پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

پوششی که با تغییر رنگ ساختمان را سرد یا گرم می‌کند

این توانایی منحصر به‌فرد نمونه‌ای طبیعی از کنترل دمای منفعل است؛ پدیده‌ای که می‌تواند برای ایجاد ساختمان‌های با مصرف انرژی کم سازگار باشد. اما بسیاری از سیستم‌های به کار رفته در ساختمان نمی‌توانند بین رنگ‌های مختلف سوئیچ کنند. از این رو محققان پوششی ساختند که بتواند این کار را انجام دهد.

برای تهیه این پوشش، محققان میکروکپسول‌های ترموکرومیک را ساختند، این کپسول‌ها در واقع میکرو ذراتی هستند که به همراه نوعی اتصال‌دهنده، سوسپانسیونی را تشکیل می‌دهند که می‌توان آن را به صورت اسپری روی سطح اعمال کرد.

هنگامی‌که تا ۶۸ درجه فارنهایت گرم می‌شود، سطح شروع به تغییر رنگ از تیره به خاکستری روشن می‌کند. پس از رسیدن به ۸۶ درجه، فیلم با رنگ روشن تا ۹۳ درصد از تابش خورشید را منعکس می‌کند. حتی وقتی ساختمان بالاتر از ۱۷۵ درجه برای یک روز کامل گرم شود، این مواد هیچ نشانه‌ای از آسیب نشان نمی‌دهند.

به نقل از ستاد نانو، در زمستان، این پوشش جدید کمی گرم‌تر از سیستم خنک‌کننده تابشی منفعل رایج بود، در تابستان، این پوشش جدید به طور قابل توجهی خنک‌تر از کاشی‌های رنگ سفید بود. در طول بهار و پاییز، این پوشش می‌تواند با تغییر دمای بسیار پرنوسان سازگار باشد و در طول روز از گرمایش به سرمایش تغییر کند.

به اعتقاد این محققان این سیستم تغییر رنگ می‌تواند انرژی قابل توجهی را برای مناطقی که چندین فصل را تجربه می‌کنند، صرفه‌جویی کند، در حالی که هم ارزان و هم تولید آن آسان است.

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا