معرفی انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

آب یکی از مهم‌ترین عوامل برای حفظ سلامت و بهداشت است. اما آلودگی آب شرب با مواد آلوده، باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌تواند برای سلامت انسان‌ها خطرساز باشد. به‌همین دلیل، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی به‌عنوان یک راهکار مناسب برای تقویت کیفیت آب مصرفی توصیه می‌شود. در این مطلب، به معرفی انواع دستگاه تصفیه آب […]

Blog article

معرفی انواع دستگاه تصفیه آب خانگی
امتیاز بدید😊

آب یکی از مهم‌ترین عوامل برای حفظ سلامت و بهداشت است. اما آلودگی آب شرب با مواد آلوده، باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌تواند برای سلامت انسان‌ها خطرساز باشد. به‌همین دلیل، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی به‌عنوان یک راهکار مناسب برای تقویت کیفیت آب مصرفی توصیه می‌شود. در این مطلب، به معرفی انواع دستگاه تصفیه آب خانگی و اهمیت استفاده از آن‌ها برای بهبود کیفیت آب خانگی می‌پردازیم. همچنین مزایا و معایب هر یک از این دستگاه‌ها را بررسی و مقایسه خواهیم کرد. امیدواریم این مقاله، به افزایش آگاهی شما درباره تصفیه آب خانگی کمک کند.

معرفی انواع دستگاه تصفیه آب خانگی
معرفی انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب خانگی یک وسیله است که آب شهری یا آب خالص را از ذرات معلق، باکتری‌ها، ویروس‌ها، مواد شیمیایی و عناصر دیگر آلوده کننده تصفیه کرده و به آب تصفیه شده و سالم تبدیل می‌کند. این دستگاه‌ها معمولاً شامل فیلترهای مختلفی هستند که برای حذف ذرات معلق، گوگرد، کلر، فلزات سنگین و مواد دیگر استفاده می‌شوند. استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی می‌تواند به بهبود کیفیت آب مصرفی، بهداشت و سلامتی کمک کند.

با ورود آب به تصفیه خانه ها بخشی از این آلاینده ها از آب جدا می شوند اما به دلیل قدیمی بودن سیستم تصفیه آب و حجم زیاد آب بسیاری از این مواد در آب باقی می ماند به علاوه این که روش کلر زنی نیز یک عامل بیماری زا در آب است و رسوبات لوله های آب نیز وارد آن می شود. بنابراین استفاده از آب تصفیه کن خانگی این امکان را به ما می دهد تا در چند مرحله تصفیه تمامی املاح و مواد آلوده ی آب حتی کلر نیز از بین برود. یک دستگاه تصفیه آب از چندین فیلتر تشکیل شده است که هر کدام بخشی از مواد آلوده ی آب را از بین می برند تا در نهایت آب خروجی دستگاه، آبی سالم و خالص باشد. این دستگاه ها از روش های مختلفی برای تصفیه آب استفاده می کنند که در ادامه به آن می پردازیم.

  • آب تصفیه کن اسمز معکوس

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یک فناوری پیشرفته است که برای حذف ذرات معلق، املاح معدنی، و ناخالصی‌های آلی و شیمیایی از آب استفاده می‌شود. این فرآیند تصفیه آب با استفاده از فشار وارده بر آب، امکان عبور آب از غشاهای نیمه نفوذپذیر را فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد تا املاح و ناخالصی‌ها به وسیله غشا از آب جدا شوند، در نتیجه آب خروجی از این دستگاه تمیز و خالص است. این دستگاه معمولا از 6 مرحله تصفیه تشکیل شده و فیلتر های آن به ترتیب مراحل عبارتند از فیلتر پروپیلن برای حذف رسوبات، فیلتر کربن پودری برای حذف کلر و مواد شیمیایی، فیلتر کربن بلاک برای حذف مواد جانبی کلر و طعم و بوی آب، فیلتر ممبران برای حذف املاح و سایر ناخالصی های باقی مانده در آب تا اندازه ی 0001/0 میکرون، فیلتر پست کربن برای تصفیه نهایی آب و فیلتر مینرال برای حفظ مواد معدنی مفید موجود در آب.

این دستگاه به دلیل ممبرانی که دارد قادر می باشد تا ریز ترین املاح آب را از بین ببرد. این کار باعث کاهش سختی آب می شود. دستگاه اسمز معکوس از قطعات دیگر مانند پمپ و مخزن نیز تشکیل شده است.

