو، مجموعه‌ای از APIهای Manifest V3 که مجدداً کار می‌کنند، این محدودیت‌ها را برطرف می‌کند. Google قابلیت‌های خاصی را تغییر داد، از جمله یک API شبکه مهم که توسط مسدودکننده‌های محتوا، ابزارهای حفظ حریم خصوصی و سایر برنامه‌های افزودنی استفاده می‌شد.

برنامه‌های این شرکت به‌شدت مورد انتقاد بنیاد Electronic Frontier و سازندگان برنامه‌های افزودنی مانند ریموند هیل، که به دلیل برنامه افزودنی uBlock Origin خود شناخته می‌شود، قرار گرفت. Google Manifest V3 را چندین بار از زمان پیش‌نویس اولیه تغییر داد تا موارد استفاده بیشتری را برآورده کند، اما همه نگرانی‌ها را به طور کامل برطرف نکرد.

برخی از سازندگان مرورگرها اعلام کرده‌اند که قصد دارند عملکرد قدیمی را در مرورگرهای خود حفظ کنند، در حالی که برخی دیگر قصد دارند در این تغییر از گوگل پیروی کنند. موزیلا، سازنده فایرفاکس، در نظر دارد قابلیت های Manifest V2 مربوطه را فعال نگه دارد تا برنامه های افزودنی بتوانند به استفاده از آنها ادامه دهند. Brave، Vivaldi و چندین سازنده مرورگرهای دیگر با مسدودکننده های تبلیغاتی یکپارچه تأیید کرد که مسدودکننده‌های محتوای آن‌ها حتی پس از اجرای تغییرات در نسخه‌های پایدار Chromium همچنان فعال باقی می‌مانند.

اما همه مرورگرها از Manifest V3 پشتیبانی خواهند کرد.

Chromium منبع اکثر مرورگرهایی است که امروزه در دسترس هستند. علاوه بر Google Chrome، Chromium به مرورگر وب مایکروسافت Edge و ده‌ها مرورگر دیگر، از جمله Brave، Vivaldi و Opera که مرتباً در اینجا در اخبار فناوری Ghacks پوشش می‌دهیم، نیرو می‌دهد.

در سپتامبر 2022، مشخص شد که برخی از APIهای Manifest V3 در آن زمان حتی آماده نبودند. یک مشکل بزرگ برای توسعه دهندگان برنامه های افزودنی که به زمان نیاز داشتند تا برنامه های افزودنی خود را به نسخه جدید Manifest منتقل کنند.

برنامه Google در آن زمان این بود که استفاده از افزونه‌های Manifest V3 را با مسدود کردن کامل Manifest V2 اعمال کند. این شرکت از آن زمان برش را به تعویق انداخت، به طوری که برنامه‌های افزودنی Manifest V2 حداقل تا ژانویه 2024 در Chrome پشتیبانی می‌شوند.

مشکل اصلی در حال حاضر که باعث به تعویق افتادن آن شده است توسط یک API دیگر ایجاد می شود. تغییر از استفاده از صفحات پس‌زمینه دائمی به Service Workers به ​​توسعه‌دهندگان برنامه‌های افزودنی که برنامه‌های افزودنی آنها از عملکرد استفاده می‌کنند، سردرد می‌دهد.

یک باگ باعث می‌شود که سرویس‌کاران به‌طور غیرمنتظره‌ای خاموش شوند و بمیرند، دیگری این که سرویس‌کاران پس از 5 دقیقه به‌اجبار خاموش می‌شوند.

برای رسیدگی به این مشکلات، Google اعلام کرد تغییراتی را که برنامه ریزی کرده بود به تعویق می اندازد.

“به همین دلیل، ما هر آزمایش ژانویه را برای خاموش کردن Manifest V2 در کانال های پیش از انتشار Chrome و تغییرات در نشان برجسته در فروشگاه وب Chrome به تعویق می اندازیم، و همه نقاط عطف پایین دست را نیز ارزیابی خواهیم کرد. “

به عبارت دیگر: کانال‌های پیش‌انتشار Chrome همچنان از برنامه‌های افزودنی Manifest V2 پس از ژانویه 2023 پشتیبانی می‌کنند. Google هنوز جدول زمانی به‌روزرسانی‌شده‌ای درباره این تغییرات پست نکرده است.

آمار توسط Chrome Stats پیشنهاد می‌کنیم کمتر از 18٪ از برنامه‌های افزودنی Chrome در زمان نگارش مقاله به Manifest V3 پست شده‌اند (از طریق ثبت نام)

اکنون شما: هر یک از برنامه های افزودنی شما تحت تأثیر منفی Manifest V3 قرار گرفته است؟

خلاصه

Google delays Chrome Manifest V3 rollout once again

نام مقاله

Google یک بار دیگر عرضه مانیفست نسخه 3 کروم را به تاخیر انداخت

توضیحات

برنامه اولیه Google برای شروع آزمایش‌های Manifest V3 در چندین نسخه از مرورگر وب Chrome خود دوباره توسط این شرکت به تعویق افتاد.

نویسنده

مارتین برینکمن

ناشر

اخبار فناوری Ghacks

تبلیغات

منبع

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا