نحوه حذف قفل فعال سازی در مک

جاستین دوینو / چگونه گیک انجام دهید قفل فعال‌سازی را با وارد کردن رمز عبور حسابی که در ابتدا Mac را ایمن می‌کرد، حذف کنید. همچنین می‌توانید این ویژگی را در تنظیمات سیستم غیرفعال کنید یا از iCloud.com برای حذف دستگاه از حساب خود استفاده کنید و به‌جای آن قفل...

Article

نحوه حذف قفل فعال سازی در مک_6398c270e9cf7.jpeg
2022 M2 Apple MacBook Air's right side
جاستین دوینو / چگونه گیک انجام دهید

قفل فعال‌سازی را با وارد کردن رمز عبور حسابی که در ابتدا Mac را ایمن می‌کرد، حذف کنید. همچنین می‌توانید این ویژگی را در تنظیمات سیستم غیرفعال کنید یا از iCloud.com برای حذف دستگاه از حساب خود استفاده کنید و به‌جای آن قفل فعال‌سازی را غیرفعال کنید.

قفل فعال‌سازی برای اولین بار در آیفون به‌عنوان وسیله‌ای برای جلوگیری از دزدان ظاهر شد. از دستگاه های دزدیده شده اپل استفاده می کند و متعاقباً به مک، اپل واچ و موارد دیگر راه پیدا کرده است. قفل فعال سازی باید قبل از فروش، ارسال یا خرید دست دوم در Mac حذف شود.

قفل فعال سازی چیست؟

قفل فعال‌سازی محافظی است که مک شما را روی Apple ID قفل می‌کند. این ویژگی همراه با شبکه Find My Apple کار می کند، و در حالی که Find My روی دستگاهی فعال است که با قفل فعال سازی نیز ایمن شده است. اگر Find My را به صورت دستی غیرفعال نکرده‌اید، قفل فعال‌سازی در دستگاه شما فعال است.

این ویژگی تا زمانی که Activation Lock فعال است از استفاده شخص دیگری توسط Mac شما جلوگیری می کند. این حفاظت حتی پس از فرمت مک و نصب مجدد macOS نیز پابرجاست. اگر می‌خواهید پارتیشن macOS خود را حذف کنید حالت بازیابی Mac شما، پس از نصب مجدد سیستم عامل، با اعلان قفل فعال سازی مواجه خواهید شد.

برای فعال کردن Mac که توسط Activation Lock محافظت می‌شود، باید گذرواژه حساب برای Apple ID که Mac به آن مرتبط است. اگر رمز عبور Apple ID خود را به خاطر نمی آورید، می توانید آن را در iforgot.apple.com بازیابی کنید. اگر مدرک معتبری برای خرید دستگاه خود دارید، ممکن است بتوانید از اپل بخواهید که قفل فعال سازی را برای شما حذف کند.

کدام مدل‌های Mac از قفل فعال‌سازی استفاده می‌کنند؟

همه مدل‌های مدرن Apple Silicon Mac از Activation Lock استفاده می‌کنند، از MacBook Air 2020 (M1)، تا MacBook Pro 2021 (M1 Pro، M1 Max)، Mac Studio (M1 Max، M1 Ultra) و MacBook Air 2022 (M2). مدل‌های آینده نیز دارای این ویژگی خواهند بود زیرا اپل اکنون کنترل کاملی بر خود دارد. طراحی سیستم روی تراشه.

Apple M2 SOC Chip Data information sheet
اپل

این ویژگی در بسیاری از مدل‌های سیلیکونی پیش از اپل نیز وجود دارد. هر مدل Mac با تراشه امنیتی T2 از جمله MacBook Air و MacBook Pro (2018 یا جدیدتر)، Mac mini (2018 یا جدیدتر)، Mac Pro (2019 یا جدیدتر) و iMac Pro.

علاوه بر Mac با Apple Silicon یا تراشه امنیتی T2، قفل فعالسازی به macOS Catalina یا جدیدتر، و احراز هویت دو مرحله ای در Apple ID شما تنظیم شده است. در Apple Silicon، خط‌مشی امنیتی باید در حالت بازیابی روی «امنیت کامل» تنظیم شود (تنظیم پیش‌فرض) در حالی که مدل‌های تراشه T2 به راه‌اندازی ایمن و «ممنوع راه‌اندازی از رسانه خارجی» در حالت بازیابی فعال است.

T2 Security Chip in the 2019 Mac mini
اپل

اگر برای غیرفعال کردن Find My یا تغییر تنظیمات امنیتی Mac خود تلاش نکرده اید، احتمالاً قفل فعال سازی فعال است.

حذف قفل فعالسازی در macOS

اگر macOS را مجدداً نصب کرد و اکنون به صفحه‌ای خیره شده‌اید که از شما می‌خواهد مک خود را فعال کنید، به سادگی رمز عبور مرتبط با شناسه اپل را وارد کنید. اگر Mac شما است، احتمالاً رمز عبور Apple ID شما است.

اگر به سادگی می‌خواهید قفل فعال‌سازی را در macOS حذف کنید، به تنظیمات سیستم > [نام شما] > iCloud > Find My Mac بروید و دکمه «خاموش کردن» را در کنار تنظیمات «Find My Mac» بزنید. برای تأیید این موضوع باید رمز عبور Apple ID خود را وارد کنید.

Disable Find My Mac in macOS System Settings

اگر این کار را انجام می‌دهید تا بتوانید مک خود را به مالک جدید منتقل کنید، مطمئن شوید که ابتدا همه داده های شما را از مک شما حذف کرد.

حذف قفل فعالسازی با استفاده از iCloud

همچنین می‌توانید قفل فعال‌سازی را با استفاده از دستگاه دیگری با Find My حذف کنید. این می تواند در وب در iCloud.com/find یا یک iPhone یا iPad با برنامه Find My مرتبط به همان حساب.

پس از ورود به سیستم (یا باز کردن برنامه) Mac خود را در لیست دستگاه ها پیدا کنید. در وب، روی «همه دستگاه‌ها» در بالای صفحه کلیک کنید یا از برگه «دستگاه‌ها» در دستگاه تلفن همراه برای پیدا کردن مکان Mac خود استفاده کنید.

Remove a Mac from your Apple ID with iCloud.com

از اینجا، از دکمه “Remove from Account” برای حذف Mac از حساب iCloud خود استفاده کنید. با این کار قفل فعال‌سازی غیرفعال می‌شود و باعث می‌شود دیگر نتوانید مکان دستگاه را ردیابی کنید.

مرتبط: چگونه اپل آیدی را در آیفون تغییر دهیم

از اپل بخواهید قفل فعال سازی را حذف کند

همچنین می‌توانید از وب‌سایت پشتیبانی Apple’s Activation Lock برای «شروع درخواست پشتیبانی قفل فعال‌سازی» استفاده کنید تا زمانی که مدرک خرید داشته باشید. اپل بیان می‌کند که این باید شامل شماره سریال (یا IMEI/MEID برای محصولات تلفن همراه) باشد و دستگاه را نمی‌توان «مدیریت» کرد (ایمن‌شده با Apple MDM، که معمولاً توسط شرکت‌ها و مؤسسات استفاده می‌شود) و حالت گمشده را نمی توان فعال کرد.

اگر این مسیر را طی کنید، تمام داده های دستگاه به عنوان بخشی از فرآیند پاک می شود. ممکن است اپل درخواست شما را رعایت نکند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که تا آنجا که ممکن است اطلاعات بیشتری (از جمله مدارک دقیق اطلاعات خرید) درج کرده اید تا شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

از خرید مک با فعال کردن قفل فعال سازی خودداری کنید

اطمینان از اینکه فروشنده قفل فعالسازی را غیرفعال کرده است یکی از مهم ترین چیزهایی که باید هنگام خرید Mac کارکرده بررسی کنید. در حالت ایده‌آل، Mac به‌عنوان یک آیتم کاملاً جدید ارائه می‌شود، با بازنشانی به تنظیمات کارخانه (پاک شده)، با صفحه «Hello» به شما خوشامد می‌گوید و از شما دعوت می‌کند که وارد سیستم شوید و آن را تنظیم کنید.

اگر macOS به طور معمول بوت شود و همه شما ببینید یک درخواست ورود به سیستم است، مطمئن شوید که مالک وارد سیستم می‌شود و Mac را به تنظیمات کارخانه پاک می‌کند یا قفل فعال‌سازی را در زیر تنظیمات سیستم > [Name] > iCloud > Find My Mac را با کلیک کردن روی دکمه «خاموش کردن» و احراز هویت غیرفعال می‌کند.

اگر قبلاً Mac خریداری کرده‌اید و با Activation Lock مشکل دارید، می‌توانید با مالک قبلی تماس بگیرید و مراحل زیر «حذف قفل فعال‌سازی با استفاده از iCloud» در بالا را طی کنید.

مک خود را بفروشید؟ ابتدا قفل فعال سازی را حذف کنید

همان توصیه در مورد حذف قفل فعال سازی در مورد فروشندگان نیز صدق می کند. وقتی مک خود را پاک می‌کنید، اپل باید برای حذف Activation Lock یک درخواست ورود به سیستم ارائه دهد. همیشه می‌توانید با بررسی حساب «یافتن من» در iCloud.com/find یا در برنامه Find My، مطمئن شوید که قفل فعال‌سازی غیرفعال است. در دستگاه دیگری اگر مک شما وجود ندارد، قفل فعالسازی با موفقیت غیرفعال شد.

اگر Mac را بدون حذف قفل فعال‌سازی می‌فروشید، همیشه می‌توانید با استفاده از Find My در وب یا دستگاه دیگری، آن را از حساب خود حذف کنید.

حذف قفل فعالسازی از سایر دستگاهها

می‌توانید قفل فعال‌سازی را از iPhone یا iPad حذف کنید تقریباً به همین شکل. می‌توانید با ضربه زدن روی برگه «ساعت من» و سپس «همه ساعت‌ها» و سپس با ضربه زدن روی دکمه “i” در کنار ساعت اپل خود، “Unpair” را نشان دهید. گزینه Apple Watch.

مرتبط: چگونه مک جدید خود را راه اندازی کنیم

منبع

برچسب ها
0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست مطالب
more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post
مـــطالب مـشـــابه بیشتر...