• خانه
  • ◀️
  • خبرخوان
  • ◀️
  • پیش‌بینی جهش‌های ویروس‌ها قبل از وقوع با ابزار هوش مصنوعی جدید

📌 پیش‌بینی جهش‌های ویروس‌ها قبل از وقوع با ابزار هوش مصنوعی جدید

ایسنا/ یک ابزار هوش مصنوعی جدید می‌تواند جهش های ویروس‌ها را قبل از وقوع پیش‌بینی کند که از آن می‌توان در ساخت واکسن‌ها و ابداع درمان‌های جدید استفاده کرد. به نقل از آی‌ای، اگر بتوانیم جهش‌های ویروس‌ها را قبل از وقوع واقعی آنها پیش‌بینی کنیم، چه می‌شود؟ بدین ترتیب ما می‌توانیم برای ورود و شیوع […]

خبرخوان یک نظر اضافه کنید 4 دقیقه زمان مطالعه
Blog article

blank
امتیاز بدید😊

ایسنا/ یک ابزار هوش مصنوعی جدید می‌تواند جهش های ویروس‌ها را قبل از وقوع پیش‌بینی کند که از آن می‌توان در ساخت واکسن‌ها و ابداع درمان‌های جدید استفاده کرد.

به نقل از آی‌ای، اگر بتوانیم جهش‌های ویروس‌ها را قبل از وقوع واقعی آنها پیش‌بینی کنیم، چه می‌شود؟ بدین ترتیب ما می‌توانیم برای ورود و شیوع آنها آماده شویم و شاید حتی واکسن‌هایی را به موقع برای محافظت از جوامع ابداع کنیم.

اکنون دانشمندان دانشکده پزشکی هاروارد و دانشگاه آکسفورد یک ابزار هوش مصنوعی تولید کرده‌اند که می‌تواند به این چشم انداز تحقق بخشد.

پیش‌بینی ظهور جهش‌های ویروسی

این ابزار مدلی از توالی‌های تکاملی را ترکیب می‌کند که تغییرات بالقوه یک ویروس و جزئیات بیولوژیکی و ساختاری جامع در مورد ویروس را پیش‌بینی می‌کند. آنها با هم EVEscape را قادر می‌سازند تا پیش‌بینی کند که کدام نسخه از ویروس در آینده به احتمال زیاد ظاهر می‌شود.

دبورا مارکس استاد زیست‌شناسی سیستمی در مؤسسه بلاواتنیک در هاروارد و نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: ما می‌خواهیم بدانیم که آیا می‌توانیم تنوع ویروس‌ها یا گونه‌های جدید را پیش‌بینی کنیم، زیرا اگر بتوانیم، این کار برای طراحی واکسن‌ها و درمان‌ها بسیار مهم خواهد بود.

وی افزود: شما می‌توانید از این مدل‌های مولد برای یادگیری چیزهای شگفت انگیز از اطلاعات تکاملی استفاده کنید. داده‌ها اسراری پنهانی دارند که می‌توانید آنها را فاش کنید.

سودمندی این مدل در پیش‌بینی انواع جدید ویروس‌ها برای اولین بار زمانی مطرح شد که ویروس کرونا شروع به جهش کرد.

مارکس می‌گوید: ما توانایی چیزها را برای جهش، زمانی که تحت فشار هستند و جمعیت زیادی برای انجام این کار دارند دست کم می‌گیریم. ویروس‌ها انعطاف‌پذیر هستند و گویا به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که تکامل پیدا کنند.

این تغییرات بود که مارکس و همکارانش را بر آن داشت تا این ابزار جدید هوش مصنوعی را برای پیش‌بینی جهش‌های ویروس کرونا در آینده تطبیق دهند. مارکس و تیمش برای آزمایش دقت مدل خود، تنها داده‌هایی را که تا ژانویه ۲۰۲۰ در اختیار داشتند به این ابزار دادند و سپس مشاهده کردند که جهش‌هایی را که واقعاً پس از آن تاریخ ظاهر شده‌اند، پیش‌بینی می‌کند.