دستگاه تصفیه آب چیست؟
دستگاه تصفیه آب چیست؟
  • آب تصفیه کن اولترافیلتراسیون

دستگاه تصفیه آب اولترافیلتراسیون یک فرایند تصفیه آب است که از تکنولوژی غشاهای اولترافیلتراسیون استفاده می‌کند. این دستگاه با استفاده از غشاهای نیمه نفوذپذیر، ذرات معلق، مواد آلی، باکتری‌ها و ویروس‌ها را از آب حذف می‌کند. این فرایند تصفیه آب نیز مانند اسمز معکوس، امکان عبور آب از غشاها را فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد تا ذرات و آلودگی‌ها از آب حذف شوند، به نحوی که آب خروجی از این دستگاه بسیار تمیز و خالص باشد.

آب تصفیه کن اولترافیلتراسیون یک دستگاه کوچک و ارزان قیمت است و برای آب هایی مناسب می باشد که سختی آن کم و میزان رسوبات آن بیشتر است. از مزایای این دستگاه هزینه ی تعمیرات و نگهداری پایین می باشد و برای افرادی مناسب است که می خواهند یک تصفیه آب ارزان قیمت برای حذف رسوبات آب منزل خود داشته باشند.

  • آب تصفیه کن قلیایی

دستگاه تصفیه آب قلیایی یک وسیله است که برای تصفیه آب و افزایش سطح PH آب استفاده می‌شود. این دستگاه ها معمولاً با استفاده از فیلترهای قلیایی و مواد شیمیایی مخصوص، اسیدیته آب را کاهش داده و سطح قلیاییت آب را افزایش می‌دهند. آب با سطح قلیایی بالا می‌تواند به افراد کمک کند تا اسیدیته بدن خود را کاهش دهند و از برخی بیماری‌ها و عوارض بهداشتی جلوگیری کنند.

استاندارد سختی آب آشامیدنی به گفته سازمان جهانی بهداشت بین عدد 7.5 تا 9 می باشد که به آن آب قلیایی می گویند. یکی از انواع دستگاه های دارای سیستم اسمز آب تصفیه کن قلیایی است. این دستگاه دارای 7 مرحله می باشد و تمامی مراحل آن مانند دستگاه 6 فیلتری است اما در مرحله ی آخر خود یک فیلتر قلیایی دارد. این فیلتر می تواند میزان PH آب را مطابق با استاندارد جهانی بین عدد 7.5تا 9 قرار دهد که مناسب ترین نوع آب برای نوشیدن است. آب قلیایی سرشار از آنتی اکسیدان است و برای جلوگیری از سرطان ها بسیار موثر می باشد. هم چنین این آب فواید زیادی برای دستگاه گوارش دارد و از مضرات آب اسیدی جلوگیری می کند. افزایش متابولسیم و کاهش وزن، کاهش مشکلات پوستی و جلوگیری از دیابت از فواید آب یونیزه می باشد.

  • آب تصفیه کن فرابنفش

می دانید که در بسیاری از نقاط کشور از آب چاه استفاده می شود و  آلودگی های میکروبی زیادی در این آب ها وجود دارد و این به دلیل عدم استفاده از روش کلر زنی است. آب شهرک ها ویلاها از که از طریق چاه و تانکر تامین می شود باید به طور کامل میکروب زدایی شود. آب تصفیه کن فرابنفش به همین منظور ساخته شده است تا بتواند با فیلتر یو وی، موجودات زنده آب را از بین ببرد. این دستگاه از انواع دستگاه های اسمز معکوس و 8 مرحله تصفیه است که در مرحله ی آخر دارای فیلتر فرابنفش می باشد. این فیلتر یو وی دار با تابش اشعه فرابنفش به آب آن را ضد عفونی و تمام میکروب های آن را از بین می برد.

برندهای معتبر تصفیه آب خانگی

دستگاه های تصفیه ساخت تایوان همیشه جزو بهترین آب تصفیه کن ها بوده اند. در حال حاضر نیز بهترین آب تصفیه کن ها در بازار ایران، تایوانی می باشند که به علت کیفیت بالا و قیمت مناسب بسیار پر فروش و پر طرفدارند. مینروا، سی سی کا و سافت واتر برند های معتبر تصفیه آب در ایران هستند که سابقه ی فعالیت مستمر در بازار داشته اند.

برند مینروا در چند سال گذشته بهترین برند دستگاه تصفیه آب بوده است که علت داشتن خدمات بسیار عالی و ارزنده و هم چنین قطعات تایوانی با کیفیت توانست رضایت مشتریان خود را دریافت کند. شرکت تصفیه آسا عرضه ی انحصاری این برند در ایران ا عهده دار است که انواع مدل های 6 الی8 مرحله ای آن را با بهترین قیمت و خدمات پس از فروش عرضه می کند.

برندهای معتبر تصفیه آب خانگی
برندهای معتبر تصفیه آب خانگی

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

آب یکی از مهم‌ترین نیازهای اساسی بشر و حیوانات است و از آن برای مصارف مختلفی استفاده می‌شود، از جمله مصرف برای آشامیدن، پخت و پز، شستشو و…

اما آلودگی‌های زیست‌محیطی و ناشی از تلفیق شیمیایی و باکتریایی ممکن است کیفیت آب شرب را کاهش دهد و ایجاد بیماری‌های مختلف و خطرات برای سلامتی انسان‌ها داشته باشد.

در این راستا، تصفیه آب خانگی به عنوان یک راه حل موثر برای دستیابی به آبی سالم و پاک و با کیفیت اهمیت دارد. در ادامه به بررسی اصول کلی و نکات مهم در رابطه با خرید دستگاه تصفیه آب خانگی می‌پردازیم.

نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه آب خانگی:
1. نوع تصفیه‌کننده: بر اساس نیاز و شرایط محل زندگی شما، می‌توانید بین انواع مختلف تصفیه‌کننده ها از قبیل فیلترهای کربنی، قلیایی، فرابنفش، اسمز معکوس و… انتخاب کنید. هر کدام از این تصفیه‌کننده‌های آب دارای قابلیت‌ها و مزایا و معایب متفاوتی می‌باشند.

2. توان تصفیه: توان تصفیه دستگاه تصفیه آب خانگی باید با توجه به میزان آلودگی آب مصرفی شما تعیین شود.

3. کیفیت آب خروجی: حتما از قابلیت تصفیه‌کننده مورد نظرتان در مورد کیفیت آب خروجی آن اطمینان حاصل کنید.

4. هزینه نگهداری و تعمیرات: قبل از خرید آب تصفیه کن خانگی، هزینه نگهداری و تعمیرات آن را به دقت بررسی کنید تا در آینده به هزینه‌های ناخوشایندی برنخورید.

– توصیه می‌شود قبل از خرید دستگاه تصفیه آب خانگی، تا حد امکان اطلاعات فنی و بازخورد کاربران مختلف را درباره آن مطالعه کنید.
– برای اطمینان از کیفیت آب خروجی دستگاه تصفیه آب خانگی، تست آب خروجی را انجام دهید.
– باتوجه به نوع آلودگی آب و خواسته‌های شخصی خود، از فیلترهای مختلفی برای دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کنید.

تصفیه آب خانگی به عنوان راه حلی موثر برای دستیابی به آبی سالم و پاک و با کیفیت اهمیمت دارد. برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی، عواملی چون نوع تصفیه‌کننده، توان تصفیه، کیفیت آب خروجی و هزینه نگهداری و تعمیرات را به دقت مورد بررسی قرار دهید و از تنوع و امکانات مختلف دستگاه‌های موجود در بازار استفاده کنید.

امتیاز بدید😊
این مقاله را به اشتراک بگذارید

نویسنده: تحریریه کارینت✅

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | 🚀 ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیگر مقالات این نویسنده را هم بخوانید
نظر بدهید

جدیدترین مقالات

محتوای حمایت شده

جدیدترین ویدیوها

Related posts

💚 مطالب مرتبط

مزایای خرید و استفاده از قاب گوشی + برای مدل ها

قاب گوشی موبایل، یکی از لوازم جانبی حیاتی برای اکثر کاربران گوشی‌های

جادوی هوش مصنوعی در یخچال ها

در اعماق یخچال‌های امروزی، جادوی هوش مصنوعی به صورتی نامرئی درحال رخ

خرید گیفت کارت اپل از گیفکارت

اپل یکی از قدرتمندترین کمپانی‌هایی است که در دنیا وجود دارد و

چرا هر سایت فروشگاهی نیاز به طراحی اپلیکیشن‌ فروشگاهی دارد؟

قبل از آنکه به این موضوع بپردازیم که  چرا  سایت های فروشگاهی

ترموکوپل تیپ S چیست؟

ترموکوپل چیست؟ ترموکوپل تیپ S نوعی از ترموکوپل هستند که به طور

همه چیز درباره ویزای کاری کانادا

کانادا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت بوده و همه‌ساله افراد زیادی

۶ نکته مهم خرید دستگاه حضور و غیاب در ۱۴۰۲

سیستم‌های کنترل تردد و حضور و غیاب در حال حاضر بخش بسیار

نکاتی که قبل از خرید تتر باید بدانید!

تتر (Tether) ارز دیجیتالی است که به عنوان یک ارز پایه (Stablecoin) شناخته می ‌شود. این ارز

این صفحه را به اشتراک بگذارید😊

با اشتراک گذاری مطالب ما از ما حمایت کنید