• خانه
  • ⬅️
  • خبرخوان
  • ⬅️
  • هشدار بریتانیا: هوش مصنوعی خطر بی‌ثباتی جهان را در پی دارد

هشدار بریتانیا: هوش مصنوعی خطر بی‌ثباتی جهان را در پی دارد

به گزارش عصر ایران به نقل از شبکه خبری بی بی سی*؛ داودن، قرار است در سخنرانی خود در این مجمع از دولت‌ها بخواهد برای جلوگیری از این اتفاق وارد عمل شوند. بریتانیا در ماه نوامبر میزبان اجلاس جهانی هوش مصنوعی خواهد بود. نگرانی از آن است که هوش مصنوعی...

Article

Top-tech-news-ChatGPT-4-is-now-available-and-it-possesses-these-ten-almost-human-like-capabilities.-Alphabet-announced-plans-to-cut-approximately-12000-jobs-worldwide

به گزارش عصر ایران به نقل از شبکه خبری بی بی سی*؛ داودن، قرار است در سخنرانی خود در این مجمع از دولت‌ها بخواهد برای جلوگیری از این اتفاق وارد عمل شوند.

بریتانیا در ماه نوامبر میزبان اجلاس جهانی هوش مصنوعی خواهد بود.

نگرانی از آن است که هوش مصنوعی در نهایت به از میان رفتن اشتغال منجر شود و تبعیض و گمراهی با اطلاعات غلط را تشدید کند.

«عقب می‌مانیم»

براساس گزارش‌ها قرار است معاون نخست وزیر بریتانیا در حضور رهبران کشورهای جهان بگوید: «تیر آغاز بازی در مسابقه رقابتی جهانی میان شرکت‌ها و کشورها شلیک شده تا شرکت کننده برای پشت‌سر گذاشتن مرزها با سرعت و قدرت هر چه بیشتر از یکدیگر پیشی بگیرند. در حال حاضر قاعده‌مند کردن این روند در جهان از پیشرفت‌های موجود عقب مانده است.»

الیوز داودن، معاون نخست وزیر بریتانیا
الیوز داودن، معاون نخست وزیر بریتانیا

در گذشته دولت‌ها در واکنش به توسعه‌های تکنولوژی قاعده و مقررات وضع می‌کردند اما حالا باید به موازات توسعه هوش مصنوعی این مقررات را وضع کنند.

به گفته معاون نخست وزیر بریتانیا شرکت‌های هوش مصنوعی «نباید مشق‌شان را خودشان تصحیح کنند، دولت‌ها و شهروندان هم باید مطمئن باشند که از مخاطرات هوش مصنوعی کاسته شده است. تنها با اقدام دولت ملت‌ها می‌توان مردم را مطمئن کرد که مهم‌ترین خطرات مربوط به امنیت ملی برطرف شده‌اند.

بر این اساس داودن به دولت‌ها هشدار خواهد داد که در بحث بر سر اینکه هوش مصنوعی ابزاری برای عمل نیک است یا شر گرفتار نشوند چرا که به گفته او هر دو کاملا ممکن است.

«نگاه پیش رو»

پروفسور اندرو روگویسکی از دانشگاه ساری به بی‌بی‌سی می‌گوید بسیاری از کارشناسان از سرعت افزایش توانایی‌های برخی از سیستم‌های هوش مصنوعی شگفت‌زده شده‌اند.

مارک وارنر رئیس شرکت فکالتی ای.آی می‌گوید مهم آن است که میان هوش‌مصنوعی که به دقت برای کار مشخصی مثل تشخیص نشانه‌های سرطان در تصاویر رادیولوژی طراحی شده با هوش مصنوعی عمومی تفاوت قائل شویم. «اینها الگوریتم‌های قدرتمندی با ویژگی‌های مرتبا در حال ظهوری هستند که ما لزوما نمی‌توانیم زمان آن را پیش‌بینی کنیم.»

 وارنر می‌گوید اگرچه من به شدت درباره نسل فعلی این تکنولوژی‌ها نگران نیستم، فکر می‌کنم که معقول است که دولت نگاهی به پیش رو داشته باشد و بررسی کند که برای نسخه‌های قدرتمند و قدرتمندتر بعدی چه باید کرد.

10 تا 15 سال است که من موضوع ایمنی هوش مصنوعی را دنبال می‌کنم و تا همین سه سال پیش هیچ کس به این حرف‌ها اهمیت نمی‌داد. به همین دلیل از نظر من حتی آغاز یک گفتگوی بین‌المللی جدی درباره ایمنی هوش مصنوعی یک موفقیت است.»

یاسمین آفینا از محققان چتم هاوس
یاسمین آفینا از محققان چتم هاوس

دیگر شرکت‌های پیش‌رو در هوش مصنوعی نیز به نیاز به مقررات برای هوش مصنوعی معتقدند.

اخیرا ایلان ماسک، در پی دیداری غیرعلنی در واشنگتن با دیگر رهبران تکنولوژی در آمریکا گفت در این زمینه اجماع وجود دارد..

اما یاسمین آفینا از محققان اندیشکده چتم هاوس می‌گوید رسیدن سریع به یک توافق بین‌المللی دشوار خواهد بود.

او می‌گوید در مقایسه با تسلیحات هسته‌ای که رسیدن به توافق میان کشور‌ها درباره آن سال‌ها طول کشید، هوش مصنوعی موضوعی بسیار پیچیده و متفاوت است و فکر نمی‌کنم مذاکره برسر چیزی که همه با آن موافقت کنند ساده نخواهد بود.

به گفته او «کشورهای کوچک‌تر و در حاشیه، اقلیت‌ها نیز باید در این گفتگو سهمی داشته باشند و تا وقتی که سر میز گفتگو نیستند، بیصدا خواهند ماند.»

روشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا می‌خواهد این گفتگوها را رهبری کند. اما ماه گذشته کمیته علم، نوآوری و تکنولوژی مجلس عوام هشدار داد که بدون تدوین سریع یک قانون، قانون هوش مصنوعی تحادیه اروپا تلاش‌های بریتانیا را عقب خواهد زد و به استاندارد جهانی تبدیل خواهد شد.

برچسب ها

0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست مطالب
more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post

مـــطالب مـشـــابه بیشتر...