• خانه
  • ⬅️
  • تکنولوژی
  • ⬅️
  • نمایندگان پارلمان اروپا به وضع قوانینی برای استفاده از ChatGPT رأی دادند

نمایندگان پارلمان اروپا به وضع قوانینی برای استفاده از ChatGPT رأی دادند

افکار عمومی در پایان سال گذشته با راه اندازی OpenAI، برنامه تولید محتوای سرمقاله “ChatGPT” خود، که قادر است موضوعات تحقیقی، شعر و ترجمه را در چند ثانیه بنویسد، به قابلیت های عظیم هوش مصنوعی پی برد. در تلاشی برای تنظیم برنامه‌های مکالمه‌ای مانند “GBT Chat”، نمایندگان اروپایی روز پنجشنبه...

Article

نمایندگان پارلمان اروپا به وضع قوانینی برای استفاده از ChatGPT رأی دادند_64648bea6f2ec.jpeg

افکار عمومی در پایان سال گذشته با راه اندازی OpenAI، برنامه تولید محتوای سرمقاله “ChatGPT” خود، که قادر است موضوعات تحقیقی، شعر و ترجمه را در چند ثانیه بنویسد، به قابلیت های عظیم هوش مصنوعی پی برد.

در تلاشی برای تنظیم برنامه‌های مکالمه‌ای مانند “GBT Chat”، نمایندگان اروپایی روز پنجشنبه به متنی بلندپروازانه برای تنظیم بخش هوش مصنوعی رای خواهند داد، که تصویب آن بارها به دلیل نکات بحث برانگیز پیرامون این فناوری‌ها به تعویق افتاده است.

اتحادیه اروپا قصد دارد اولین کشوری در جهان باشد که یک چارچوب قانونی یکپارچه برای محدود کردن سوء استفاده ها در زمینه هوش مصنوعی ایجاد می کند و در عین حال از نوآوری محافظت می کند.

سیستم‌های هوش مصنوعی که با فناوری‌های بسیار پیچیده مشخص می‌شوند، تحسین و شگفتی و در عین حال اضطراب زیادی را برانگیخته‌اند.

در فاصله انتشار محتوای خطرناک و دستکاری افکار عمومی از طریق تولید تصاویر جعلی با نرم‌افزارهایی مانند Medjourney، استفاده از سیستم‌های نظارت انبوه و سایر خطرات ناشناخته، این نگرانی‌ها چهره‌های سرشناس جهان را برانگیخته است. از فناوری‌هایی مانند رئیس توییتر، ایلان ماسک، خواستار توسعه نظری در مورد این فناوری‌ها است.

افکار عمومی در پایان سال گذشته با راه اندازی شرکت “Open AI” برنامه “ChatGBT” آن برای تولید محتوای سرمقاله که قادر به نوشتن موضوعات تحقیقی و شعر است، به توانایی های عظیم هوش مصنوعی پی برد. و ترجمه در چند ثانیه.

در مواجهه با این تحولات سریع، کمیسیون اروپا دو سال پیش لایحه‌ای ارائه کرد که هنوز تصویب نشده است.

کشورهای اتحادیه اروپا تا پایان سال 2022 موضع خود را مشخص نکردند، مشروط بر اینکه نمایندگان اروپایی عمیقاً اختلاف نظر در این مورد موضع خود را روز پنجشنبه در یک فرآیند رای‌گیری در کمیته‌هایی که در استراسبورگ برگزار می‌شود، متبلور کنند، قبل از اینکه نتیجه طی یک جلسه تصویب شود. جلسه در ژوئن گسترش یافت.

سپس مذاکرات دشواری بین نهادهای مختلف آغاز می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون اروپا، مارگرت وستاگر، روز دوشنبه خواستار عدم تلف کردن زمان شد و گفت: “من واقعا امیدوارم که بتوانیم این موضوع را در سال جاری تکمیل کنیم.”

ظهور برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی محبوب با عملکردهایی که قادر به انجام کارهای مختلف از جمله برنامه‌های تولید محتوا مانند ChatGPT هستند، به تأخیر کمک می‌کند.

دراگوس تودوراک گزارشگر به AFP گفت:

این یک متن پیچیده است و ما مجموعه‌ای از قوانین جدید برای هوش مصنوعی تولید محتوا اضافه کرده‌ایم.

نمایندگان پارلمان اروپا امیدوارند که ارائه‌دهندگان را وادار کنند که محافظت در برابر محتوای غیرقانونی و افشای داده‌های محافظت شده با حق نسخه‌برداری را که برای توسعه الگوریتم‌هایشان استفاده می‌شود، تضمین کنند.

با این حال، برخی از کارشناسان معتقدند که خطرات هوش مصنوعی تولید محتوا نیازی به قوانین خاصی برای مقابله با آن ندارد. پیر لاروش، کارشناس حقوق دیجیتال در دانشگاه مونترال و پژوهشگر مرکز حقوقی اروپا، گفت: “من انگیزه های پارلمان را نمی بینم، نمی دانم چقدر این خطرات با آنچه قبلاً پیش بینی شده بود متفاوت است.” خبرگزاری فرانسه

پیش‌نویس کمیسیون که در آوریل 2021 رونمایی شد، چارچوبی را برای سیستم‌های هوش مصنوعی ارائه می‌کند که با انسان‌ها در تعامل است و آنها را مجبور می‌کند به کاربر اطلاع دهند که در حال برقراری ارتباط با یک ماشین هستند و برنامه‌های تولید تصویر نشان می‌دهند که آنها به طور مصنوعی تولید می شوند.

این متن قوانین خود را از قوانین اروپایی در حال اجرا از نظر ایمنی محصول استخراج می‌کند و کنترلی را اعمال می‌کند که در وهله اول به شرکت‌ها اختصاص داده شود.

ممنوعیت‌ها نادر خواهند بود و به برنامه‌های مغایر با ارزش‌های اروپایی مانند سیستم‌های ارزیابی شهروندان یا سیستم‌های نظارت انبوه اتخاذ شده در چین مربوط می‌شوند.

نمایندگان پارلمان اروپا قصد دارند سیستم‌های تشخیص احساسات را ممنوع کنند و استثناهایی را حذف کنند که به نیروهای امنیتی اجازه می‌دهد افراد را در مکان‌های عمومی از راه دور با استفاده از بیومتریک شناسایی کنند.

آنها همچنین قصد دارند جمع آوری تصادفی تصاویر در اینترنت را برای توسعه الگوریتم ها بدون رضایت افراد مربوطه ممنوع کنند.

این لایحه اساساً شامل فهرستی از قوانین است که فقط بر برنامه‌هایی اعمال می‌شود که شرکت‌ها خود را تحت استانداردهای تنظیم‌کننده‌ها «پرخطر» می‌دانند. کمیسیون اروپا سیستم های مورد استفاده در زمینه های حساس مانند زیرساخت های حیاتی، آموزش، منابع انسانی، حفظ نظم، مدیریت مهاجرت و موارد دیگر را هدف قرار داد.

از جمله الزامات قوانین، نظارت انسانی بر ماشین، توسعه اسناد راهنمایی فنی و اتخاذ یک سیستم مدیریت ریسک است، مشروط بر اینکه اجرای آن توسط مقامات نظارتی تعیین شده توسط هر یک از کشورهای عضو نظارت شود.

نمایندگان پارلمان اروپا خواستار معیارهای سخت‌گیرانه‌تر برای محدود کردن تعیین “پرخطر” فقط به محصولاتی هستند که می‌توانند امنیت، سلامت و حقوق اولیه را تهدید کنند.

منبع: arab48

برچسب ها
0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست مطالب
more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post
مـــطالب مـشـــابه بیشتر...