پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

گنج‌یاب آماتور نروژی گنجینه طلای قرن ششم را یافت

کاشف  ۵۱ ساله این مجموعه که ارلند بور نام دارد با فلزیابی که تازه خریداری کرده بود در حال راه رفتن بود که ناگهان به این اشیای باستانی برخورد کرد.

او با اشاره به یک دزد دریایی خیالی نروژی گفت که ابتدا فکر کرده است که به سکه‌های کاپیتان سابرتوث برخورد کرده است.

گنجینه پیدا شده که وزن آن به بیش از ۱۰۰ گرم می‌رسد، شامل ۹ مدال طلای نروژی، ۳ حلقه طلا و مرواریدهایی است که زمانی یک گردنبند مجلل را تشکیل می‌دادند.

باستان‌شناسان بر این نظرند که این گنجینه به دلیل نقوش اسطوره‌های مردم اسکاندیناوی (نورس) روی مدال‌ها منحصر به فرد است.

آقای بور که از کودکی آرزو داشت باستان‌شناس شود در ماه اوت پس از خرید یک فلزیاب و زمانی که به توصیه پزشکانش برای ورزش بیشتر در مزرعه یک کشاورز در نزدیکی شهر استاوانگر قدم می‌زد، اتفاقی به این گنجینه برخورد.

او هنگامی که می‌خواست پس از قدم زدن به خانه‌اش بازگردد ناگهان صدای بوق دستگاه فلزیاب را شنید. آقای بور با شنیدن صدای بوق دستگاه فلزیاب در دامنه تپه‌ها باستان‌شناسان را فراخواند تا کار کاوش را آن‌ها انجام دهند.

اوله مدسن، رئیس موزه باستان‌شناسی دانشگاه استاوانگر با بیان اینکه پیدا کردن این مقدار طلا به یکباره «بسیار غیرعادی» است، از این گنجینه به عنوان کشف طلای قرن در نروژ نام برد.

بر اساس قوانین نروژ، هم آقای بور و هم مالک زمین که این گنجینه در آنجا کشف شده، پاداشی دریافت خواهند کرد، اگرچه مبلغ آن هنوز مشخص نشده است.

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)

مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا