• خانه
  • ⬅️
  • تکنولوژی
  • ⬅️
  • گوگل آیکون قفل https را در مرورگر کروم تغییر می دهد

گوگل آیکون قفل https را در مرورگر کروم تغییر می دهد

????گوگل اعلام کرده که قرار هست ایکون قفل در مرورگر کروم، که در کنار ادرس سایت هایی که از https استفاده می کنند ظاهر می شود، را تغییر دهد و آن را به آیکونی که تغییر تنظیمات و دسترسی های سایت را القا می کند تغییر دهد. نماد جدید قرار...

Article

گوگل آیکون قفل https را در مرورگر کروم تغییر می دهد

????گوگل اعلام کرده که قرار هست ایکون قفل در مرورگر کروم، که در کنار ادرس سایت هایی که از https استفاده می کنند ظاهر می شود، را تغییر دهد و آن را به آیکونی که تغییر تنظیمات و دسترسی های سایت را القا می کند تغییر دهد.

نماد جدید قرار است در مرورگر کروم 117 راه اندازی شود که در اوایل سپتامبر 2023 منتشر می شود ، به عنوان بخشی از یک به روز رسانی کلی طراحی برای پلتفرم های دسکتاپ. Chrome همچنان به کاربران هشدار می دهد که اتصال آنها ایمن نباشد.

دلیل اینکار این هست که عمده افراد درک درستی از مفهوم آیکون قفل ندارند که باعث سوءتفاهم های مختلف و حتی دزدی از آن ها می شود. این ایکون در زمانی که استفاده از https کم بود باعث اطمینان خاطر افراد از امنیت سایتی که بازدید می کردند، میشد و گوگل با تاکید روی آن در مرورگر کروم، یکی از دلایل رونق استفاده از پروتکل https و افزایش امنیت کلی وب شد.

اما حالا اکثر سایتها از https برخوردار هستند و در حالی که استفاده از https در بین یک میلیون سایت محبوب جهان در سال 2013 حدود 14 درصد بود، حالا به جایی رسیده که 95 درصد صفحات بازدید شده در مرورگر کروم در ویندوز دارای https هستند.

بنابراین این آیکون دیگر معنای سابق را ندارد و وقتی امکان استفاده از https برای همه سایت ها به راحتی با چند کلیک قابل فعال شدن هست، معنای آن در حال حاضر صرفا این هست ارتباط شما با سایت مدنظر امن هست و این آیکون هیچ ربطی به اعتبار سایت، امن بودن سایت و غیره ندارد و هنگامی که تقریبا تمام سایت های فیشینگ و دزدی دارای https هستند، داشتن درک سابق می تواند به ضرر خیلی از افراد تمام شود.

حتی طی تحقیقات گوگل روی رابط کاربری، وقتی از داوطلبان خواسته شد که اعتبار یک سایت خرید انلاین فرضی را چک کنند، نگاه آن ها به ایکون قفل بالا بود و وقتی در یک سوال چند گزینه ای از آن ها درباره انتظارشان از این وب سایت که ایکون قفل داشت، پرسید شد، تنها 11 درصد آن ها یک گزینه درست که امن بودن ارتباط با وب سایت هست را به تنهایی انتخاب کردند.

آیکون قفل https 8

در نتیجه گوگل قرار هست از نسخه 117 کروم که چند ماه آینده منتشر می شود، آیکون قفل را به آیکونی که تغییر تنظیمات و دسترسی های سایت را القا می کند، تغییر بدهد تا بدین صورت از اعتماد بیش از حد کاربران به این ایکون کم کند و عملکرد اصلی این دکمه را نشون دهد.

سایت هایی که هنوز از https استفاده نمی کنند هم کماکان با ایکون قرمز و علامت هشدار نمایش داده می شوند تا به مهاجرت به https تشویق شوند و کاربران به آن ها اعتماد نکنند.

0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست مطالب
more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post
مـــطالب مـشـــابه بیشتر...