پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
آموزش

نمی توانید فیلم ها یا عکس ها را در واتساپ دانلود کنید؟ (+روش حل مشکل)

در حالی که واتساپ راهی برای برقراری ارتباط و اشتراک گذاری رسانه با سایر کاربران ارائه می دهد، اما هر از گاهی مشکلاتی را ایجاد می کند.

یکی از مشکلات رایج که اغلب ظاهر می‌شود، ناتوانی در دانلود رسانه است که از دانلود تصاویر، فیلم‌ها، فایل‌های صوتی یا اسناد جلوگیری می‌کند.

خوشبختانه، چندین راه حل وجود دارد که می توانید برای رفع مشکلات دانلود نشدن رسانه در واتساپ و بازیابی عملکرد دانلود آن، دنبال کنید.

خطا در دانلود فیلم و عکس از واتساپ: نحوه رفع مشکل مرحله به مرحله

یکی از مشکلات رایج در میان این موارد که ممکن است اغلب ظاهر شود، ناتوانی در دانلود رسانه ها (تصاویر، فیلم ها، اسناد، فایل های صوتی و غیره) است. این مشکل اغلب با پیام‌هایی مانند « دانلود انجام نشد » در برنامه واتساپ نشان داده می‌شود، این مشکل از شما می‌خواهد بارگیری رسانه را دوباره امتحان کنید یا از فرستنده بخواهید آن را دوباره ارسال کند.

اما خوشبختانه راه حلی برای این مشکل وجود دارد. و در این راهنما، شما را از طریق مراحل مشابه راهنمایی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم مشکل «دانلود نشدن رسانه واتساپ» را در دستگاه اندروید یا iOS خود برطرف کنید.

1. اتصال اینترنت خود را بررسی کنید:

بیایید با بررسی اتصال اینترنت شروع کنیم تا بفهمیم آیا یک شبکه اینترنتی بد می‌تواند مانع از دانلود عکس‌ها، ویدیوها یا سایر رسانه‌های واتساپ در دستگاه شما شود یا خیر.

یکی از راه های انجام این کار این است که سعی کنید از برنامه های دیگر در تلفن خود استفاده کنید یا یک مرورگر وب را برای دسترسی به برخی وب سایت ها باز کنید. متأسفانه، اگر این برنامه ها به خوبی کار می کنند، به این معنی است که مشکل از اتصال اینترنت شما نیست، و بنابراین باید به راه حل بعدی بروید.

اما قبل از انجام این کار، ممکن است بخواهید اتصال اینترنت خود را نیز تغییر دهید تا ببینید آیا با این کار مشکل دانلود نشدن رسانه حل می شود یا خیر. اگر در شبکه تلفن همراه هستید، آن را خاموش/روشن کنید یا به اتصال Wi-Fi متصل شوید. از طرف دیگر، اگر از Wi-Fi استفاده می کنید، سعی کنید به یک اتصال Wi-Fi دیگر متصل شوید یا به داده تلفن همراه بروید و دوباره اقدام به دانلود کنید.

2. واتساپ را به صورت اجباری ببندید :

گاهی اوقات برنامه‌ها می‌توانند در هنگام اجرا در پس‌زمینه ثابت شوند و شروع به فعالیت کنند. متأسفانه واتساپ نیز از این مشکل در امان نیست و ممکن است باعث شود عملکرد دانلود اپلیکیشن دچار اختلال شود.

اگر این اتفاق افتاد، ساده ترین راه حل بستن اجباری برنامه است. در اندروید، می‌توانید به اجبار یک برنامه را مانند شکل زیر ببندید:

 1. به قسمت Settings بروید.
 2. به Apps بروید و WhatsApp را از لیست انتخاب کنید.
 3. روی دکمه Force Stop ضربه بزنید.

اگر از آیفون استفاده می کنید، برای بستن اجباری یک برنامه iOS، این مراحل را دنبال کنید:

 1. انگشت خود را از پایین به بالا بکشید تا تغییر دهنده برنامه ظاهر شود.
 2. برنامه ها را به صورت افقی اسکرول کنید تا به WhatsApp برسید.
 3. برای بستن واتساپ کارت را به سمت بالا بکشید.

3. مجوز ذخیره سازی WhatsApp را بررسی کنید

اگر واتساپ رسانه‌ها را در اندروید یا آیفون شما دانلود نمی‌کند، ممکن است به این دلیل باشد که به حافظه گوشی شما دسترسی ندارد. وقتی این اتفاق می‌افتد، WhatsApp معمولاً پیامی را نشان می‌دهد که به فضای ذخیره‌سازی شما (اندروید) یا عکس‌ها (آیفون) دسترسی ندارد. بنابراین باید به ذخیره‌سازی اجازه دهید. دسترسی به عکس‌ها را فعال کنید تا به آن اجازه دانلود رسانه بدهید.

 1. Settings را باز کنید .
 2. به Apps بروید و WhatsApp را از لیست برنامه ها انتخاب کنید.
 3. روی Permissions > Files and media کلیک کنید و Allow access to media only را انتخاب کنید .

اگر از آیفون استفاده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از مراحل زیر مجوز WhatsApp را به Photos در iOS بدهید:

 1. به Settings بروید.
 2. سپس به Privacy رفته و Photos را انتخاب کنید .
 3. بر روی WhatsApp کلیک کنید و از بین گزینه ها، گزینه All Photos را انتخاب کنید.

پس از انجام این کار، دوباره سعی کنید رسانه را در واتساپ بارگیری کنید. اگر باز هم مشکل دانلود رسانه در واتس اپ برطرف نشد، به راه حل بعدی بروید.

4. فضای ذخیره سازی دستگاه خود را بررسی کنید

فضای ناکافی ذخیره سازی یکی از دلایل رایج مشکلات دانلود مختلف در گوشی های هوشمند است. بنابراین اگر واتساپ، تصاویر یا رسانه‌ها را در دستگاه شما دانلود نمی‌کند، باید فضای ذخیره‌ سازی دستگاه خود را بررسی کنید تا دریابید که آیا فضای خالی موجود در تلفن یا کارت حافظه شما وجود دارد یا خیر.

اگر از اندروید یا آیفون با فضای ذخیره‌سازی پایه استفاده می‌کنید – و گزینه دانلود خودکار رسانه‌ها را در واتس‌اپ فعال کرده‌اید – به احتمال زیاد این می‌تواند دلیل مشکل شما باشد.

برای تأیید این موضوع، مراحل زیر را دنبال کنید تا فضای ذخیره‌سازی موجود اندروید خود را بررسی کنید:

 1. Settings را راه اندازی کنید .
 2. روی Storage کلیک کنید .

در اینجا، تفکیک فضای ذخیره سازی اشغال شده و مقدار فضای خالی موجود در حال حاضر در حافظه داخلی و همچنین کارت حافظه را مشاهده خواهید کرد (اگر گوشی اندروید شما از حافظه خارجی پشتیبانی می کند).

در آیفون، می‌توانید فضای ذخیره‌سازی موجود را با استفاده از مراحل زیر بررسی کنید:

 1. Settings را باز کنید .
 2. General را انتخاب کنید و روی iPhone Storage کلیک کنید .

منتظر بمانید تا آیفون فضای ذخیره سازی را محاسبه و دسته بندی کند. پس از بارگیری، فضای ذخیره سازی را در بالا مشاهده خواهید کرد.

اگر فضای خالی شما نسبتاً کم است، احتمالاً به دلیل فضای ذخیره سازی ناکافی با این مشکل مواجه هستید. بنابراین، قبل از دانلود مجدد فایل ها در واتساپ، باید فضای ذخیره سازی را آزاد کنید.

5. کش واتساپ (اندروید) را پاک کنید

همانطور که از واتساپ استفاده می کنید، تلفن اندرویدی شما به مرور زمان کش واتساپ را جمع آوری می کند که می تواند بعداً به آن مراجعه کند تا دسترسی سریع به برنامه و برخی از ویژگی های دیگر آن را برای شما فراهم کند.

حافظه پنهان یک برنامه شامل فایل‌ های موقتی است، بنابراین می‌توانید آن را بدون تأثیرگذاری بر عملکرد آن حذف کنید تا حالت پیش‌فرض خود را بازگردانید (و فضای ذخیره‌سازی آزاد کنید).

برای پاک کردن کش واتساپ در اندروید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به قسمت Settings و سپس به Apps بروید .
 2. WhatsApp را از لیست برنامه ها انتخاب کنید و روی Storage & cache کلیک کنید .
 3. روی Clear cache ضربه بزنید.

6. تاریخ و زمان صحیح را تنظیم کنید

تنظیم تاریخ و زمان نادرست در تلفن شما می تواند منجر به برخی از رایج ترین مشکلات اینترنت شود و همچنین می تواند یکی از دلایلی باشد که واتساپ نمی تواند رسانه ها را در تلفن هوشمند شما بارگیری کند.

بنابراین برای رفع آن، تنها کاری که باید انجام دهید این است که تاریخ و زمان صحیح را روی دستگاه خود تنظیم کنید. اگر از اندروید استفاده می‌کنید، این مراحل را دنبال کنید:

 1. به قسمت Settings بروید.
 2. به System بروید و روی Date & time ضربه بزنید .
 3. گزینه Set time automatically را تغییر دهید .

در آیفون، می‌توانید تنظیمات تاریخ و زمان را با استفاده از مراحل زیر تغییر دهید:

 1. به قسمت Settings بروید.
 2. General را انتخاب کنید و روی Date & time ضربه بزنید .
 3. برای تنظیم خودکار تاریخ و زمان، دکمه Set Automatically را تغییر دهید .

7. واتساپ را به روز کنید

اغلب اوقات، به روز رسانی واتساپ می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند. به عنوان مثال، دانلود نشدن رسانه واتساپ یکی از این مشکلات است و می توانید با به روز رسانی واتس اپ به آخرین نسخه آن را برطرف کنید.

سوالات متداول در مورد مشکلات دانلود رسانه واتساپ:

‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | ???? ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا