پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

کشف غافلگیرکنندۀ خدایان مصر و یونان در لهستان

 دو مجسمۀ کوچک باستانی در این کاوش به دست آمدند که یکی از آن‌ها تمثالی از یک خدای مصری به اسم اوزیریس و دیگری نیم‌تنه‌ای از یک خدای رومی موسوم به باکوس است.

کشف غافلگیرکنندۀ خدایان مصر و یونان در لهستان!

 

(مجسمۀ اوزیریس)

در ابتدا تصور این بود که این دو مجسمه مربوط به یک فرعون و یک الهه باشند، اما بررسی‌های دقیق‌تر ماهیت واقعی آن‌ها را روشن کرد.

موسسه حفاظت از آثار تاریخی استان لوبلسکی این خبر را در صفحۀ فیسبوک خود منتشر کرده و نوشته است: «وجود این مجسمه‌ها در این منطقه به حدی غیر عادی و غافلگیرکننده بوده که در ابتدا تردید‌هایی دربارۀ اصالت آن‌ها به وجود آمد. یکی از فرضیه‌ها این بود که شاید این مجسمه‌ها بخشی از تزیینات قرن نوزدهمی قصر کلنیوسکی (Kleniewski) بوده باشند. اما به لطف همکاری موزۀ ملی لوبین و دانشمندانی از دپارتمان باستان‌شناسی دانشگاه ورشو، معلوم شد که این آثار کاملا اصیل و متعلق به دوران مصر و روم باستان هستند».

کشف غافلگیرکنندۀ خدایان مصر و یونان در لهستان!

(مجسمۀ باکوس)

 

طبق بررسی‌های انجام شده، قدمت مجسمۀ اوزیریس به هزارۀ اول قبل از میلاد و قدمت مجسمۀ باکوس به حدود یک قرن قبل از میلاد برمی‌گردد. این مجسمه‌ها به احتمال زیاد جزء کلکسیون آثار باستانی خانوادۀ ثروتمند کلینوسکی بوده‌اند که تا زمان جنگ جهانی دوم در قصر خانوادگی آن‌ها نگه‌داری می‌شده‌اند.

ماریا کلینوسکی در سال ۱۹۰۴ به مصر سفر کرده بود و احتمالا مجسمه اوزیریس را در همان زمان خریداری کرده است. مجسمۀ باکوس را نیز یکی از پیشکاران خانوادۀ کلینوسکی در سال ۱۹۰۶ از یک مقبرۀ باستانی در روستای دراتوف (Dratów) لهستان به دست آورده بود.

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا