پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
تکنولوژی

نحوه بوت کردن مک در حالت ایمن

MacBook Air M2 keyboard and trackpad
Marcus Mears III / How-To Geek
در Apple Silicon Mac، رایانه خود را خاموش کنید و سپس دکمه پاور (یا Touch ID) را فشار داده و نگه دارید. وقتی حجم های شما ظاهر شد، روی موردی که می خواهید بوت شود کلیک کنید. سپس Shift را نگه دارید و “Continue in Safe Mode” را انتخاب کنید تا Mac خود بوت شود.

در Mac Intel، Shift را فشار دهید و نگه دارید تا Mac شما بوت شود.

آشنایی با نحوه بوت کردن خود Mac در حالت Safe Mode می تواند به رفع هزاران مشکل در مک شما کمک کند. در بدترین حالت ممکن است بتوانید از Safe Mode برای بازیابی اطلاعات و اعمال به‌روزرسانی‌ها استفاده کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است.

نحوه بوت کردن M1/M2 Apple Silicon Mac در حالت ایمن

دستورالعمل‌های بوت کردن مک در حالت ایمن بسته به چه Apple Silicon یا Mac Intel داشته باشید. می‌توانید این اطلاعات را با کلیک کردن روی Apple > About This Mac در حالی که macOS در حال اجرا است و نگاهی به آنچه در کنار ورودی «Chip» فهرست شده است، بیابید.

اگر نمی توانید Mac خود را بوت کنید (بنابراین حالت ایمن) ممکن است بتوانید حدس بزنید. اگر یک مک بوک ایر یا مک بوک پرو 13 اینچی دارید که پس از سال 2020 تولید شده است، یک مک بوک پرو 14 یا 16 اینچی، یک مک مینی ساخته شده پس از سال 2020، یک آی مک 24 اینچی به سبک جدید (رنگارنگ) یا یک مک استودیو دسکتاپ پس احتمالاً تراشه M1 یا جدیدتر دارید.

دستورالعمل‌های راه‌اندازی به حالت امن بسیار ساده هستند. ابتدا، مک خود را با استفاده از Apple > Shut Down یا با نگه داشتن دکمه پاور (یا Touch ID) در صورتی که نمی توانید به طور معمول خاموش کنید، خاموش کنید. چند ثانیه صبر کنید تا دستگاه شما خاموش شود.

اکنون دکمه پاور (یا Touch ID) را فشار داده و نگه دارید و منتظر بمانید تا دستگاه شروع به بوت کند. باید پیغام «Continue holding for startup options…» را روی صفحه ببینید. نگه دارید. پس از چند ثانیه، Mac شما شروع به راه‌اندازی منوی راه‌اندازی می‌کند که در آن نقطه می‌توانید دکمه روشن/خاموش را رها کنید.

در مرحله بعد، فهرستی از حجم‌ها را می‌بینید که می‌توانید Mac خود را بوت کنید و نمادی با عنوان «Options» با نماد تنظیمات macOS.

روی حجم بوت خود کلیک کنید (احتمالاً “Macintosh HD” است) و سپس کلید Shift را نگه دارید و روی “ادامه در حالت ایمن” کلیک کنید تا بوت شود.

Mac شما مجدداً راه اندازی می شود و سپس به طور خودکار در حالت ایمن بوت می شود.

نحوه بوت کردن مک اینتل در حالت ایمن

اگر یک Mac Intel قدیمی دارید، دستورالعمل ها کمی ساده تر هستند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مجددا راه اندازی کنید یا مک خود را خاموش کنید با استفاده از Apple > Restart یا Apple > Shut Down منو. همچنین می‌توانید دکمه روشن/خاموش (Touch ID) را برای برق را قطع کنید و مک خود را قطع کنید، اگر نتوانید به دسکتاپ macOS خود دسترسی پیدا کنید، مفید است.

تیم بروکس / نحوه کار کردن

اکنون با راه اندازی مک شما، کلید Shift را فشار داده و نگه دارید. آن را نگه دارید تا زمانی که پنجره ورود را مشاهده کنید، در این مرحله می توانید Shift را رها کنید. به طور معمول وارد سیستم شوید (ممکن است لازم باشد این کار را دو بار انجام دهید)، پس از آن مک شما باید در حالت Safe Mode باشد.

چگونه بفهمم مک من در حالت ایمن است؟

چه یک مک اپل سیلیکون یا مک مبتنی بر اینتل داشته باشید، نشانه‌های روشن حالت Safe Mode یکسان است. شما باید “Safe Boot” را در گوشه سمت راست بالای صفحه ورود (یا قفل) ببینید. پس از ورود به سیستم یا باز کردن قفل مک، این مورد قابل مشاهده نخواهد بود.

راه دیگری برای بررسی این موضوع در حین ورود به سیستم وجود دارد. روی لوگوی Apple کلیک کنید، سپس دکمه Option را در صفحه کلید خود فشار داده و نگه دارید و روی گزینه “System Information” که نشان داده می شود کلیک کنید.

اکنون روی عنوان “Software” کلیک کنید تا به صفحه نمای کلی نرم افزار سیستم بروید. در کنار “Boot Mode” باید حالت “Safe” را ببینید. اگر در حالت ایمن نیستید، به جای آن «Normal» خوانده می‌شود.

حالت ایمن در مک چیست و چه کاربردی دارد؟

Safe Mode یک حالت Failsafe است که برای بررسی و رفع مشکلات در حین غیرفعال کردن مواردی طراحی شده است که ممکن است از بوت شدن عادی Mac شما جلوگیری کند.

