پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

پیش‌بینی سرطان لوزالمعده سه سال پیش از تشخیص

حالا پژوهشی که نتایج آن به تازگی در‌ مجله «نیچر مدیسن» منتشر شده است نشان داده که هوش مصنوعی می‌تواند ابزار موثری در پیش‌بینی سرطان لوزالمعده، سه سال پیش از تشخیص باشد.

این موضوع می‌تواند تحولی در این عرصه ایجاد کند، چرا که آزمایش‌ها و غربالگری این نوع سرطان، گران و سخت است و معمولا تا زمانی که پزشک مشکوک به ابتلای بیمار به این بیماری نباشد، انجام نمی‌شود.

تیمی از محققان از بیمارستان دانشگاه کپنهاگ در دانمارک و دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون، ایالت ماساچوست آمریکا، پژوهشی گسترده در این رابطه انجام دادند. افرادی که دارای پیشینه خانوادگی و جهش‌های ژنتیکی خاصی هستند که آنها را مستعد ابتلا به سرطان لوزالمعده می‌کند معمولا به صورتی هدفمند غربالگری می‌شوند.

هوش‌ مصنوعی دیگرانی را که در این طبقه‌بندی نمی‌گنجند نیز در برمی‌گیرد. در عین حال بسیاری از بیماران در معرض خطر حتی ممکن است از سابقه ژنتیکی یا خانوادگی خود آگاه نباشند و در غربالگری‌های رایج گنجانده نشوند.

هوش مصنوعی این امکان را فراهم کرده است که تمامی این افراد بتوانند غربالگری شوند و از ابتلای آنها به این نوع سرطان پیشگیری شود.

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا