پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

چین از اول دسامبر برای تحقیقات علمی مرزهای اخلاقی تعیین می کند

از اول دسامبر، چین مقررات جدیدی را اعمال می‌کند که همه مؤسسات تحقیقاتی – از جمله دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و شرکت‌ها- را ملزم می‌کند که تحت این قانون قرار گیرند. بررسی های اخلاقی به گفته وزارت علوم و تکنولوژی، این اقدام با هدف اطمینان از استفاده از علم و فناوری “به‌خوبی” انجام می‌شود. /p>

مقررات، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و شرکت‌ها را ملزم می‌کند که بازبینی‌های اخلاقی را انجام دهند

این پیشرفت نشان‌دهنده اولین مورد برای چین است که آن را در ایجاد دستورالعمل‌هایی برای ملاحظات اخلاقی در زمینه‌هایی مانند تحقیقات انسانی و حیوانی و همچنین هوش مصنوعی (AI). از جمله حوزه‌هایی که نیاز به تأیید تخصصی شخص ثالث دارند، مدل‌های الگوریتمی با نفوذ اجتماعی، رابط‌های تهاجمی مغز و رایانه، و سیستم‌های تصمیم‌گیری خودکار مؤثر بر سلامت و امنیت هستند.

China

اما این چه معنایی برای فشار ملت به سمت نوآوری علمی دارد؟ از یک سو، مقررات جدید می‌تواند به عنوان یک قطب‌نمای اخلاقی بسیار مورد نیاز عمل کند، به‌ویژه در منظره‌ای که با معضلات اخلاقی مشخص شده است، مانند آنچه که شامل دانشمند چینی He Jiankui است. او با ایجاد نوزادان ویرایش شده ژنتیکی جهان را شوکه کرد و بعداً به دلیل اقدامات پزشکی غیرقانونی به زندان افتاد.

از سوی دیگر، دستورالعمل ها می توانند نوآوری را خفه کنند. تشکیل کمیته بررسی اخلاق با حداقل هفت عضو می تواند پروژه های تحقیقاتی را کند کند. این کمیته ها صلاحیت لغو پروژه ها را دارند، که یک مانع بالقوه برای پیشرفت های علمی سریع است.

دستورالعمل‌ها همچنین شبکه گسترده‌ای را بر روی «حوزه‌های تحقیقاتی حساس» ایجاد می‌کنند که نیازمند داده‌ها و الگوریتم‌ها – اجزای جدایی‌ناپذیر توسعه هوش مصنوعی – برای انجام فرآیند بررسی است. این می‌تواند بر جایگاه چین در رقابت جهانی فناوری تأثیر بگذارد، به‌ویژه که هوش مصنوعی به یک مؤلفه بسیار مهم در بخش‌هایی از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا امنیت ملی تبدیل می‌شود.

مرتبط:

(از طریق)

منبع : gizmochina

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)

مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا