پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

چرا عدد ۱۳ نحس است؟

منبع شهرت بد عدد ۱۳ مبهم است. توضیح تاریخی ممکن است به اندازه تقابل تصادفی آن با ۱۲ خوش شانس ساده باشد. جو نیکل در مورد ادعاهای ماوراء الطبیعه برای کمیته تحقیقات مشکوک، یک سازمان غیرانتفاعی که به طور علمی ادعاهای بحث برانگیز و خارق العاده را بررسی می کند، تحقیق می کند.

او اشاره می‌کند که ۱۲ اغلب نشان‌دهنده «کمال» است؛ تعداد ماه‌های سال، نشانه‌های زودیاک و حواریون عیسی. سیزده در تضاد با این حس خوب و کمال است.

عدد ۱۳ ممکن است با مهمانان شام معروف اما نامطلوب مرتبط باشد. در اساطیر نورس، خدای لوکی سیزدهمین نفری بود که به جشنی در والهالا رسید، جایی که یکی دیگر از حاضران را فریب داد تا خدای بالدور را بکشد. در مسیحیت، شخصی به نام یهودای اسخریوطی که یکی از دوازده حواریون مسیح بوده، نقشه شومی را برای تسلیم نمودن حضرت مسیح در برابر مخالفانش کشیده بود. مسیحیان به این باور رسیدن که با سیزده نفره شدن جمعشان مسیح گرفتار و به پای دار رفت. از همین رو آنان عدد ۱۳ را نحس می دانستند.

شهرت بد عدد ۱۳ از کجا آب می‌خورد؟

اما حقیقت این است که فرآیندهای اجتماعی-فرهنگی می توانند بدشانسی را با هر عددی مرتبط کنند. وقتی شرایط مساعد باشد، یک شایعه یا خرافات واقعیت اجتماعی خود را ایجاد می‌کند و مانند یک افسانه شهری در حال غلتیدن از تپه زمان است.

در ژاپن، ۹ بدشانس است، احتمالاً به این دلیل که شبیه کلمه ژاپنی “رنج” است. در ایتالیا، این عدد ۱۷ است. در چین، ۴ شبیه به “مرگ” به نظر می رسد و از ۱۳ در فرهنگ غربی اجتناب می شود.

انواع مختلفی از فوبیاهای خاص وجود دارد و افراد به دلایل مختلف روانشناختی به آن مبتلا می شوند. آنها می توانند از تجربیات منفی مستقیم ناشی شوند، برای مثال ترس از زنبورها پس از تجربه نیش زدن یکی از آن‌ها، سایر عوامل خطر برای ایجاد فوبیا عبارتند از: بسیار جوان بودن، داشتن بستگان مبتلا به فوبیا، داشتن شخصیت حساس تر و قرار گرفتن در معرض دیگر افراد مبتلا به فوبیا.

بخشی از شهرت ۱۳ ممکن است به احساس ناآشنایی یا “احساس ناهنجاری” مرتبط باشد، همانطور که در ادبیات روانشناسی از آن یاد می شود. در زندگی روزمره، ۱۳ کمتر از ۱۲ است. هیچ خط کش ماه سیزدهم، ۱۳ اینچی، یا ساعت ۱۳ وجود ندارد.

احساس ناآشنایی به خودی خود باعث ایجاد فوبیا نمی شود، اما تحقیقات روانشناختی نشان می دهد که ما از چیزهایی که آشناست حمایت می کنیم و آنچه را که نیست دوست داریم. این کار ارتباط ۱۳ را با ویژگی های منفی آسان تر می کند.

افراد همچنین ممکن است به همان دلیلی که بسیاری به “اثر ماه کامل” اعتقاد دارند، ویژگی های تاریک را به عدد ۱۳ اختصاص دهند. باورها مبنی بر اینکه ماه کامل بر سلامت روان، میزان جرم و جنایت، تصادفات و سایر بلایای انسانی تأثیر می گذارد، کاملاً رد شده است.

با این حال، زمانی که مردم به دنبال تایید باورهای خود هستند، مستعد استنباط بین عوامل غیرمرتبط هستند. برای مثال، تصادف رانندگی در ماه کامل، یا در روز جمعه سیزدهم، باعث می‌شود که رویداد بیش از پیش خاطره‌انگیز و مهم‌تر به نظر برسد. پس از نهادینه شدن، تزلزل چنین باورهایی بسیار سخت است.

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا