پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

یک ابرنواختر تصویر روز ناسا شد

دیجیاتو/ ابرنواختر SN 2023rve ماه گذشته در کهکشان مارپیچی NGC 1097 کشف شد.

در بازوی پایینی این کهکشان مارپیچی یک ابرنواختر دیده می‌شود. ابرنواختر SN 2023rve ماه گذشته توسط رصدخانه Al-Khatim امارات کشف شد و مدتی بعد مشخص شد که با انفجار مرگ یک ستاره پرجرم که احتمالاً یک سیاه‌چاله را باقی گذاشته است، مطابقت دارد

در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟

کهکشان مارپیچی NGC 1097 در فاصله نسبتاً نزدیک 45 میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی جنوبی کوره (Fornax) قرار دارد و به‌وسیله‌ تلسکوپی کوچک قابل مشاهده است. این کهکشان نه‌تنها به‌خاطر بازوهای مارپیچی زیبای خود، بلکه به‌خاطر جت‌های ضعیف و کم‌نورش معروف است. این جت‌ها با جریان‌های ستاره‌ای کهن به‌جامانده از یک برخورد کهکشانی مطابقت دارد؛ برخوردی که احتمالاً با کهکشان کوچکی که بین بازوهای آن در پایین سمت چپ دیده می‌شود، صورت گرفته است.

یک ابرنواختر تصویر روز ناسا شد/ عکس

این تصویر ابرنواختر جدید را با یک علامت چشمک‌زن بین دو تصویری که به فاصله چند ماه از هم گرفته شده‌اند، نشان می‌دهد. کشف ابرنواخترها در کهکشان‌های نزدیک در تعیین مقیاس و سرعت انبساط کل کیهان مهم است. این موضوع درحال‌حاضر با تضادهای غیرمنتظره و بحث‌های فراوان همراه است.

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا