• خانه
  • ⬅️
  • آموزش
  • ⬅️
  • 8 مکانی که ویندوز XP در ویندوز 11 پنهان شده است

8 مکانی که ویندوز XP در ویندوز 11 پنهان شده است

مایکروسافت ویندوز در 20 سال گذشته تغییرات زیادی کرده است، اما بسیاری از زمینه‌ها وجود دارد که تغییر نکرده است. هنوز چند ویژگی قابل مشاهده در ویندوز 11 وجود دارد که به Windows XP از سال 2001 یا حتی قبل از آن باز می گردد. در تضاد کامل با macOS،...

Article

8 مکانی که ویندوز XP در ویندوز 11 پنهان شده است_6390afe8cc31a.jpeg

Windows XP logo

مایکروسافت ویندوز در 20 سال گذشته تغییرات زیادی کرده است، اما بسیاری از زمینه‌ها وجود دارد که تغییر نکرده است. هنوز چند ویژگی قابل مشاهده در ویندوز 11 وجود دارد که به Windows XP از سال 2001 یا حتی قبل از آن باز می گردد.

در تضاد کامل با macOS، که سازگاری با نرم افزارهای قدیمی را به طور نیمه منظم قطع می کند، ویندوز طوری طراحی شده است که تا حد امکان برنامه ها و بازی های قدیمی را خراب کند. این مزیت‌های زیادی دارد، اما به این معنی است که برخی از اجزای ویندوز در طول سال‌ها تغییر قابل توجهی نکرده‌اند، زیرا تغییر آنها می‌تواند باعث ایجاد واکنش زنجیره‌ای در شکستن برنامه‌های قدیمی شود. به عنوان مثال، اگرچه اینترنت اکسپلورر به آرامی از ویندوز 10 حذف می شود، موتور رندر توسط برخی از نرم افزارهای ویندوز و به این زودی ها حذف نخواهد شد.

همچنین برخی از مؤلفه‌های Windows وجود دارند که مایکروسافت می‌تواند آن‌ها را بدون خطر سازگاری با عقب مدرن‌سازی کند. این مورد توجه ویندوز 11 بوده است، زیرا برنامه‌هایی مانند Notepad و Paint بالاخره تغییرات بسیار مورد نیاز را دریافت کرد، اما هنوز اجزای سیستم بیشتری وجود دارد که نرم افزاری معادل فسیل‌های زنده هستند.

خط فرمان

ویندوز در ابتدا برای اجرا بر روی DOS ساخته شده بود و نسخه‌های اولیه شامل Command Prompt یا میانبرهای دیگر بود. برای دسترسی به سیستم DOS زیربنایی. مایکروسافت بعداً نسخه مدرن‌تری از ویندوز را برای استفاده سرور و سازمانی ساخت که مبتنی بر DOS نبود، به نام Windows NT، و Windows XP به عنوان اولین نسخه عمومی ویندوز مبتنی بر سیستم ارتقا یافته به پایان رسید.

Command Prompt in Windows XP
ویندوز XP با CMD.EXE

هر دو ویندوز XP و ویندوز 11 دارای Command Prompt هستند که بیشتر برای اجرای برنامه های خط فرمان یا اسکریپت های دسته ای در نظر گرفته شده است. با این حال، Windows XP همچنین شامل NT Virtual DOS Machine یا به اختصار NTVDM. این به برنامه‌های 16 بیتی و 32 بیتی DOS اجازه می‌دهد تا در Command Prompt (یا از File Explorer)، علاوه بر نرم‌افزار Windows 16 بیتی اولیه، اجرا شوند. با همه برنامه‌ها و بازی‌ها، به‌ویژه آنهایی که به دسترسی مستقیم به سخت‌افزار متکی هستند، سازگار نیست، اما کار می‌کند.

مایکروسافت هرگز از NTVDM در نسخه‌های 64 بیتی Windows یا Windows در معماری‌های دیگر مانند ARM پشتیبانی نمی‌کند. با این حال، همچنان می‌توان آن را در تمام نسخه‌های 32 بیتی x86 ویندوز، از جمله ویندوز 10 فعال کرد. ویندوز 11 به هیچ وجه در رایانه‌های شخصی 32 بیتی x86 در دسترس نیست، بنابراین NTVDM کاملاً از بین رفته است، اما Command Prompt برای اجرای دستور باقی می‌ماند- ابزارهای خط و اسکریپت ها.

Command Prompt on Windows 11
ویندوز 11 با CMD.EXE و خط فرمان در ترمینال ویندوز

اخیراً، مایکروسافت برای ادغام PowerShell، Command Prompt و سایر پوسته های خط فرمان در ترمینال ویندوز. ساخت‌های جدیدتر ویندوز 11 اکنون جلسات Command Prompt را در ترمینال ویندوز به طور پیش‌فرض باز می‌کنند، اما می‌توانید تنظیماتی را در ترمینال تغییر دهید تا CMD.EXE قدیمی را برگردانید.

کنترل پنل

این کمی تقلب است، زیرا کنترل پنل از زمان ویندوز XP به طور قابل توجهی تغییر کرده است و مایکروسافت به آرامی آن را به نفع برنامه تنظیمات حذف کرده است. با این حال، کنترل پنل هنوز تنها راه برای دسترسی به گزینه های خاص در ویندوز است و برخی از پانل های تنظیمات واقعی بسیار شبیه به همتایان XP خود هستند.

اولین گفتگوی گزینه‌های فایل اکسپلورر است که در Windows XP از ظاهر و تم > گزینه‌های پوشه و در ویندوز 11 از ظاهر و شخصی‌سازی > فایل قابل دسترسی است. گزینه های Explorer. مایکروسافت در 20 سال گذشته چند گزینه جدید اضافه کرده است، اما اکثر طرح‌بندی و تنظیمات موجود یکسان هستند.

Folder Options images
پوشه گزینه های موجود در ویندوز XP (چپ) و ویندوز 11 (راست)

مثال دیگر منوی ویژگی‌های اینترنت در ویندوز 11 است که گزینه‌های اینترنت در XP نامیده می‌شود. برخی از تنظیمات در 20 سال گذشته به جای دیگری منتقل شده اند، اما برگه های امنیت و پیشرفته تقریباً یکسان به نظر می رسند.

Internet Properties images
ویژگی های اینترنت در ویندوز XP (چپ) و ویندوز 11 (راست)

بیشتر تنظیمات اینجا برای اینترنت اکسپلورر در نظر گرفته شده است (مانند کلیدهای ActiveX)، که حتی در ویندوز 11 نیز موجود نیست، اگرچه می‌تواند بر برخی از برنامه‌هایی که از موتور IE قدیمی برای بارگیری محتوای وب استفاده می‌کنند نیز تأثیر بگذارد.

اجرای گفتگو

Run Dialog برای چندین دهه جزء اصلی ویندوز بوده است و نسخه ویندوز 11 مشابه پانل ویندوز XP است. در هر دو سیستم عامل، می توانید آن را با میانبر صفحه کلید Win + R باز کنید. گفتگوی Run به شما امکان می دهد نام یک برنامه، مسیر کامل هر فایل یا پوشه یا هر آدرس وب را برای باز کردن آن تایپ کنید.

Windows Run dialog
اجرا گفتگو در ویندوز XP (چپ) و ویندوز 11 (راست)

چند روش دیگر برای دسترسی به محاوره Run در ویندوز 11 وجود دارد، مانند کلیک راست روی لوگوی ویندوز، اما خود کادر کوچک بدون تغییر باقی مانده است. اکنون هم مانند سال 2001 خوب کار می کند، اما من از پس زمینه شیشه ای مات مانند منوی استارت مهم نیستم.

نقشه شخصیت

نقشه کاراکتر یک ابزار ساده سیستمی در ویندوز است که هر کاراکتر در هر فونت نصب شده را به همراه میانبر صفحه کلید برای تایپ آن در یک برنامه دیگر به شما نشان می دهد. همچنین می توانید از آن برای کپی کردن یک کاراکتر معین در کلیپ بورد استفاده کنید، بنابراین لازم نیست کل میانبر را تایپ کنید.

Character Map images
شخصیت نقشه در ویندوز XP (چپ) و ویندوز 11 (راست)

این ابزار در 20 سال گذشته اصلاً تغییر نکرده است. فقدان جستجو، پشتیبانی از ایموجی و سایر ویژگی‌ها منجر به توسعه جایگزین‌های شخص ثالث مدرن شده است، مانند نقشه کاراکتر UWP. انتخابگر شکلک در Windows 11 (Win + Period در صفحه‌کلید) همچنین می‌تواند برای درج کاراکترهای خاص استفاده شود، اما در آنجا نیز جستجو وجود ندارد، به جز شکلک‌ها و GIF.

اطلاعات سیستم

در Windows 11 راه‌های زیادی برای بررسی داده‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار وجود دارد، از جمله برنامه تنظیمات، مدیر دستگاه و مدیر وظیفه، اما یک ابزار بیش از 20 سال است که باقی مانده است. برنامه اطلاعات سیستم می تواند تقریباً تمام جزئیات رایانه شخصی شما را نمایش دهد، از نسخه BIOS گرفته تا لیست برنامه های راه اندازی شما.

System Information images
اطلاعات سیستم در ویندوز XP (سمت چپ) و ویندوز 11 (راست)

علی‌رغم طراحی قدیمی‌اش، اطلاعات سیستم می‌تواند یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای بررسی جنبه‌های مختلف سیستم شما باشد، به ویژه در مقایسه با جستجوها یا کلیک‌های متعدد در برنامه تنظیمات. اگرچه نمی‌توانید چیزی را از اطلاعات سیستم تغییر دهید – می‌توانید برنامه‌های راه‌اندازی خود را ببینید، اما نمی‌توانید آنها را اضافه یا حذف کنید.

پاکسازی دیسک

پاکسازی دیسک هنوز روش اصلی پاکسازی فایل‌های سیستم ویندوز و حافظه پنهان قبل از اینکه رایانه شما این کار را به طور خودکار انجام دهد، است، در حالی که در صورت تمایل، سطل بازیافت را نیز خالی می‌کند. این ابزار در ویندوز XP و ویندوز 11 وجود دارد.

Disk Cleanup images
پاکسازی دیسک روشن است ویندوز XP (چپ) و ویندوز 11 (راست)

هر چند بین این دو نسخه چند تفاوت وجود دارد. به‌روزرسانی‌های بعدی ویندوز یک کلید جداگانه برای فایل‌های سیستم و ورودی‌های منوی اضافی برای انواع داده‌های دیگر اضافه کردند. برگه «گزینه‌های بیشتر» در نسخه XP نیز از بین رفته است، که فقط حاوی میانبرهایی برای افزودن و حذف برنامه‌ها، بازیابی سیستم و سایر ابزارها بود.

مدیر منبع داده ODBC (و یک گفتگوی قدیمی)

ویندوز دارای یک ابزار داخلی به نام ODBC Data Source Administrator است که به شما امکان می‌دهد به برخی از پایگاه های داده خارجی متصل شوید — در درجه اول برای رایانه ها در تنظیمات کاری یا استقرار سازمانی مفید است. با جستجوی «ODBC» می‌توانید آن را در Windows 11 پیدا کنید و در Windows XP از Control Panel > Performance and Maintenance > Administrative Tools قابل دسترسی است.

images of Data Source Administrator
ابزار ODBC در ویندوز XP (چپ) و ویندوز 11 (راست)

این ابزار به خودی خود چندان جالب نیست، اما یکی از چندین روش برای مشاهده انتخاب کننده فایل بسیار قدیمی ویندوز در عمل است. با استفاده از ویندوز 11 یا XP، به تب User DSN بروید، سپس روی Add > Driver do Microsoft Excel > Select Workbook کلیک کنید. این انتخابگر فایل خاص بسیار قدیمی‌تر از ویندوز XP است – قدمت آن به ویندوز 3.1 برمی‌گردد. از سال 1992.

image of old file picker
انتخاب کننده فایل ویندوز 3.1 در ویندوز 11

ریموند چن از مایکروسافت در یک پست وبلاگ توضیح داد که Windows برای جلوگیری از شکستن سازگاری با نرم افزارهای قدیمی، انتخابگر فایل قدیمی را برای برنامه های قدیمی ارائه می دهد. او گفت: «برنامه‌های آن دوره از چیزهای شیک مانند نام فایل‌های طولانی پشتیبانی نمی‌کنند، و وقتی می‌خواهند گفتگو را سفارشی کنند، انتظار دارند یک گفتگوی سبک ویندوز 3.1 را سفارشی کنند، بنابراین این چیزی است که ما به آنها می‌دهیم.

Winver

هم ویندوز XP و هم ویندوز 11 یک برنامه کاربردی ساده به نام About Windows دارند که با باز کردن پنجره Run (Win + R) و اجرای “winver” (بدون نقل قول) قابل دسترسی است.

About Windows image
Winver در Windows XP (سمت چپ) و Windows 11 (راست)

این پانل لوگوی سیستم عامل فعلی و همچنین اطلاعات حق چاپ و شماره ساخت فعلی را نمایش می دهد. برخی از جزئیات متن در طول 20 سال گذشته تغییر کرده اند – به عنوان مثال، مقدار RAM دیگر نمایش داده نمی شود – اما تفاوت چندانی ندارد.

منبع

برچسب ها
0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست مطالب
more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post
مـــطالب مـشـــابه بیشتر...