پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

ورودی جهنم کجاست؟/ عمیق‌ترین چاهی که انسان حفر کرد

این چاله بسیار عمیق در حقیقت از حفره‌های متعددی تشکیل می‌شد که از یک سوراخ مرکزی منشعب می‌شدند. عمیق‌ترین این چاله‌ها که SG۳ نام داشت، تا عمق ۱۲۲۶۳ متر پوسته زمین کنده شده بود و با وجود عمق حیرت‌آورش، قطر سوراخ آن به اندازه یک بشقاب غذاخوری بود.

برای آنکه بتوانید درک کنید که عمق واقعی این چاله چقدر است، باید ارتفاع دو کوه اورست و فوجی یاما را برروی یکدیگر تصور کنید. این چاله حتی عمیق‌تر از عمیق‌ترین نقطه اقیانوس، یعنی گودال ماریانا است که عمق آن ۱۱۰۳۴ پائین‌تر از سطح دریاست.

human-dugg.jpg

چاه کولا چه اطلاعاتی در اختیار دانشمندان قرار داد؟

این پروژه در روزهای اوج پیشروی، دیدگاه‌های علمی جدید و جالبی را در اختیار دانشمندان قرار داد. اول و مهم‌تر از همه اینکه چاه ابرژرف کولا، دیدگاه‌های ارزشمندی را درباره زمین‌شناسی ارائه کرد که از تاریخ ۱.۴ میلیارد ساله زمین خبر می‌داد.

نکته شگفت‌آور دیگر این بود که در جریان این پروژه، سنگ‌هایی یافت شد که از آب، اشباع شده بودند؛ این چیزی بود که تا پیش از آن غیرممکن به نظر می‌رسید؛ چرا که این سنگ‌ها در زیر لایه‌ای از سنگ نفوذناپذیر، قرار داشتند. دانشمندان در آن بخش از زمین، ۱۴ گونه از میکرو ارگانیسم‌های فسیل شده را نیز کشف کردند؛ ولی در گزارش‌ها اشاره‌ای به کشف ذخایر احتمالی طلا، مس و نیکل نشده است.

متاسفانه این پروژه هم نیمه کاره رها شد و حالا تنها یک ساختمان ویران و متروکه و یک سوراخ بسته شده در زمین از آن به یادگار مانده است. با مخروبه شدن این سایت، روسیه در سال ۲۰۰۸ اعلام کرد که قصد دارد تا این چاه ابرژرف را از بین ببرد و برخی گمانه‌زنی‌ها هم حاکی از آن است که این چاله تا حدودی با بتن پر شده است.

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا