• خانه
  • ⬅️
  • خبرخوان
  • ⬅️
  • کشف «طلای شناور» نیم میلیون یورویی در روده نهنگ مرده

کشف «طلای شناور» نیم میلیون یورویی در روده نهنگ مرده

پس از کشف این نهنگ مرده و با وجود سختی انجام تحقیقات در میان جزر و مد دریا، آنتونیو فرناندز رودریگز، رئیس انستیتوی سلامت حیوانات و امنیت غذایی دانشگاه «لاس پالماس» اسپانیا همچنان مصمم بود تا علت مرگ حیوان را پیدا کند. این متخصص آسیب‌شناسی که گمان می‌برد نهنگ به...

Article

Top-tech-news-ChatGPT-4-is-now-available-and-it-possesses-these-ten-almost-human-like-capabilities.-Alphabet-announced-plans-to-cut-approximately-12000-jobs-worldwide

پس از کشف این نهنگ مرده و با وجود سختی انجام تحقیقات در میان جزر و مد دریا، آنتونیو فرناندز رودریگز، رئیس انستیتوی سلامت حیوانات و امنیت غذایی دانشگاه «لاس پالماس» اسپانیا همچنان مصمم بود تا علت مرگ حیوان را پیدا کند.

این متخصص آسیب‌شناسی که گمان می‌برد نهنگ به دلیل مشکلات گوارشی مرده باشد، در نهایت روده حیوان را بررسی کرد و به چیزی سخت برخورد کرد که به روده چسبیده بود.

پروفسور فرناندز می‌گوید: «چیزی که من بیرون آوردم سنگی به قطر ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر بود که ۹.۵ کیلوگرم وزن داشت. وقتی به ساحل برگشتم همه به من نگاه می‌کردند اما نمی‌دانستند آنچه در دستانم بود یک قطعه “عنبر” است.»

عنبر، یک ماده کمیاب و مومی شکل است که در دستگاه گوارش نهنگ عنبر ساخته می‌شود و به آن «طلای شناور» نیز می‌گویند.

از این مادۀ گرانبها برای قرن‌ها در صنعت عطرسازی استفاده می‌شد و تکه‌ای که پروفسور فرناندز در دست داشت، حدود ۵۰۰ هزار یورو ارزش داشت.

عنبر رایحه‌ای شبیه «چوب صندل» دارد همچنین حاوی ترکیب شیمیایی «آمبرین» است؛ یک الکل بی‌بو که می‌تواند بوها را تثبیت کند و بر تداوم عطرها بیافزاید و به همین دلیل در بین عطرسازان محبوبیت دارد.

در آمریکا، استرالیا و هند تجارت عنبر ممنوع است.

پروفسور فرناندز امیدوار است که پول فروش این قطعه توسط موسسه تحقیقاتی او، صرف کمک به قربانیان حادثه فوران آتشفشان در جزیره «لاپالما» شود. 

این آتشفشان که در سال ۲۰۲۱ میلادی فوران کرد، بیش از ۸۰۰ میلیون یورو خسارت برجای گذاشت و صدها خانه و کسب و کار را ویران کرد.

برچسب ها

0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست مطالب
more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post

مـــطالب مـشـــابه بیشتر...