• خانه
  • ⬅️
  • خبرخوان
  • ⬅️
  • همه پیش‌بینی‌ها در مورد زباله‌های فضایی نامعتبر هستند

همه پیش‌بینی‌ها در مورد زباله‌های فضایی نامعتبر هستند

ایسنا/مشکل زباله‌های فضایی که اخیرا برجسته‌تر شده، مورد توجه بسیاری از آژانس‌های فضایی و شرکت‌های خصوصی حوزه هوافضا قرار گرفته اما برخی از کارشناسان مانند یک افسر ارشد سابق فرماندهی فضایی آمریکا معتقدند که میزان زباله‌های فضایی به صورت کاملا درست تخمین زده نشده و حل کردن این مشکل بسیار...

Article

همه پیش‌بینی‌ها در مورد زباله‌های فضایی نامعتبر هستند

ایسنا/مشکل زباله‌های فضایی که اخیرا برجسته‌تر شده، مورد توجه بسیاری از آژانس‌های فضایی و شرکت‌های خصوصی حوزه هوافضا قرار گرفته اما برخی از کارشناسان مانند یک افسر ارشد سابق فرماندهی فضایی آمریکا معتقدند که میزان زباله‌های فضایی به صورت کاملا درست تخمین زده نشده و حل کردن این مشکل بسیار دشوار است.
به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، شکی نیست که مدار زمین یک مکان به‌هم‌ریخته است اما آیا می‌توان کاری برای حذف کردن زباله‌های فضایی از مدار زمین انجام داد؟ شرکت‌های خصوصی و آژانس‌های فضایی سرتاسر جهان به طور هم‌زمان در حال ارائه دادن مفاهیمی در مورد مقابله با زباله‌های نگران‌کننده هستند. با وجود این، تخمین‌ زدن اینکه واقعا چه مقدار زباله دردسرساز در مدار وجود دارد، ترسناک و دشوار است.
هنگامی که زباله‌های فضایی به طور ناگهانی به یک ماهواره برخورد می‌کنند یا انفجاری در مدار زمین به ویژه در ارتفاعات بالاتر رخ می‌دهد، پیامدهای مضر افزایش می‌یابد. زباله‌های حاصل از این اتفاقات برای سال‌ها، دهه‌ها و حتی قرن‌ها باقی می‌مانند و با سرعت بالا حرکت می‌کنند.

ماموریت آژانس فضایی اروپا برای حذف زباله فضایی
«آژانس فضایی اروپا»(ESA) ماموریت «کلییراسپیس-۱»(ClearSpace-۱) را به عنوان خدماتی از سوی استارت‌آپ سوئیسی «کلییراسپیس»، به منظور نمایش دادن دانش فنی برای حذف آشفتگی‌های فضایی و به عنوان اولین گام برای ایجاد یک اکوسیستم فضایی تجاری جدید، پایدار و پرتلاش آغاز کرد.
یک آداپتور موشک به نام «VESPA» که در اطراف زمین می‌چرخد، از بقایای موشک «وِگا»(Vega) است. موشک وِگا در سال ۲۰۱۳ از فرودگاه فضایی آژانس فضایی اروپا در گویان فرانسه پرتاب شد. این آداپتور در حال حاضر به عنوان هدف ماموریت کلییراسپیس-۱ برای حذف زباله فعال مورد توجه قرار گرفته است. طرح این ماموریت، خواستار برداشتن زباله از مدار برای ورود مجدد ایمن به جو است.
به تازگی قطعات جدید دیگری نیز در مجاورت آداپتور پیدا شده‌اند. این قطعات به احتمال زیاد نتیجه برخورد یک جسم کوچک و ردیابی‌نشده با سرعت زیاد هستند که به آداپتور برخورد کرده و قطعات را پخش کرده است.
آژانس فضایی اروپا در بیانیه‌ای نوشت: این رویداد بر اهمیت ارتباط ماموریت کلییراسپیس-۱ تاکید می‌کند. مهم‌ترین تهدیدی که توسط قطعات بزرگ‌تر زباله‌های فضایی ایجاد می‌شود، این است که آنها به ابرهایی از قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌شوند و هر کدام می‌توانند آسیب قابل توجهی را به ماهواره‌های فعال وارد کنند. برای به حداقل رساندن تعداد رویدادها باید ایجاد کردن زباله‌های فضایی جدید را فورا کاهش دهیم و تأثیر اجرام موجود را به حداقل برسانیم.

اندازه زباله‌های فضایی مهم است
مهم‌ترین نکته این است که تعداد زباله‌های فضایی باید مشخص شود. «مارشال کاپلان»(Marshall Kaplan) یکی از بنیان‌گذاران و مدیر شرکت «لانچ‌اسپیس تکنولوژیز کورپوریشن»(Launchspace Technologies Corporation)، زباله‌های فضایی را به سه گروه تقسیم می‌کند.
بزرگترین گروه که اندازه قطعات آن به ۱۰ سانتی‌متر یا بزرگتر می‌رسد و شاید ۳۵ هزار قطعه زباله را در خود جا داده باشد.
گروه میانی که اندازه قطعات آن از حدود یک میلی‌متر تا ۱۰ سانتی‌متر متغیر است و تقریبا میلیون‌ها نمونه از این قطعات وجود دارد.
گروه سوم که از قطعات کوچک‌تر از یک میلی‌متر تشکیل شده است و جمعیت آنها تا تریلیون‌ها تخمین زده می‌شود.
تنها راه کنترل زباله‌های فضایی، جمع‌آوری غیرفعال و استفاده کردن از فناوری‌هایی است که به طور ویژه طراحی شده‌اند.کاپلان گفت: پرسش اصلی این است که در مورد این مشکل چه کنیم و پاسخ آن بسیار ساده است. ما هر چیزی بزرگتر از ۱۰ سانتی‌متر را نادیده می‌گیریم زیرا احتمال برخورد آن قدر کم است که از نظر آماری مشکلی ندارد. گروه میانی، جالب‌ترین گروه به شمار می‌رود اما شناسایی و مکان‌یابی قطعات آن بسیار سخت است. تنها راه کنترل آنها، جمع‌آوری غیرفعال و استفاده کردن از فناوری‌هایی است که به طور ویژه طراحی شده‌اند. در نهایت می‌توانیم کوچک‌ترین گروه را نادیده بگیریم زیرا محافظ فضاپیما می‌تواند از آسیب جدی ناشی از اجسام بسیار کوچک جلوگیری کند.

تقاضای تجاری

برچسب ها

0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post
مـــطالب مـشـــابه بیشتر...