وقتی در حالت ایمن بوت می‌شوید، ممکن است متوجه شوید که مک شما کمی کندتر از حالت عادی بارگیری می‌شود (اگرچه در مدل‌های سیلیکونی جدید اپل کمتر قابل توجه است). این کندی به دلیل اجرای یک تعمیر فایل در حالت ایمن است که بی شباهت به حالت کمک های اولیه Disk Utility.

در بالای این حالت ایمن، همه موارد ورود به سیستم را غیرفعال می‌کند، بنابراین برنامه‌هایی که در هنگام راه‌اندازی مشکل ایجاد می‌کنند، بارگیری نمی‌شوند. فقط فونت‌های داخلی macOS هنگام راه‌اندازی به حالت ایمن بارگیری می‌شوند، زیرا فونت‌ها می‌توانند وسیله‌ای برای بدافزار باشند. علاوه بر این، حافظه های پنهان شامل حافظه پنهان هسته، حافظه پنهان سیستم و حافظه پنهان فونت نیز در هنگام راه اندازی در حالت ایمن پاک می شوند.

در نسخه‌های قدیمی‌تر macOS و Macهای غیر Apple Silicon، Safe Mode همه برنامه‌های افزودنی هسته شخص ثالث را نیز غیرفعال می‌کند. از زمانی که Apple آنها را به عنوان خطری برای “یکپارچگی و قابلیت اطمینان سیستم عامل” می داند و از شما می خواهد که در حالت بازیابی به “امنیت کاهش یافته” تنزل دهید.

در یک مک مدرن Apple Silicon تقریباً همه چیزهای دیگر در حالت ایمن مانند شبکه‌سازی از طریق عادی عمل می‌کنند. Wi-Fi، USB و Thunderbolt و برنامه‌های کاربردی استاندارد. اپل بیان می‌کند که برخی از ویژگی‌ها مانند پخش ویدیو برای DVD، Wi-Fi، اشتراک‌گذاری و برخی دستگاه‌های خارجی ممکن است کار نکنند، از جمله گرافیک تسریع‌شده در برخی از ماشین‌ها.

انتظار داشته باشید هر برنامه‌ای که وابسته به مواردی است که حالت ایمن آنها را ممنوع می‌کند (مانند فونت‌های شخص ثالث، برنامه‌های کمکی که هنگام راه‌اندازی Mac شما راه‌اندازی می‌شوند، و غیره) بدون توجه به سیستمی که دارید تحت تأثیر قرار گیرند.

چگونه از حالت ایمن در مک خارج شوم؟

برای خروج از حالت ایمن به سادگی مک خود را مجدداً راه اندازی کنید به طور معمول. روی لوگوی اپل در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید، سپس Restart را انتخاب کنید و منتظر بمانید. مگر اینکه به طور خاص دوباره Safe Mode را راه اندازی کنید (چه با استفاده از منوی Startup Options یا با نگه داشتن Shift)، Mac شما به طور معمول بوت می شود.

Restart macOS using Apple > Restart” width=”730″ height=”499″ src=”/pagespeed_static/1.JiBnMqyl6S.gif” onload=”pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);” onerror=”this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);”/> Restart” width=”730″ height=”499″ src=”https://www.howtogeek.com/pagespeed_static/1.JiBnMqyl6S.gif” onload=” pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);” onerror=”this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);”></p> <h2 role=نحوه رفع مشکلات در حالت ایمن

حالت ایمن می‌تواند چیزی شبیه به یک گلوله نقره‌ای برای رفع مشکلات macOS باشد. اگر برای بوت شدن عادی مک خود با مشکل مواجه هستید، Safe Mode یک مکان عالی برای شروع است. macOS رایانه شما را برای مشکلات بررسی می کند، حافظه پنهان احتمالی مشکل ساز را حذف می کند و موارد ورود به سیستم را غیرفعال کنید (یا پسوندهای هسته) که ممکن است در عملکرد عادی اختلال ایجاد کنند.

گاهی اوقات، راه‌اندازی به حالت ایمن و سپس راه‌اندازی مجدد به‌طور معمول کافی است تا مشکل مک خود را برطرف کنید. این امر مخصوصاً زمانی صادق است که مک شما در یک حلقه راه‌اندازی گیر کرده باشد و به سادگی نمی‌توانید به طور معمول به سیستم عامل دسترسی پیدا کنید. در مواقع دیگر، می تواند شما را در جهت درست برای رفع مشکل راهنمایی کند.

تیم بروکس / نحوه کار کردن

اگر حالت ایمن تنها راهی است که می‌توانید در حال حاضر از Mac خود استفاده کنید، می‌توانید از آن برای رفع احتمالی مشکل استفاده کنید. حذف موارد ورود به سیستم برای جلوگیری از راه اندازی خودکار نرم افزار و  به‌روزرسانی macOS نقاط شروع خوبی هستند. همچنین می‌توانید یک حساب کاربری جدید macOS ایجاد کنید ببینید آیا مشکل به نمایه شما محدود شده است یا نه.

در بدترین حالت، می‌توانید از Safe Mode برای دسترسی به داده‌های خود و قبل از انجام %20-x-on-your-mac-wipe-your-drive-and-create-usb-installation-media/”>نصب جدید macOS (یا بازنشانی کارخانه ای ساده).

روش های بیشتر برای تعمیر مک

آیا مشکلات نرم افزاری باعث پایین آمدن شما شده است؟ بیاموزید چگونه برنامه های خراب را در Mac خود تعمیر کنید و مشکلات رایج Mac App Store را حل کنید. توجه داشته باشید باتری مک بوک شما آنقدر که باید دوام نمی آورد؟ بیاموزید که چگونه باتری MacBook خود را بیشتر دوام بیاورید و علل تخلیه باتری را شناسایی کنید .

مرتبط: 8 روش برای افزایش سرعت بوت مک شما

منبع: how to geek

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا