• خانه
  • ◀️
  • خبرخوان
  • ◀️
  • کشف فسیل ۱۲۵ میلیون ساله از لحظه شکار یک دایناسور توسط پستاندار ماقبل تاریخ

📌 کشف فسیل ۱۲۵ میلیون ساله از لحظه شکار یک دایناسور توسط پستاندار ماقبل تاریخ

دیرینه‌شناسان در چین روز سه‌شنبه ۱۸ ژوئیه (۲۷ تیر) اعلام کردند فسیلی را شامل دو گونه جانوری متعلق به عصر دایناسورها در شمال شرقی این کشور یافته‌اند. این فسیل یک پستاندار شبیه به گورکن را نشان می‌دهد که حدود ۱۲۵ میلیون سال پیش به یک دایناسور گیاه‌خوار حمله کرده و در حالی که به دور […]

خبرخوان یک نظر اضافه کنید 5 دقیقه زمان مطالعه
Blog article

blank
امتیاز بدید😊

دیرینه‌شناسان در چین روز سه‌شنبه ۱۸ ژوئیه (۲۷ تیر) اعلام کردند فسیلی را شامل دو گونه جانوری متعلق به عصر دایناسورها در شمال شرقی این کشور یافته‌اند.

این فسیل یک پستاندار شبیه به گورکن را نشان می‌دهد که حدود ۱۲۵ میلیون سال پیش به یک دایناسور گیاه‌خوار حمله کرده و در حالی که به دور آن پیچیده، دندان‌هایش را در دنده‌های قربانی فرو برده است.

این پستاندار چهارپا، که با نام «خزنده‌پستاندار» شناخته می‌شود و از تیره گوبی‌قیف‌دندانان به حساب می‌آید، جثه‌ای به اندازه یک گربه خانگی داشته است و در این صحنه با یک دایناسور «سیتاکوسور» از تیره طوطی‌خزندگان که اندازه‌ای مشابه یک سگ متوسط داشته درگیر شده است.

دانشمندان تصور می‌کنند این دو حیوان در حال نزاع بوده‌اند که ناگهان در گل و لای آتشفشانی فرو رفته و در شرایطی که با یکدیگر گلاویز شده بودند زنده زیر گدازه‌ها مدفون شده‌اند.

جردن مالون، دیرینه‌زیست‌شناس از موزه طبیعت کانادا در اتاوا که هدایت این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: «دایناسورها تقریباً همیشه بزرگتر از پستانداران معاصر خود بودند، بنابراین اعتقاد غالب محققان این است که تعامل آنها یک طرفه بوده و دایناسورهای بزرگتر همیشه پستانداران کوچکتر را می خورده‌اند.»

دکتر مالون افزود: «با این حال در اینجا ما شواهد فسیلی خوبی در دست داریم که یک پستاندار کوچکتر را در حال شکار دایناسور بزرگتر نشان می‌ٔهد.»

Michael Skrepnick/Scientific Reports

تصویر بازسازی‌شده از لحظه گلاویز شدن دو حیوانMichael Skrepnick/Scientific Reports

اکثر پستانداران در دوران میانه‌زیستی یا مزوزوئیک (عصر دایناسورها)، به خوبی از خود محافظت می‌کردند تا تبدیل به وعده ناهار دیگران نشوند. با این حال فسیل کشف‌شده نشان می‌دهد که دستکم بعضی از این پستانداران به این اکتفا نکرده و در نقش مهاجم و شکارچی دایناسورهای دیگر نیز ظاهر می‌شده‌اند.

آقای مالون می‌گوید: «من فکر می‌کنم آنچه در اینجا مهم است این است که شبکه‌های غذایی دوران میانه‌زیستی پیچیده‌تر از آن بوده است که قبلا تصور می‌کردیم.»

دوران میانه‌زیستی یا مزوزوئیک از حدود ۲۴۵ تا ۶۵ میلیون سال پیش را شامل می‌شود و در مطالعات دیرینه‌شناسی دربرگیرنده سه دورهٔ تریاس، ژوراسیک و کرتاسه است.

منطقه‌ای در استان لیائونینگ که در آن فسیل تقریباً کامل پیدا شده است، به دلیل وجود فسیل‌های مختلف حیوانات که در فوران‌های آتشفشانی مدفون شده‌اند اصطلاحا «پمپئی چین» نامیده می‌شود.

بررسی فسیل، که مانند یک صحنه جرم فریز شده در تاریخ است، نشان می‌دهد پستاندار ماقبل تاریخ که ۴۷ سانتی‌متر طول دارد قفسه سینه دایناسور ۱۲۰ سانتی‌متری را گاز گرفته و همزمان با دست‌ها فک و پاهای عقبی طعمه را مهار کرده است.

دانشمندان تصور می‌کنند که هر دو حیوان تازه‌بالغ هستند. شیائو چون وو، دیرینه شناس و یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: «قبل از این نمونه‌هایی از دایناسورهای گوشتخوار که دایناسورهای گیاهخوار را شکار می‌کنند وجود داشت، اما هرگز نمونه‌ای از شکار یک دایناسور توسط پستانداران وجود نداشته است.»

محققان فرضیه لاشه‌خوار بودن پستاندار را رد کرده‌اند. آنان می‌گویند در فسیل به دست آمده، پستاندار در کشاکش مغلوب کردن دایناسور است و نه صرفا تغذیه از یک لاشه بیجان. در این صحنه نزاع پای عقبی پستاندار، پای عقبی دایناسور را به دام انداخته است و به گفته پژوهشگران اگر دایناسور قبلاً مرده بود و پستاندار با لاشه آن برخورد می‌کرد بعید بود چنین اتفاقی رخ دهد.

قبل از این شواهدی مبنی بر تغذیه خزنده‌پستاندار از دایناسور وجود داشت و دیرینه‌شناسان استخوان‌های یک نوزاد سیتاکوسور را از معده این حیوان به دست آورده بودند.

عکس: نشریه Scientific Reports

فسیل به دست آمده دارای جزئیات زیادی از لحظه نبرد دو حیوان استعکس: نشریه Scientific Reports

دکتر مالون در این باره می‌گوید: «آنچه در مورد فسیل ما منحصر به فرد است این واقعیت است که نشان می‌دهد خزنده‌پستاندار قادر به شکار دایناسورهای بزرگتر بوده است.»

دیرینه‌شناسان به ندرت فسیل‌هایی را یافته‌اند که حیوانات را در تعامل با یکدیگر نشان دهند. پیش از این فسیل دیگری در دهه ۷۰ میلادی در مغولستان یافت شده بود که دو دایناسور، یکی گوشتخوار و شکارچی و دیگری طمعه، را نشان می‌داد که حدود ۸۰ میلیون سال پیش با هم گلاویز شده بودند. این دو حیوان در همان حال مبارزه با یکدیگر زنده زیر یک تپه شنی در حال ریزش مدفون شده بودند.

امتیاز بدید😊
برچسب ها: دایناسور
این مقاله را به اشتراک بگذارید

نویسنده: تحریریه کارینت✅

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | 🚀 ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیگر مقالات این نویسنده را هم بخوانید
نظر بدهید

جدیدترین مقالات

محتوای حمایت شده

جدیدترین ویدیوها

similar content

👌 مطالب زیر را هم مطالعه کنید

حل مشکل “فایل های WAV خراب”

ما یاد خواهیم گرفت که چگونه مشکل "فایل های WAV خراب" را

4 دقیقه زمان مطالعه

روش عجیب تولید مثل مورچه‌های دیوانه زرد+عکس

یافته‌های یک مطالعه نشان داده است مورچه‌های دیوانه زرد مهاجم برای تولید

0 دقیقه زمان مطالعه

۱۰ تا از بهترین سایت های تبدیل فایل صوتی به MP3 آنلاین

با استفاده از ۱۰ تا از بهترین سایت های تبدیل فایل صوتی

0 دقیقه زمان مطالعه

آموزش کار با قابلیت Quiet Mode اینستاگرام

کاربران اینستاگرام می توانند با فعال کردن قابلیت Quiet Mode 🤫 اعلان

0 دقیقه زمان مطالعه

دانلود پلاتو Plato 4.0.9 بازی آنلاین اندروید

پلاتو – Plato نام یک برنامه اندرویدی به عنوان شبکه بازی و

2 دقیقه زمان مطالعه

Hogwarts Legacy پرفروش‌ترین بازی آمریکا طی ماه گذشته بود

آمار فروش کنسول‌ها، نرم افزار و سخت افزار آمریکا طی ماه فوریه

0 دقیقه زمان مطالعه

استارلینک از نوع چینی در راه است!

چین قصد دارد هزاران ماهواره را به مدار پایین زمین بفرستد تا

4 دقیقه زمان مطالعه

امکان استفاده از One UI 5.1 در آیفون فراهم شد

سامسونگ اواخر سال ۲۰۲۲ اپلیکیشن تحت وب Try Galaxy را معرفی کرد

0 دقیقه زمان مطالعه

این صفحه را به اشتراک بگذارید😊

با اشتراک گذاری مطالب ما از ما حمایت کنید