پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
تکنولوژی

نحوه رفع خرابی برنامه ها در مک

خروج اجباری برنامه‌های Mac در حال خراب شدن را با کلیک راست روی نماد در داک و سپس نگه داشتن کلید Option و انتخاب “Force Quit” از منو انتخاب کنید. همچنین می‌توانید برنامه‌هایی را که پاسخ نمی‌دهند با Activity Monitor پیدا کنید و از آن خارج شوید، Mac خود را مجدداً راه‌اندازی کنید، به‌روزرسانی‌های برجسته را نصب کنید و برنامه را کاملاً حذف و دوباره نصب کنید.

macOS یک سیستم عامل پایدار و سازنده است که با فرض شما فضای خالی و رم کافی در دسترس دارید، فقط باید به حمل و نقل ادامه دهید. این همیشه در مورد برنامه‌های شخص ثالث صدق نمی‌کند، که در Mac اغلب بیشتر از خود سیستم عامل پاسخ نمی‌دهند.

ترک اجباری برنامه‌های آویزان یا ثابت شده

اگر برنامه‌ای از کار افتاده است و پاسخ نمی‌دهد، به درستی راه‌اندازی نمی‌شود، یا نماد در حوض در حال چرخش است و ظاهراً هیچ اتفاقی نمی‌افتد، همیشه می‌توانید از Force Quit برای پایان دادن به فرآیند استفاده کنید.

برای انجام این کار، راست کلیک کنید، سپس کلید گزینه را روی صفحه کلید خود نگه دارید و “ترک اجباری” را از منوی زمینه انتخاب کنید. برنامه باید فوراً بسته شود و می‌توانید دوباره آن را باز کنید.

برنامه‌های مشکل‌دار را با مانیتور فعالیت پیدا کنید و از آن خارج شوید

گاهی اوقات برنامه‌های مشکل‌دار باعث می‌شوند Mac شما کند شود، کند شود یا چرخ چرخان دائمی مرگ. معمولاً اگر برنامه‌ای پاسخگو نیست، همچنان می‌توانید Command+Tab را بین برنامه‌های دیگر انجام دهید، اما عملکرد ممکن است به‌طور محسوسی تحت تأثیر قرار گیرد.

این مورد مخصوصاً اگر برنامه مورد نظر منابعی مانند قدرت پردازش و RAM را در اختیار داشته باشد، صادق است. اینجاست که Activity Monitor وارد می‌شود. این ابزار داخلی به شما امکان می‌دهد تنها با چند کلیک مشکلات را شناسایی کرده و علت را از بین ببرید.

macOS Activity Monitor

Activity Monitor را با فعال کردن Spotlight (Command+Spacebar) و سپس جستجوی آن یا با یافتن آن در زیر برنامه ها > Utilities راه اندازی کنید. اکنون از برگه‌های CPU و Memory برای مرتب کردن برگه‌های «% CPU» و «Memory» به ترتیب نزولی استفاده کنید، در حالی که برنامه‌ها از بیشترین منابع در بالا استفاده می‌کنند.

اگر متوجه شدید برنامه مشکلی در بالای صفحه استفاده از مقدار زیادی CPU (برای مثال بیش از 100٪) یا چمباتمه زدن مقدار زیادی از حافظه، سپس می توانید روی آن کلیک کنید، سپس روی دکمه “X” در بالای صفحه کلیک کنید. پنجره برای از بین بردن فرآیند.

همچنین، مواظب برنامه‌هایی باشید که با رنگ قرمز مشخص شده‌اند یا بعد از نام برنامه پسوند “(عدم پاسخگویی)” دارند.

مرتبط: نحوه نظارت بر استفاده از CPU در داک مک خود

Mac خود را مجددا راه اندازی کنید

گاهی اوقات راه اندازی مجدد همه فرآیندهایی که یک برنامه ممکن است به آنها وابسته باشد بهترین راه حل برای مشکل است. برای انجام این کار، macOS را با کلیک کردن روی نشان‌واره اپل و انتخاب «Restart» مجدداً راه‌اندازی کنید و سپس تصمیم خود را تأیید کنید.

Restart macOS without reopening applications on login

به‌روزرسانی برنامه را امتحان کنید

به‌روزرسانی برنامه‌ای که راه‌اندازی نمی‌شود ممکن است سخت باشد، زیرا بسیاری از برنامه‌های macOS به به‌روزرسانی‌های خودکار تعبیه‌شده در خود برنامه وابسته هستند. با این حال، این مورد برای همه برنامه‌ها صادق نیست، مانند برنامه‌هایی که از طریق Mac App Store نصب شده‌اند. می‌توانید با راه‌اندازی Mac App Store و سپس کلیک کردن این برنامه‌ها را به‌روزرسانی کنید روی گزینه “Updates” در نوار کناری و روی “Update” در کنار برنامه مورد نظر کلیک کنید.

Update apps in Mac App Store

برخی برنامه‌ها دارای به‌روزرسانی‌های جداگانه هستند، از جمله مجموعه‌هایی مانند Adobe Creative Cloud و بازی‌هایی که از طریق ویترین فروشگاه‌ها مانند Steam نصب می‌شوند. با راه‌اندازی برنامه همراه و اسکن برای به‌روزرسانی، این موارد را به‌روزرسانی کنید.

اگر برنامه مشکل دار با استفاده از مدیر بسته Homebrew، ترمینال را باز کنید و فرمان brew upgrade را اجرا کنید، یا برنامه را به طور خاص با brew upgrade هدف قرار دهید.

برنامه را حذف و دوباره نصب کنید

همچنین می‌توانید برنامه‌های مشکل‌ساز و خراب را حذف کنید و سپس دوباره آنها را نصب کنید، ترجیحاً با نسخه به‌روزتر و مطمئن‌تر. برای انجام این کار، پوشه Applications را در Finder باز کنید و اپلیکیشنی را که مشکل ایجاد کرده است پیدا کنید. روی آن کلیک راست کرده و «Move to Bin» را انتخاب کنید یا برنامه را از پوشه Applications به سطل زباله در حوض خود بکشید.

Delete an application in macOS with Finder

اکنون Finder را راه‌اندازی کنید و روی Go > Go to Folder کلیک کنید و ~/Library/Preferences را تایپ یا جای‌گذاری کنید و فایل‌های برگزیده برنامه را که برای برنامه‌ای که اخیراً حذف کرده‌اید حذف کنید.

همچنین می‌توانید با برنامه‌ای مانند AppCleaner حذف نصب کامل انجام دهید، که درایو شما را برای هر گونه اثری از برنامه بررسی می‌کند و تلاش می‌کند آنها را حذف کنید در نهایت، مک خود را مجددا راه اندازی کنید و دوباره نصب کنید برنامه را دوباره امتحان کنید. توصیه می‌کنیم ابتدا آخرین نسخه را امتحان کنید، قبل از اینکه اگر هنوز مشکل دارید، نسخه‌های قدیمی‌تر (احتمالاً پایدارتر) را در نظر بگیرید.

حذف پلاگین ها یا تغییرات برنامه

گاهی اوقات ممکن است نرم افزار اضافی باعث از کار افتادن یا پاسخ ندادن برنامه شود. این می تواند یک افزونه یا اصلاحی باشد که برای استفاده با برنامه ای که باعث ایجاد مشکل شده است، نصب کرده اید. برخی از نمونه‌ها عبارتند از براش‌ها یا پلاگین‌های فیلتر در ویرایشگرهای عکس، ماژول‌های VST و AU در محیط‌های تولید موسیقی، و تغییرات یا موارد سفارشی در بازی‌ها.

یک برنامه آسیب‌دیده ممکن است یک پوشه تعیین‌شده را اسکن کند و در هنگام راه‌اندازی سعی کند افزونه‌ها را بارگیری کند. این امر می‌تواند باعث از کار افتادن یا قطع شدن برنامه شود، بنابراین حذف این افزونه‌ها و تلاش مجدد ارزش امتحان کردن را دارد (مخصوصاً اگر مشکل پس از نصب یک افزونه اختیاری شروع شده باشد).

توصیه می کنیم به جای تکرار شرایط دقیقی که در وهله اول منجر به بروز مشکل شده است، افزونه ها یا اصلاحات را یک به یک اضافه کنید تا منبع مشکل را پیدا کنید.

اگر برنامه اصلاً راه‌اندازی نشود چه باید کرد

اگر برنامه‌ای هنگ می‌کند و سپس کاری انجام نمی‌دهد، و شما همه راه‌حل‌های بالا را امتحان کرده‌اید، احتمال زیادی وجود دارد که به سادگی خراب شود. چیز دیگری وجود ندارد که بتوانید برای حل این مشکل تلاش کنید، بنابراین جستجوی جایگزینی برای این برنامه با استفاده از وب‌سایتی مانند AlternativeTo بهترین گزینه است.

اگر  خطای «برنامه‌نویس را نمی‌توان تأیید کرد» می‌بینید، می‌توانید این معیار امنیتی را لغو کنید و به هر حال برنامه را باز کنید. این زمانی اتفاق می‌افتد که برنامه با گواهی معتبر توسعه‌دهنده اپل امضا نشده باشد، معیاری که اپل برای القای درجه‌ای از اعتماد به برنامه‌های شخص ثالث از آن استفاده می‌کند. اگر به برنامه اعتماد دارید، به تنظیمات سیستم > حریم خصوصی و امنیت بروید و روی دکمه «باز کردن در هر حال» کلیک کنید تا برنامه باز شود

اگر می‌بینید که برنامه «آسیب دیده است و باز نمی‌شود»، به احتمال زیاد در قرنطینه گرفتار شده است. این زمانی اتفاق می‌افتد که macOS مشکوک باشد که یک برنامه خطرناک است، اما بسیاری از برنامه‌های بی‌ضرر در شبکه گیر می‌افتند.

File is Damaged Error on macOS

اگر به منبع بارگیری اعتماد دارید (مانند وب‌سایت برنامه‌نویس)، می‌توانید ادامه دهید و آن را باز کنید. روی آن کلیک راست کرده و «Open» را انتخاب کنید یا از xattr استفاده کنید. دستور در ترمینال برای لیست سفید برنامه.

آیا macOS مقصر است؟

برخی از برنامه های Mac Intel ممکن است فاقد باینری جهانی باشند که باعث می شود مشکلات مدل‌های Apple Silicon به دلیل ناسازگاری Rosetta 2. می‌توانید این مورد را با علامت زدن برنامه «Kind» در زیر اطلاعات سیستم > نرم‌افزار > برنامه‌ها تأیید کنید (این گزینه را با کلیک کردن روی Apple و سپس نگه داشتن گزینه و انتخاب اطلاعات سیستم پیدا کنید).

Check application "Kind" in System Information on macOS

بعضی از برنامه‌ها به سادگی پس از ارتقاء به نسخه جدید macOS به درستی کار نمی‌کنند. همیشه می‌توانید نسخه قدیمی macOS را بگیرید و نصب کنید اگر به برنامه‌ای وابسته هستید که دیگر کار نمی‌کند و می‌خواهید به عقب برگردید.

هنوز مشکل دارید؟ بیاموزید نحوه تشخیص و تعمیر Mac کند یا بی پاسخ و همچنین علائم هشداردهنده برای توجه به این سیگنال ممکن است مک شما مشکل داشته باشد.

منبع

‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | ???? ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا