پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
تکنولوژی

چگونه صدای بوق بلندگوهای کامپیوتر یا لپ تاپ را رفع کنیم

اگر تا به حال صدای بلند را از بلندگوهای رایانه خود تجربه کرده اید، می دانید که چقدر می تواند خسته کننده و حواس پرت کننده باشد. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی مانند اشکالات نرم افزاری یا مشکلات سخت افزاری ایجاد شود. با این حال، خبر خوب این است که چندین راه حل ساده وجود دارد که می تواند به شما کمک کند صدای چرخش بلندگوهای رایانه خود را برطرف کنید.

در این مقاله، بهترین راه‌ها برای خلاص شدن از شر آن صدای وزوز یا وزوز از رایانه شما را بررسی خواهیم کرد. اما قبل از آن، بیایید دلایل احتمالی خنده‌دار بودن بلندگوهای رایانه را درک کنیم.

چرا رایانه من صدای آزاردهنده ای ایجاد می کند

سه دلیل احتمالی وجود دارد که بلندگوهای رایانه شما می توانند صدای بلندی ایجاد کنند.

  • اول، ممکن است سخت افزار معیوب باشد زیرا کابل اتصال دهنده بلندگوها آسیب دیده است یا مشکل داخلی در خود بلندگو وجود دارد.
  • دوم، ممکن است تداخل خارجی از سیگنال های رادیویی دیگر وجود داشته باشد که باعث ایجاد نویز ساکن می شود.
  • در نهایت، رایانه شما ممکن است برخی از درایورهای صوتی قدیمی داشته باشد که باعث تضاد با خروجی صدا می شود.

ممکن است نمی توان فوراً علت را تعیین کرد، اما نکته خوب این است که راه های متعددی برای رفع این مشکل وجود دارد. بیایید نگاهی به آنها بیندازیم.

9 روش برای رفع نویز در بلندگوهای لپ تاپ یا رایانه

در اینجا چند راه حل آسان برای رفع نویزهای ناخواسته از بلندگوهای شما وجود دارد.

1. پورت Aux و کانکتور جک

را تمیز کنید

یک پورت یا جک کانکتور کثیف Aux می تواند کیفیت صدا را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. این نقاط تماس فلزی در طی یک دوره زمانی تحت اکسیداسیون قرار می گیرند که ممکن است رسانایی سیگنال های صوتی را کاهش دهد. بنابراین، تمیز نگه داشتن پورت Aux و جک کانکتور برای اطمینان از بهترین کیفیت صدا مهم است.

توصیه می کنیم به جای آب، از ایزوپروپیل الکل برای تمیز کردن جک صدا استفاده کنید. این به این دلیل است که ایزوپروپیل الکل به سرعت تبخیر می شود بدون اینکه اثری از خود بر جای بگذارد، اما آب، از طرف دیگر، می تواند رطوبت باقی بماند، که می تواند به پورت Aux شما آسیب برساند.

2. کابل صدا را برای آسیب دیدگی بررسی کنید

اگر کابلی که رایانه شما و بلندگوهای شما را به هم وصل می‌کند از نظر فیزیکی آسیب دیده باشد، ممکن است خروجی صدا را مسدود کند. اطمینان حاصل کنید که کابل اتصال شما در شرایط خوبی است و هیچ سیم داخلی در معرض آن قرار ندارد.

در برخی موارد، آسیب ممکن است قابل مشاهده نباشد. بنابراین، اگر تکان دادن کابل اتصال بر صدای بلندگوها تأثیر بگذارد، این نشان دهنده آسیب داخلی کابل است. راه حل اینجا جایگزین کردن کابل صوتی با کابل جدید است.

3. از منبع تغذیه پایدار برای بلندگوهای خود اطمینان حاصل کنید

نوسان یا ناهماهنگ منبع تغذیه بلندگوهای شما می‌تواند باعث ایجاد صدای ناخواسته شود. بلندگو یک آهنربای الکتریکی است و اگر منبع تغذیه ناپایدار باشد، مستقیماً تحت تأثیر نویز الکتریکی قرار می گیرد.

