نحوه افزایش سرعت ویندوز – راهنمای کامل

اگر متوجه می‌شوید که دستگاه ویندوز شما دائماً تاخیر می‌کند یا چند دقیقه برای انجام کارهایی که باید تقریباً فوری باشند، زمان می‌برد، می‌تواند عصبانی‌کننده باشد. با رعایت نکات این مقاله می توانید سرعت دستگاه ویندوز خود را افزایش دهید. Windows یک سیستم عامل قدرتمند است اما هنوز هم مستعد...

Article

نحوه افزایش سرعت ویندوز - راهنمای کامل

اگر متوجه می‌شوید که دستگاه ویندوز شما دائماً تاخیر می‌کند یا چند دقیقه برای انجام کارهایی که باید تقریباً فوری باشند، زمان می‌برد، می‌تواند عصبانی‌کننده باشد. با رعایت نکات این مقاله می توانید سرعت دستگاه ویندوز خود را افزایش دهید.


كيفية تسريع ويندوز - دليل كامل 1

Windows یک سیستم عامل قدرتمند است اما هنوز هم مستعد کندی است که می تواند استفاده از لپ تاپ یا دسکتاپ را به یک کار طاقت فرسا تبدیل کند. ویندوز سیستم‌های زیادی دارد که همگی برای منابع دستگاه شما با هم رقابت می‌کنند، و این قبل از آن است که در مورد bloatware صحبت کنیم.

اگر هر روز از دستگاه ویندوز خود استفاده می کنید، فایل ها و برنامه های موقت زیادی وجود دارد که همراه با عملکردهای اساسی سیستم عامل، فشار زیادی به دستگاه شما وارد می کند. اگر از سخت افزار قدیمی یا کم قدرت استفاده می کنید، این یک مشکل بزرگتر است.

آیا می توان ویندوز را شتاب داد؟

نگران نباشید زیرا کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای ایجاد تفاوت در دستگاه خود انجام دهید. برای انجام بیشتر این کارها حتی نیازی نیست که یک متخصص محاسبات باشید.

به‌عنوان اولین گزینه، می‌توانید در حالت امن بوت شوید. اگر قبلاً آن را امتحان کرده‌اید یا فقط می‌خواهید جایگزین‌هایی داشته باشید، در زیر چندین نکته و ترفند را پیدا خواهید کرد که می‌توانید برای افزایش سرعت ویندوز از آنها استفاده کنید.

همچنین بخوانید: 5 برنامه برتر برای نمایش شمارنده FPS در ویندوز (در سال 2021)

دستگاه را راه اندازی مجدد کنید


كيفية تسريع ويندوز - دليل كامل 2

تعجب خواهید کرد که چه تعداد از کاربران به طور مرتب دستگاه های ویندوز خود را راه اندازی مجدد نمی کنند. با حالت‌های خواب و کم مصرف که در اکثر دستگاه‌های مدرن تعبیه شده است، می‌توانید هفته‌ها را بدون بازنشانی کامل دستگاه خود بگذرانید.

این می تواند سرعت دستگاه شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد زیرا هرگز متوقف نمی شود و فرآیندهای پس زمینه بدون توقف ادامه می یابد. توصیه می کنیم در صورت امکان حداقل یک بار در روز یک خاموشی کامل انجام دهید.

حتماً قبل از انجام این کار، برنامه‌های در حال اجرا را ببندید و کارهای مورد نیاز را ذخیره کنید.

به روز رسانی ویندوز را بررسی کنید


كيفية تسريع ويندوز - دليل كامل 3

به‌روزرسانی‌های مداوم ممکن است دردسرساز به نظر برسد، اما ویندوز به دلایلی از شما می‌خواهد که به‌روزرسانی کنید. این به‌روزرسانی‌ها باگ‌ها و مشکلات رایجی را که ممکن است باعث کند شدن دستگاه شما شوند، برطرف می‌کنند.

همچنین بخوانید: 5 برنامه برتر تورنت برای ویندوز

در اینجا نحوه بررسی به‌روزرسانی ویندوز آمده است:

1. تنظیمات را باز کنید. با استفاده از نوار جستجو در گوشه سمت چپ صفحه خود می توانید به راحتی تنظیمات را پیدا کنید.

2. Update & Security را انتخاب کنید. از منوی تنظیمات، منوی فرعی Update & Security را بیابید و اگر در مکان یابی آن مشکل دارید، نوار جستجو در بالای پنجره وجود دارد.

3. روی بررسی به‌روزرسانی‌ها کلیک کنید. در بالای منوی فرعی Update & Security، دستگاه شما به شما اطلاع می‌دهد که آیا به‌طور کامل به‌روزرسانی شده‌اید یا نه، می‌توانید با فشار دادن دکمه Check for Updates به‌روزرسانی را به‌صورت دستی شروع کنید. مطمئن شوید که تمام کارهای مورد نیاز را از قبل ذخیره کرده اید، و همچنین آماده باشید که این فرآیند کمی طول بکشد.

برنامه های راه اندازی را غیرفعال کنید


كيفية تسريع ويندوز - دليل كامل 4

آیا تا به حال رایانه خود را روشن کرده اید و متوجه شده اید که بسیاری از برنامه ها به طور خودکار به طور همزمان شروع می شوند؟ این نه تنها تا حدودی آزاردهنده است، بلکه می تواند منابع دستگاه شما را نیز کاهش دهد.

به منظور افزایش سرعت ویندوز، بهتر است فقط برنامه های اصلی را به عنوان برنامه های راه اندازی تنظیم کنید.

همچنین بخوانید: دانلود FRAPS Screen Recorder برای Windows (بررسی کامل 2021)

در اینجا نحوه غیرفعال کردن برنامه های راه اندازی آمده است:

1. کلیدهای Ctrl + Alt + Del را روی صفحه کلید خود به طور همزمان فشار دهید تا یک صفحه آبی (که رسماً صفحه GINA نامیده می شود) با چندین گزینه ظاهر شود.

2. “Task manager” را از صفحه GINA انتخاب کنید و به برگه “Start-up” واقع در نوار پیمایش بالا بروید.

3. هر برنامه غیر ضروری را غیرفعال کنید. از تب Startup می توانید مقدار Startup Impact را برای هر برنامه ببینید و هر چیزی که High نام دارد احتمالاً سرعت سیستم شما را کند می کند. اگر لازم نیست، کلیک راست کرده و Disable را انتخاب کنید. با این کار برنامه از دستگاه شما حذف نمی شود، فقط از باز شدن خودکار آن با هر بار راه اندازی جلوگیری می کند.

دیسک خود را پاک کنید


كيفية تسريع ويندوز - دليل كامل 5

آیا می دانستید که ویندوز دارای قابلیت پاکسازی دیسک داخلی است؟ این به شما امکان می‌دهد فایل‌های موقتی را که انباشته شده‌اند، پاک کنید، که می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای به طور منظم با مواردی مانند درایورهای غیرضروری که هنوز وجود دارند اتفاق بیفتد.

همچنین بخوانید: نحوه نصب Mac OS در Windows

در اینجا مراحل پاکسازی دیسک شما آمده است:

1. پاکسازی دیسک را پیدا کنید. با استفاده از نوار جستجو در گوشه سمت چپ صفحه، محل پاکسازی دیسک را پیدا کنید.

2. درایوی را که می خواهید تمیز کنید انتخاب کنید. اگر چندین درایو روی دستگاه خود دارید، از شما خواسته می شود درایوی را که به طور خاص می خواهید تمیز کنید، انتخاب کنید.

3. فایل های غیر ضروری را حذف کنید. ابزار Disk Cleanup انتخابی از فایل‌ها را برای حذف به شما پیشنهاد می‌کند، فقط فایل‌هایی را که می‌خواهید از آنها خلاص شوید انتخاب کنید و برای شروع فرآیند حذف، «Clean up system files» را فشار دهید.

در عین حال، چرا پوشه دانلودها را برای فایل‌هایی که دیگر به آن‌ها نیاز ندارید، بررسی نکنید، این پوشه اغلب مکانی است که کاربران نادیده می‌گیرند و می‌تواند باعث کاهش شدید حافظه سیستم و در نتیجه عملکرد شود.

برنامه هایی را که نیاز ندارید حذف نصب کنید


كيفية تسريع ويندوز - دليل كامل 6

بسیاری از رایانه ها با انواع نرم افزارهای از پیش نصب شده عرضه می شوند. این برنامه‌های غیرضروری اغلب به عنوان «bloatware» شناخته می‌شوند و وجود آنها در دستگاه شما می‌تواند سرعت آن را کاهش دهد.

در اینجا نحوه حذف برنامه های غیر ضروری آمده است:

1. کنترل پنل را باز کنید. ساده ترین راه برای باز کردن کنترل پنل جستجوی آن از طریق نوار جستجو در گوشه سمت چپ است.

2. برنامه ها و ویژگی ها را انتخاب کنید. هنگامی که در کنترل پنل هستید، باید زیر منوی برنامه ها و ویژگی ها را پیدا کنید.

3. برنامه های غیر ضروری را حذف کنید. پنجره برنامه‌ها و ویژگی‌ها فهرستی از تمام برنامه‌هایی که در حال حاضر روی دستگاه شما نصب شده‌اند را در اختیار شما قرار می‌دهد. روی هر برنامه ای که غیر ضروری می دانید کلیک راست کرده و Uninstall را انتخاب کنید. ممکن است Windows برای انجام این کار اجازه بخواهد، بنابراین قبل از انجام این کار مطمئن شوید که از یک حساب سرپرست هستید.

اثرات را غیرفعال کنید


كيفية تسريع ويندوز - دليل كامل 7

Windows تزئینات بصری جالبی مانند شفافیت و جلوه های متحرک دارد. مطمئناً، اینها ممکن است زیبا به نظر برسند، اما می توانند بر منابع دستگاه شما بسیار سنگین باشند.

در اینجا نحوه غیرفعال کردن افکت ها آمده است:

1. Windows + X را فشار دهید. کلید Windows و X را با هم فشار دهید تا منویی در سمت چپ صفحه نمایش شما ظاهر شود.

2. سیستم را انتخاب کنید. از این منو، گزینه System واقع در نیمه بالایی منو را انتخاب کنید.

3. به تنظیمات پیشرفته سیستم بروید. پس از انتخاب سیستم، از پنجره بازشو به سمت راست حرکت کنید و گزینه ای به نام تنظیمات پیشرفته سیستم را مشاهده خواهید کرد. روی آن کلیک کنید.

4. تنظیمات عملکرد را باز کنید و جلوه های بصری را غیرفعال کنید. در تنظیمات پیشرفته سیستم، برگه ای به نام تنظیمات عملکرد وجود دارد. در آنجا تب Visual Effects را می بینید که در آن می توانید تیک هر افکتی را که می خواهید غیرفعال کنید بردارید. هرچه بیشتر حذف کنید، تأثیر بهتری بر عملکرد سیستم خواهد داشت.

نگهداری سیستم را اجرا کنید


كيفية تسريع ويندوز - دليل كامل 8

یکی دیگر از ویژگی های تعبیه شده در ویندوز، توانایی انجام تعمیرات معمول سیستم است. این اساساً از دستگاه شما می‌خواهد به‌روزرسانی‌ها را بررسی کند و هر گونه بدافزار یا ویروس را بررسی کند.

این بررسی‌ها معمولاً به‌طور پیش‌فرض در پس‌زمینه انجام می‌شوند، اما اگر دستگاه شما از قبل شروع به پارازیت کرده است، می‌توانید آن‌ها را به صورت دستی تنظیم کنید.

در اینجا نحوه اجرای تعمیر و نگهداری سیستم آمده است.

1. کنترل پنل را باز کنید. با استفاده از نوار جستجو در نوار ابزار دسکتاپ، Control Panel را جستجو کنید.

2. امنیت و حفظ را انتخاب کنید. از کنترل پنل، گزینه Security and Maintenance را از لیست گزینه ها انتخاب کنید.

3. روی Start Maintenance کلیک کنید. هنگامی که در پنجره Security and Maintenance قرار گرفتید، می توانید تعمیر و نگهداری را که در زیر تب Maintenance قرار دارد، شروع کنید. با این کار یک اسکن جامع از سیستم شما شروع می شود و شما را از نتایج مطلع می کند. توجه داشته باشید که این ممکن است کمی طول بکشد و ما قویاً توصیه می کنیم قبل از انجام این کار، هر فایلی را که نیاز دارید ذخیره کنید.

به یک فایل SSD ارتقا دهید


كيفية تسريع ويندوز - دليل كامل 9

این دستگاه برای کسانی که از لپ‌تاپ یا رایانه لوحی استفاده می‌کنند چندان مفید نیست، اما اگر دسک‌تاپ کندی دارید، می‌توانید به ارتقا به SSD نگاه کنید.

این درایوها نسبت به هارد دیسک‌های سنتی گران‌تر هستند، اما به طور قابل توجهی سریع‌تر هستند و به Windows تا حتی با وجود بار بیشتر در منابع خود، سریعتر کار کند.

منبع: 3arrafni

برچسب ها
0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست مطالب
more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post
مـــطالب مـشـــابه بیشتر...