پاسخ به پرسش های شما درباره استوری کانال و بوست کردن در تلگرام!

بوست در تلگرام چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ چه چیزی در استوری کانال متفاوت است؟ چگونه از لینک‌های بوست‌کننده استفاده کنیم؟ پاسخ به این پرسش‌ها و بسیاری از پرسش‌های دیگر؛ هم برای کاربران معمولی و هم برای مدیران کانال‌ها را در این مطلب از مجله فناوری کارینت بخوانید 🙂 تلگرام برای...

Article

پاسخ به پرسش های شما درباره استوری کانال و بوست کردن در تلگرام!

بوست در تلگرام چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ چه چیزی در استوری کانال متفاوت است؟ چگونه از لینک‌های بوست‌کننده استفاده کنیم؟

پاسخ به این پرسش‌ها و بسیاری از پرسش‌های دیگر؛ هم برای کاربران معمولی و هم برای مدیران کانال‌ها را در این مطلب از مجله فناوری کارینت بخوانید 🙂

تلگرام برای کانال‌ها استوری اضافه کرده‌است، اما حالا مشخص شده‌است که این ویژگی جدید بسیار پیچیده است؛ به‌خصوص سیستم جدید بوست. بنابراین کاربران پرسش‌های زیادی در ذهن دارند. ما در این مقاله به تمام آن ها پاسخ خواهیم داد.

بوست در تلگرام چیست؟

بوست‌ (Boost) به‌عنوان راهی برای دسترسی کانال‌ها به ویژگی‌های جدید و اضافی هست.

کاربران، کانال‌های مورد علاقه‌شان که در آن مشترک هستند را بوست می‌کنند. وقتی کانال به اندازه‌ی کافی بوست دریافت کرد، به ویژگی‌های پیشرفته دسترسی پیدا می‌کند.

یک کاربر چقدر بوست دارد؟

هر مشترک پریمیوم تلگرام تنها یکبار حق بوست دارد.

اگر کاربر کانالی را بوست کند، تا زمانی که اشتراک تلگرام پریمیوم فعال باشد یا تا زمانی که کاربر بوست خود را از روی کانال برندارد، بوست فعال است.

یک کاربر می‌تواند کانالی که بوست می‌کند را تغییر دهد، اما این کار فقط هر ۲۴ ساعت یکبار انجام می‌شود. در چنین حالتی، بوست از کانال قبلی حذف شده و به کانال جدید اعمال می‌شود. لحظه‌ای که بوست منتقل می‌شود، برای کانال اولی غیرفعال می‌شود. اگر کانال اصلی تنها یک بوست با از دست دادن یک سطح فاصله داشته باشد، این انتقال منجر به از دست دادن فوری آن سطح می‌شود. در نتیجه، کانال بلافاصله دسترسی به ویژگی‌های پیشرفته‌ی مرتبط با آن سطح را نیز از دست خواهد داد.

توجه

کاربران بدون اشتراک پریمیوم تلگرام به هیچ‌وجه نمی‌توانند کانال‌ها را بوست کنند.

تفاوت بین استوری کانال و کاربر چیست؟

در استوری‌های کانال، تنظیمات حریم خصوصی وجود ندارد : همیشه برای همه‌ی کاربران تلگرام در دسترس و قابل مشاهده هست و در مورد کانال‌های خصوصی فقط برای مشترکان آن ها در دسترس است.

ادمین کانال تلگرام نمی‌تواند لیست کاربرانی که استوری را دیده‌اند را ببیند یا متوجه شود که کاربران چه واکنش‌هایی بر روی استوری زده‌اند. حالت Stealth به‌همین دلیل در استوری‌های کانال موجود نیست.

آیا مدیران کانال می‌دانند چه کسانی کانال را بوست کرده‌اند؟

بخش آمار تنها ۲۵ بوست آخر و تاریخ انقضا برای اشتراک‌های پریمیوم تلگرام آن‌ها را فاش می‌کند.

علاوه‌بر این داده‌ها، بخش آمار کانال نشان‌دهنده‌ی تعداد کل مشترکان پریمیوم تلگرام در کانال نیز هست.

در صفحه‌ی آمار می‌توانید اطلاعاتی درباره‌ی تعداد کاربرانی که کانال را بوست کرده‌اند، کانال در چه سطحی است و تعداد بوست‌هایی که تا سطح بعدی باقی مانده‌است را بیابید. در عین حال، اطلاعات مذکور عمومی است و در دسترس هر کاربری است که بتواند کانال را بوست کند؛ زیرا این اطلاعات در پنجره‌ی بوست کاربر نمایش داده می‌شود. در مورد کانال عمومی، همه‌ی کاربران می‌توانند داده‌ها را ببینند، اما در کانال خصوصی، فقط مشترکان می‌توانند آن را مشاهده کنند.

استوری‌های کانال کجا نمایش داده می‌شوند؟

استوری‌های کانال در پنل بالای لیست کانال برای همه‌ی مشترکان کانال نمایش داده می‌شود، حتی اگر کانال در آرشیو باشد. مدیر کانال نمی‌تواند این موضوع را کنترل کند، در حالی که کاربر می‌تواند استوری‌ها را از یک کانال مشخص با ارسال آن‌ها به آرشیو پنهان کند.

استوری‌ها به ترتیب زمانی در پنل ظاهر می‌شوند. ابتدا استوری‌های مخاطبان پریمیوم‌ جلوتر از همه، سپس کاربران عادی، و در آخر استوری کانال‌ها در بالای صفحه‌ی اصلی‌تان قابل نمایش هست. تمام استوری‌های مشاهده‌شده بعد از استوری‌های کانال با همان ترتیب منطقی نمایش داده می‌شوند.

همچنین می‌توانید با باز کردن کانال و کلیک کردن روی آواتار آن، استوری کانال را مشاهده کنید. این بدان معنا است که هر کاربر تلگرام می‌تواند استوری‌های کانال عمومی را بدون اشتراک مشاهده کند.

چگونه استوری‌های کانال را مخفی کنیم؟

اگر کانالی یک استوری منتشرشده داشته باشد، تمام استوری‌های آینده‌ی این کانال را می‌توان پنهان کرد. برای انجام این کار، به سادگی آواتار کانال‌ها را در پنل استوری‌ها فشار داده و نگه دارید (در رایانه‌ی شخصی کلیک راست کنید) و “Hide stories” را در منوی زمینه انتخاب کنید. می‌توانید استوری‌های پنهان را پیدا کنید و عمل را در بایگانی لغو کنید.

اگر کانالی که می‌خواهید استوری‌هایش را پنهان کنید و در حال حاضر استوری منتشرشده‌ای ندارد، نمی‌توانید استوری‌های آن را از قبل پنهان کنید.

اگر از عضویت کانالی خارج شوید، استوری‌های کانال از پنل استوری‌ها ناپدید می‌شوند.

چرا کانال‌های بزرگتر نیاز به بوست بیشتری دارند؟

یک کانال از سطح صفر شروع می‌شود، که هیچ قابلیتی برای ارسال استوری به آن نمی‌دهد. برای اینکه کانال در سطح ۱ قرار گیرد، حداقل ۰.۱٪ از مشترکان کانال (با گرد کردن رو به بالا) باید آن را بوست کنند. این کار به ازای هر ۱۰۰۰ مشترک خواهد بود. به همین دلیل، هر چه کانال بزرگتر باشد، به بوست بیشتری نیاز دارد. همچنین، از آنجایی که این فرمول تعداد بوست‌های مورد نیاز را رو به بالا گرد می‌کند، حتی اگر کانال یک مشترک داشته باشد، باز هم به حداقل یک بوست نیاز دارد.

blank
برای کانالی با ۲۲۰۰ مشترک، سطح ۱، ۳ بوست “هزینه” دارد؛ سطح دوم، ۶ بوست و ….. حداکثر سطح ممکن نیز سطح ۱۰۰ است.

قبلاً برای سطح ۱ نیاز به بوست ۰.۴٪ از مشترکان کانال بود، اما این مورد را اخیرا تلگرام کاهش داد 🙂

چند سطح وجود دارد؟

حداکثر سطح ۱۰۰ است که روزانه ۱۰۰ استوری به کانال می‌دهد. هیچ مزیت دیگری از سیستم بوست وجود ندارد

هزینه‌ی سطح: تعداد مشترکان × ۰.۰۰۱، با گرد کردن رو به بالا.

برای رسیدن به سطح بعدی باید دقیقاً به همان میزانی که برای رسیدن به سطح ۱ نیاز داشتید، بوست شوید.

چگونه بوست‌های اضافی دریافت کنیم؟

در حال حاضر تنها در صورتی که مشترک پریمیوم باشید، تنها یک بوست دریافت می‌کنید و نه چیز دیگری. به گفته‌ی پاول دوروف، تلگرام در حال بررسی راه‌های جایگزین برای بوست ادمین‌های کانال در آینده است.

آیا می‌توان کانالی را بدون عضویت در آن بوست کرد؟

اگر کانال عمومی است، می‌توانید بدون عضو شدن در آن، کانال را بوست کنید.

تنها در صورت عضویت می‌توانید یک کانال خصوصی را بوست کنید، اما اگر بعد از بوست آن را ترک کنید، بوست در کانال باقی می‌ماند. بنابراین حتی اگر لینک بوست را به کاربر بدهید، نمی‌تواند آن را باز کند مگر اینکه در آن کانال دوباره مشترک شود.

چگونه برای کانال خود بوست جمع کنیم؟

ادمین‌های کانال‌ها باید از مشترکان خود درخواست بوست کنند. ادمین‌ها می‌توانند با استفاده از لینک‌های ویژه با پارامتر “?boost” در انتهای لینک کانالشان، بوست‌ها را جمع آوری کنند. مدیری که مجوز ارسال پیام یا ارسال استوری را دارد، می‌تواند لینک بوست را در بخش آمار کانال در زبانه‌ی “حمایت‌ها” یا “Boosts” پیدا کند.

برای بوست کانال باید لینک را در کانال پست کنید و از مشترکان بخواهید که آن را بوست کنند.

مهم است که بدانید در نسخه‌های قدیمی تلگرام هیچ پیامی که حاوی لینک بوست است نمایش داده نمی‌شود و در عوض خطای “پیام پشتیبانی نمی‌شود” را نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید از مشترکان خود بخواهیدتلگرام خود را به‌روز کنند، بهتر است این کار را در یک پست جداگانه بدون لینک بوست انجام دهید.

نمونه لینک درخواست بوست کردن کانال

t.me/karynet?boost

blank
نمونه پست

چگونه از طریق کانال تلگرام استوری‌ بزاریم؟

شما باید شرایط زیر را داشته باشید:

• به اندازه‌ی کافی کانال‌تان بوست شده باشد.

• مجوز پست استوری را در کانال داشته باشید.

• در برخی موارد، باید اشتراک تلگرام پریمیوم داشته باشید. تلگرام فقط در برخی کشورها به اشتراک نیاز دارد، به‌صورت مشخص در حساب‌های دارای شماره تلفن هند، ایران، روسیه و اوکراین.

برای انتشار یک استوری، فقط باید ویرایشگر استوری را باز کنید و طبق معمول یک استوری ضبط کنید، پس از آن در صفحه‌ی تنظیمات پست می‌توانید روی پروفایل خود ضربه بزنید و به‌جای آن کانالی را که مدیریت می‌کنید انتخاب کنید.

چه جاهایی می‌توانید استوری پست کنید؟

می‌توانید در کانال‌های عمومی و خصوصی تلگرام استوری پست کنید. در حال حاضر امکان پست کردن استوری در گروه‌ها فراهم نیست.

هر چند وقت یکبار محدودیت تعداد استوری بازنشانی می‌شود؟

شمارنده محدودیت استوری روزانه، ۲۴ ساعت پس از انتشار اولین استوری بازنشانی می‌شود. پس از بازنشانی، می‌توانید مجموعه‌ی جدیدی از استوری‌ها را پست کنید. نیازی نیست منتظر بمانید تا استوری‌های قبلی منقضی شوند. وقتی شمارنده بازنشانی می‌شود، همه‌ی تعداد فرصت‌های استوری برای سطحی که در آن هستید، بلافاصله در دسترس قرار می‌گیرند.

اگر به حد مجاز روزانه برسم، آیا می‌توانم یک استوری قدیمی را حذف کنم و یک استوری جدید منتشر کنم؟

خیر. حذف یک استوری محدودیت روزانه‌ی پست استوری را بازیابی نمی‌کند. شمارنده تنها پس از ۲۴ ساعت از انتشار اولین استوری بازنشانی می‌شود.

blank
فرض کنید یک کانال سطح ۳ دارید که هنوز هیچ استوری‌ای در آن پست نشده‌است. اگر اولین استوری را امروز ساعت ۱۲:۰۰، دومی را ساعت ۱۸:۰۰ و سومی را فردا ساعت ۸:۰۰ پست کنید، شمارنده فردا ساعت ۱۲:۰۰ بازنشانی می‌شود و سه فرصت استوری در دسترس خواهید داشت.

حذف یک استوری فضایی برای استوری جدید آزاد نمی‌کند. برای نمونه، اگر هر سه استوری موجود را پست کنید و یکی از آن‌ها را حذف کنید، تا ۲۴ ساعت پس از اولین استوری باز هم نمی‌توانید استوری جدید پست کنید.

من به‌عنوان ادمین برای پست استوری در یک کانال به چه مجوزهایی نیاز دارم؟

ارسال استوری با مجوز اختصاصی پست استوری در اختیار صاحب کانال و ادمین است. در برخی مناطق، مالک یا سرپرست برای پست استوری‌ها به اشتراک پریمیوم نیاز دارد، حتی اگر کانال قبلاً به سطح ۱ رسیده باشد.

مجوزهای جدید استوری مالک کانال چگونه کار می‌کند؟

فقط مدیران با مجوز “پست استوری” می‌توانند استوری‌های جدیدی ایجاد کنند.

مجوز “ویرایش استوری‌های دیگران” به مدیر امکان دسترسی به آرشیو استوری‌های کانال را می‌دهد.

فقط مدیران دارای مجوز “پست استوری” یا “ارسال پیام” به زبانه‌ی “حمایت‌ها/Boosts” در بخش آمار دسترسی دارند. مجوز “پست استوری‌ها” به‌طور صریح فقط به زبانه‌ی “حمایت‌ها” دسترسی دارد، در حالی که “پست پیام‌ها” به آمار کامل دسترسی می‌دهد. زبانه‌ی “حمایت‌ها” حاوی اطلاعاتی درباره‌ی تعداد مشترکان پریمیوم تلگرام در کانال، لینک بوست و ۲۵ بوست‌کننده‌ی آخر با تاریخ انقضای اشتراک‌های پریمیوم آن‌ها است. زبانه‌ی “حمایت‌ها” برای کانال‌هایی با هر اندازه‌ای، بدون توجه به تعداد مشترکان، در دسترس است.

چگونه از لینک‌های بوست استفاده کنیم؟

برای بوست کانال، کاربران باید لینک بوست را دنبال کنند. بوست کانال بدون استفاده از لینک بوست غیرممکن است، زیرا چنین دکمه‌ای در رابط وجود ندارد.

اگر به آماری که لینک بوست را نشان می‌دهد دسترسی ندارید، می‌توانید آن را به‌صورت دستی ایجاد کنید.

برای انجام این کار، لینک HTTPS کانال را ایجاد کنید و پارامتر “boost?” را در انتهای آن اضافه کنید. برای نمونه، لینک بوست کانال https://t.me/karynet، به صورت https://t.me/karynet?boost خواهد بود.

همچنین می‌توانید یک لینک بر اساس شناسه‌ی یکتای کانال ایجاد کنید. این نوع لینک برای کانال‌های عمومی و خصوصی کار می‌کند و حتی در صورت تغییر لینک کانال عمومی به کار خود ادامه خواهد داد.

لینک بوست بر اساس شناسه به این صورت است: https://t.me/c/<ChannelID>?boost، که در آن <ChannelID> شناسه‌ی یکتای کانال است.

برای ایجاد یک لینک بوست برای یک کانال خصوصی، به سادگی یک لینک به هر پیامی از آن کانال بگیرید، قسمت انتهایی شناسه‌ی عددی را از آن حذف کنید و پارامتر “boost?” را برای دریافت لینک به آن اضافه کنید.

سخن پایانی:

ممنون که با نگاه قشنگتون تا پایان این مقاله از کارینت با ما همراه بودید اگر سوالی دارید و یا دیدگاهی مرتبط با موضوع این بحث قسمت دیدگاه ها مختص شماست حتما بیان کنید 🙂

منبع پست

0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

عالی

فهرست مطالب
more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post

مـــطالب مـشـــابه بیشتر...