پس. اگر هنگامی که بلندگوهای شما از درگاه USB رایانه خود برق می گیرند صدای بوق می شنوید، سعی کنید بلندگوها را با آداپتور دیواری خارجی تغذیه کنید.

درگاه‌های USB رایانه شما منبع تغذیه قابل اعتمادی برای بلندگوها نیستند. بنابراین، استفاده از یک آداپتور اختصاصی و وصل کردن مستقیم آن به پریز دیواری می‌تواند منبع تغذیه پایداری را برای بلندگوهای رایانه شما تضمین کند.

4. رادیوها را از بلندگوها دور نگه دارید

بلنگ بلندگوها در اطراف دستگاه هایی که سیگنال های رادیویی را ارسال می کنند، احمقانه عمل می کنند. شایع ترین مقصر تلفن های همراه هستند که به طور فعال به دکل های سیگنال متصل هستند. بنابراین، توصیه می شود تلفن های خود را در فاصله ای از بلندگوها قرار دهید تا از تداخل سیگنال جلوگیری شود.

یکی دیگر از منابع قابل توجه تداخل خارجی، اجاق‌های مایکروویو هستند. اگر بلندگوها نزدیک مایکروویو باشند، ممکن است هنگام روشن بودن مایکروویو صداهای عجیبی از بلندگوها بشنوید.

در چنین مواردی، می‌توانید بلندگوها را از مایکروویو دور کنید یا زمانی که غذایتان گرم می‌شود صدای زمزمه را برای مدتی تحمل کنید.

5. صدای بلندگوها را کم کنید

برخی تقویت‌کننده‌ها تمایل به ایجاد نویز تحریف‌شده در سطوح صدای بالاتر دارند. این به این دلیل است که دیافراگم بلندگو قادر به کنترل دامنه بالای سیگنال صوتی در حجم بالا نیست.

اگر بلندگوی شما کلید کنترل صدا دارد، کمی صدا را کم کنید. همچنین می‌توانید صدا را از تنظیمات رایانه شخصی‌تان برای رفع نویز کم کنید.

6. اکولایزرها را دوباره روی رایانه خود نصب کنید

آیا از اکولایزر شخص ثالث مانند Dolby Audio، Boom 3D و غیره استفاده می کنید؟ اگر بله، اگر این اکولایزرها به درستی پیکربندی نشده باشند، ممکن است صدای وزوز بلندگوهای رایانه خود را تجربه کنید. اگرچه این برنامه ها برای تنظیم کیفیت صدای بلندگوهای شما مفید هستند، استفاده از تنظیمات یا نمایه های صدا نادرست می تواند منجر به مشکلاتی مانند وزوز گوش شود.

بهترین راه برای بازگشت به تنظیمات توصیه شده برای اکولایزر شخص ثالث، نصب مجدد اکولایزر است. به این ترتیب، هر گونه تنظیمات اشتباه از سیستم شما حذف می شود و با نصب مجدد اکولایزر، پروفایل های صوتی جدید بارگیری می شوند.

7. درایورهای صوتی را برای بلندگوهای خود به روز کنید

استفاده از درایورهای صوتی قدیمی در رایانه شما می تواند صدای ناخوشایندی را از بلندگوهای شما ایجاد کند. بنابراین، مراحل زیر را برای به‌روزرسانی درایورهای صوتی رایانه یا لپ‌تاپ ویندوز خود دنبال کنید.

مرحله 1: Windows + S را فشار دهید تا نوار جستجو در رایانه ویندوز شما باز شود.

مرحله ۲: مدیر دستگاه را پیدا کنید و آن را باز کنید.

برای مرحله 3: روی «ورودی‌ها و خروجی‌های صوتی» کلیک کنید. با این کار همه بلندگوها و میکروفون‌های سیستم شما ظاهر می‌شوند.

مرحله ۴: اکنون روی دستگاه بلندگوی سیستم خود کلیک راست کنید. Update Driver Software

را انتخاب کنید

مرحله ۵: برای بررسی آخرین درایورهای صوتی برای بلندگوهای خود، روی «جستجوی خودکار درایورها» کلیک کنید.

به مرحله 6: پس از به‌روزرسانی درایورها، همه پنجره‌های بازشو و مدیر دستگاه را ببندید.

8. تنظیمات صدا را پیکربندی کنید

مطمئن شوید که بلندگوهای شما از تنظیمات صحیح رایانه شما استفاده می کنند. تنظیماتی مانند افزایش صدا یا افزایش بیس ممکن است در برخی از بلندگوها به درستی کار نکنند و در نتیجه نویز ساکن ایجاد شود. در اینجا نحوه پیکربندی تنظیمات صدا در دستگاه Windows خود آمده است.

مرحله 1: کنترل پنل را در رایانه ویندوز خود باز کنید.

مرحله ۲: روی سخت افزار و صدا کلیک کنید. این همه دستگاه‌های متصل به رایانه شما را نشان می‌دهد.

برای مرحله 3: اکنون، روی صوتی

کلیک کنید.

مرحله 4: روی دستگاه بلندگو در برگه پخش کلیک راست کرده و خواص

را انتخاب کنید.

مرحله ۵: به تب Enhancements بروید. با این کار تمام تنظیمات صدا برای بلندگوی شما نمایش داده می شود.

برای مرحله 6: اکنون، روی کادر کنار غیرفعال کردن همه بهینه‌سازی‌ها کلیک کنید.

مرحله ۷: روی «اعمال» کلیک کنید و همه پنجره‌های بازشو را ببندید.

9. اگر هیچ چیز دیگری کار نمی کند، بلندگوها را تعویض کنید

اگر همه راه‌حل‌ها را امتحان کرده‌اید، اما همچنان صدای جیغ بلندگوهای خود را تجربه می‌کنید، احتمالاً بلندگوی شما معیوب شده است و نیاز به تعمیر دارد. سعی کنید آمپلی فایر را برای تشخیص صحیح به مرکز خدمات ببرید. این همچنین ممکن است نشانه ای برای دریافت مجموعه جدیدی از هدفون باشد.

پرسش و پاسخ در مورد صدای زمزمه بلندگوها

1. آیا پخش صدا در بلندگوهای ارزان قیمت باعث وزوز گوش می شود؟

بله، بلندگوهای ارزان قیمت دارای آهنرباها و دیافراگم های بی کیفیت هستند که منجر به وزوز یا وزوز مداوم می شود. در چنین مواردی، تعمیرات معمولی هیچ تاثیری بر خروجی صدا نخواهد داشت زیرا خود بلندگو توانایی خروج صدای واضح را ندارد.

2. آیا هوم می تواند به بلندگوها آسیب برساند؟

خیر، صدای چرخش به بلندگوها آسیب نمی رساند. با این حال، مطمئناً به روحیه شما آسیب می رساند زیرا می تواند آزاردهنده باشد.

3. آیا صدای زیاد به بلندگوها آسیب می زند؟

بله، پخش بلندگوها با صدای زیاد برای مدت طولانی ممکن است به بلندگوها آسیب برساند. مکانیزم حرکت دیافراگم ممکن است از کار بیفتد و در صورت استفاده طولانی مدت از بلندگوها با صدای بلند، درایورها ممکن است به دلیل تولید گرمای بیش از حد آسیب ببینند.

دیگر زمزمه یا وزوز وجود ندارد

به طور خلاصه، رفع صدای زمزمه از بلندگوهای رایانه یا لپ تاپ شما نیاز به کمی صبر و عیب یابی دارد، اما این مشکلی است که می توان آن را به روش صحیح برطرف کرد. با راه حل های ذکر شده در این مقاله می توانید علت اصلی مشکل را شناسایی کرده و آن را برطرف کنید. اگر به دنبال ارتقاء تنظیمات صوتی خود هستید، این نوارهای صوتی مقرون به صرفه را با پشتیبانی از Dolby Atmos بررسی کنید.

منبع: a7la-home

مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | ???? ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا