• خانه
  • ⬅️
  • تکنولوژی
  • ⬅️
  • پارلمان اروپا به دنبال تصویب یک چارچوب قانونی برای سیستم های هوش مصنوعی است

پارلمان اروپا به دنبال تصویب یک چارچوب قانونی برای سیستم های هوش مصنوعی است

موضع پارلمان، در خطوط کلی آن، رویکرد کمیسیون را تایید می کند. متن بر اساس قوانین موجود در مورد ایمنی محصول است و کنترل هایی را عمدتاً بر اساس شرکت ها اعمال می کند. رسانه های اروپایی گفتند که اتحادیه اروپا به دنبال این است که اولین کشوری در جهان...

Article

پارلمان اروپا به دنبال تصویب یک چارچوب قانونی برای سیستم های هوش مصنوعی است_64648bd0b826d.jpeg

موضع پارلمان، در خطوط کلی آن، رویکرد کمیسیون را تایید می کند. متن بر اساس قوانین موجود در مورد ایمنی محصول است و کنترل هایی را عمدتاً بر اساس شرکت ها اعمال می کند.

رسانه های اروپایی گفتند که اتحادیه اروپا به دنبال این است که اولین کشوری در جهان باشد که یک چارچوب قانونی جامع برای محدود کردن بیش از حد هوش مصنوعی و در عین حال تضمین نوآوری اتخاذ می کند. پروژه اروپایی تنظیم هوش مصنوعی امروز پنجشنبه با دریافت اولین چراغ سبز از سوی اعضای پارلمان اروپا که خواستار محدودیت های جدید و بررسی بهتر برنامه “GBT” شدند، مرحله مهمی را پشت سر گذاشت.

بروکسل لایحه بلندپروازانه ای را دو سال پیش پیشنهاد کرد، اما بررسی آن به تعویق افتاد و در ماه های گذشته به دلیل اختلاف نظر در مورد خطرات هوش مصنوعی مولد قادر به ایجاد متون یا تصاویر به تعویق افتاد. و کشورهای عضو اتحادیه اروپا تنها در پایان سال 2022 موضع خود را تعیین کردند.

نمایندگان اروپایی موضع خود را طی رای گیری کمیته صبح پنجشنبه در استراسبورگ اعلام کردند که در جلسه عمومی در ژوئن تایید خواهد شد. پس از آن، مذاکرات دشواری بین نهادهای مختلف آغاز خواهد شد.

دراگوس تودوراچ، گزارشگر متن گفت: “بیش از 3000 اصلاحیه دریافت کرده ایم. کافی است تلویزیون را روشن کنیم، هر روز اهمیت این پرونده را برای شهروندان می بینیم.” براندو بنیو، گزارشگر مشترک، گفت: “اروپا خواهان یک رویکرد انسان محور و اخلاقی است.”

سیستم‌های هوش مصنوعی به دلیل فناوری بسیار پیچیده‌شان به همان اندازه جالب هستند.

اگر این سیستم‌ها بتوانند با دستیابی به یک جهش کیفی در تشخیص بیماری‌ها جان انسان‌ها را نجات دهند، توسط رژیم‌های استبدادی برای اعمال نظارت جمعی بر شهروندان نیز مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند.

نرم افزار “ChatGBT” پس از افشای آن در پایان سال گذشته، به دلیل توانایی آن در ایجاد متون مفصل مانند ایمیل، مقاله، شعر، برنامه های اطلاعاتی یا ترجمه، علاقه گسترده ای را در جهان به هوش مصنوعی مولد برانگیخت. فقط در چند ثانیه.

با این حال، انتشار تصاویر جعلی در رسانه‌های اجتماعی، واقعی‌تر از واقعی‌تر، که توسط اپلیکیشن‌هایی مانند Midjourney تولید شده‌اند، خطرات دستکاری افکار عمومی را هشدار می‌دهد. چهره‌های علمی همچنین خواستار تعلیق توسعه سیستم‌های قوی‌تر شده و در انتظار صدور قانونی برای تنظیم بهتر آنها هستند.

موضع مجلس، در رئوس کلی آن، رویکرد کمیسیون را تایید می کند. متن بر اساس قوانین موجود در مورد ایمنی محصول است و کنترل‌های مبتنی بر شرکت را اعمال می‌کند.

در قلب پروژه، فهرستی از قوانین اعمال شده تنها بر برنامه‌هایی است که شرکت‌ها بر اساس استانداردهای قانونگذار خود را «ریسک بالا» می‌دانند. برای کمیسیون اروپا، همه سیستم‌های مورد استفاده در زمینه‌های حساس مانند زیرساخت‌های حیاتی، آموزش، منابع انسانی، اجرای قانون یا مدیریت مهاجرت را شامل می‌شود…

از جمله تعهدات: تأیید کنترل انسان و ماشین، ایجاد اسناد فنی یا حتی ایجاد یک سیستم مدیریت ریسک. رعایت این قوانین توسط مقامات نظارتی تعیین شده در هر کشور عضو نظارت خواهد شد. نمایندگان پارلمان اروپا می خواهند تعهدات به محصولاتی محدود شود که ممکن است امنیت، سلامت یا حقوق اساسی را تهدید کند. پارلمان اروپا همچنین در نظر دارد سیستم‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT را با الزام رژیم‌های تعهدات خاص مانند آنهایی که در رژیم‌های پرمخاطره دارند، در نظر بگیرد. نمایندگان پارلمان اروپا همچنین می‌خواهند ارائه‌دهندگان خدمات را مجبور کنند در برابر محتوای غیرقانونی و افشای داده‌های محافظت شده با حق نسخه‌برداری (متون علمی، موسیقی، تصاویر و غیره) که برای توسعه الگوریتم‌هایشان استفاده می‌شوند، محافظت کنند.

پیشنهاد کمیسیون، که در آوریل 2021 رونمایی شد، چارچوبی را برای سیستم‌های هوش مصنوعی که با انسان‌ها تعامل دارند، ارائه می‌کند. از آن‌ها می‌خواهد به کاربر بگویند که با یک ماشین در تماس است و برنامه‌هایی را که تصاویر ایجاد می‌کنند مجبور می‌کند بگویند که به‌طور مصنوعی ایجاد شده‌اند.

ممنوع کردن به ندرت اتفاق خواهد افتاد و بر برنامه‌هایی که ارزش‌های اروپایی را نقض می‌کنند، مانند پروفایل شهروندان یا سیستم‌های نظارت انبوه مورد استفاده در چین، تأثیر می‌گذارد.

اعضای پارلمان اروپا می‌خواهند سیستم‌های تشخیص احساسات را ممنوع کنند و استثناهایی را حذف کنند که امکان شناسایی بیومتریک از راه دور افراد در مکان‌های عمومی توسط نیروهای امنیتی را فراهم می‌کند.

آنها همچنین قصد دارند جمع آوری تصاویر در تعداد زیاد در اینترنت را برای ایجاد الگوریتم بدون رضایت افراد مربوطه ممنوع کنند.

منبع: arab48

برچسب ها
0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست مطالب
more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post
مـــطالب مـشـــابه بیشتر...