هوش مصنوعی و حق مالکیت معنوی

اتحادیه بازیگران سینمای هالیوود که ستارگان سینما را نیز شامل می شود، از روز جمعه به همراه اتحادیه کارکنان رادیو و تلویزیون دست به اعتصاب زدند و به بیش از یازده هزار عضو انجمن نویسندگان آمریکا (سناریو نویسان در سینما و تلویزیون) پیوستند که از چند هفته قبل اعتصاب کرده...

Article

Top-tech-news-ChatGPT-4-is-now-available-and-it-possesses-these-ten-almost-human-like-capabilities.-Alphabet-announced-plans-to-cut-approximately-12000-jobs-worldwide

اتحادیه بازیگران سینمای هالیوود که ستارگان سینما را نیز شامل می شود، از روز جمعه به همراه اتحادیه کارکنان رادیو و تلویزیون دست به اعتصاب زدند و به بیش از یازده هزار عضو انجمن نویسندگان آمریکا (سناریو نویسان در سینما و تلویزیون) پیوستند که از چند هفته قبل اعتصاب کرده اند. اعتراض این سه اتحادیه حول محور چند موضوع محوری می چرخد، مثل: خلق شخصیت های فرعی یا ثانوی با استفاده از برنامه هوش مصنوعی به جای استفاده از هنرپیشگان و خلق نسخه ای از هنرپیشگان برای ایفای نقش در تولیدات هنری و سریال ها و خودداری از استخدام هنرپیشگان برای تولید فصل های تکمیلی سریال ها و فیلم‌ها. 

استفاده از هوش مصنوعی به جای مؤلفان و سناریو نویسان موجب تحول تاریخی در مسیر نوآوری انسان ها در همه زمینه های ادبی و هنری می شود که هزاران سال ادامه داشته است. اما در واقع این کار هوش مصنوعی، نوعی سرقت ادبی است نه نوآوری به معنای واقعی کلمه. هوش مصنوعی، ایده ای ارائه نمی دهد و شخصیت جدیدی خلق نمی کند و شاهکاری ادبی با کنار هم قرار دادن حروف و کلمات نمی آفریند بلکه اندیشه های مؤلفان سابق و آثار آنها را سرقت و سپس بازآفرینی می کند. 

هوش مصنوعی می تواند یک قصیده یا یک رمان ادبی را ظرف چند دقیقه خلق کند زیرا الگوریتم های این برنامه به آن امکان می دهد ظرف چند ثانیه به میلیون ها صفحه در هزاران کتاب خانه در سراسر جهان و آثار ادبی و متون شعرا و فلاسفه و نویسندگان از مصر باستان و بابل و یونان تا عصر کنونی دسترسی پیدا کند. کاری که هوش مصنوعی انجام می دهد نوآوری نیست بلکه تقلید روش ها و انتقال عبارات و ایده ها و معانی و نسخه برداری از شخصیت های داستانی است. ممکن است کار به جایی بکشد که شرکت های هالیوودی مؤلفان را اخراج کنند که با این کار، نوآوری انسان ها هم متوقف خواهد شد. 

وزارت علوم و نوآوری و فناوری انگلیس طرحی اولیه را برای ساماندهی هوش مصنوعی ارائه کرده که عمدتا بر حقوق بشر، سلامتی، امنیت، برابری فرصت ها و پاسخگویی در برابر قانون تمرکز کرده است ولی فاقد پیشنهادهای کارآمد برای قانونمند کردن فعالیت های مرتبط با نوآوری مثل حق تألیف و ترسیم است.

برچسب ها

0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست مطالب
more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post

مـــطالب مـشـــابه بیشتر...