ابزار هوش مصنوعی EVEscape در پیش‌بینی اینکه کدام یک از آن جهش‌ها شایع‌تر از روش‌های تجربی در حال حاضر استفاده می‌شوند، بهتر بود. مهم‌تر از آن، از آنجایی که EVEscape مجبور نبود منتظر بماند تا آنتی‌بادی‌های مربوطه در جمعیت انسانی ایجاد شود و برای آزمایش در دسترس قرار گیرد، می‌تواند پیش‌بینی‌های خود را سریع‌تر و مؤثرتر از آزمایش‌های مبتنی بر آزمایشگاه انجام دهد.

تشخیص پیچیده‌ترین و آسیب‌زاترین جهش‌ها

همچنین این فناوری توانست ده‌ها هزار نوع جدید ویروس SARS-CoV-۲ را که هر هفته ایجاد می‌شوند، دسته‌بندی و مرتب کند و آن‌هایی را که احتمالاً بیشترین مشکل را ایجاد می‌کنند، مشخص کند.

اکنون این تیم به منظور پیش‌بینی چگونگی تکامل ویروس SARS-CoV-۲ در آینده، در حال حاضر در حال استفاده از EVEscape روی این ویروس است.

EVEscape همچنین می‌تواند برای ارزیابی واکسیناسیون و درمان در برابر تغییرات ویروسی فعلی و آینده استفاده شود. پژوهشگران با توانایی انجام این کار می‌توانند داروهایی تولید کنند که می‌توانند از مکانیسم‌های فرار اکتسابی ویروس جان سالم به در ببرند.

نور یوسف یکی دیگر از پژوهشگران این مطالعه می‌گوید: ما می‌خواهیم بفهمیم که چگونه می‌توانیم واکسن‌ها و درمان‌هایی را طراحی کنیم که برای آینده مناسب باشند.

اکنون این تیم در حال اعمال یافته‌های خود روی ویروس‌های HIV و آنفلوانزا است.

امتیاز بدید😊
این مقاله را به اشتراک بگذارید

نویسنده: تحریریه کارینت✅

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | 🚀 ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیگر مقالات این نویسنده را هم بخوانید
نظر بدهید

جدیدترین مقالات

محتوای حمایت شده

جدیدترین ویدیوها

similar content

👌 مطالب زیر را هم مطالعه کنید

قالب شرکتی زپتچ، Zeptech

قالب Zeptech یکی از حرفه ای ترین و مدرن ترین قالب وردپرس

0 دقیقه زمان مطالعه

نکاتی که قبل از راه اندازی عطر فروشی آنلاین باید بدانید

راه اندازی عطر فروشی آنلاین، همانند ایجاد یک سفر خوشبو در دنیای

قالب بیز آپ، قالب شرکتی Bizup

قالب Bizup یک قالب وردپرس شرکتی حرفه ای، مناسب برای راه اندازی

1 دقیقه زمان مطالعه

ماشین اطلس سایپا در خیابان های تهران دیده شد + عکس و فیلم

تصاویری از طریق مخاطبان خودروبانک به دست ما رسیده است که خودروی

0 دقیقه زمان مطالعه

فروشگاه اتریشی مشخصات، قیمت و تصاویر گلکسی A54 و A34 را فاش کرد

فروشگاهی اتریشی تمامی مشخصات و هرآنچه باید درباره‌ی گلکسی A54 و گلکسی

0 دقیقه زمان مطالعه

مصرف انرژی نمایشگر شیائومی ۱۳ اولترا نسبت‌به شیائومی ۱۳ پرو بیشتر است

شیائومی ۱۳ اولترا اوایل هفته‌ی جاری به‌عنوان پرچم‌دار جدید شیائومی رسماً معرفی

0 دقیقه زمان مطالعه

احتمالا این هفته از Mortal Kombat 12 رونمایی خواهد شد

متن کامل در گیمفا

0 دقیقه زمان مطالعه

لیزا سو هیئت مدیره سیسکو را ترک خواهد کرد – احتمالاً با توسعه AMD تضاد منافع به وجود آمده است.

لیزا سو، مدیر عامل AMD و دو عضو دیگر هیئت مدیره سیسکو

2 دقیقه زمان مطالعه

این صفحه را به اشتراک بگذارید😊

با اشتراک گذاری مطالب ما از ما حمایت کنید