پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

مایکروسافت با حذف زبان برنامه نویسی VBScript از سیستم عامل، مسیر انتشار نرم افزارهای مخرب به ویندوز را مسدود می کند.

مایکروسافت رسماً زبان برنامه نویسی توسعه وب VBScript را که با نام های Visual Basic Script یا Microsoft Visual Basic Scripting Edition نیز شناخته می شود، منسوخ کرده است. این زبان برنامه نویسی که در آگوست 1996 معرفی شد، نه تنها قدیمی است، بلکه دارای نقص های امنیتی قابل توجهی است، بنابراین غول نرم افزاری تصمیم گرفته است که از آن در نسخه های بعدی سیستم عامل ویندوز استفاده نکند.

 Image source: Bleeping Computer

منبع تصویر: Bleeping Computer

“VBScript منسوخ شده است. در نسخه های بعدی ویندوز، VBScript تا زمانی که به طور کامل از سیستم عامل حذف نشود، به عنوان یک ویژگی درخواستی در دسترس خواهد بود. VBScript On Demand در ابتدا برای اطمینان از استفاده بدون وقفه در حین آماده شدن برای بازنشستگی VBScript از قبل نصب شده است.مایکروسافت در بیانیه ای گفت.

در گذشته، VBScript در مرورگر اینترنت اکسپلورر ادغام شده بود و همچنین یکی از اجزای اصلی استراتژی وب غول نرم افزاری بود. با این حال، بر خلاف جاوا اسکریپت، در طول عمر خود هیچ گونه توسعه متناظری را تجربه نکرده است. در مورد امکان استفاده از VBScript به عنوان یک ویژگی در مواقع نیاز، نکته اینجاست که این ابزار به صورت پیش فرض جزئی از ویندوز نیست، اما کاربر می تواند در صورت نیاز آن را اضافه کند. توجه داشته باشید که این ویژگی قبلاً به طور پیش‌فرض در اینترنت اکسپلورر در سال 2019 غیرفعال شده بود.

اگرچه تصمیم مایکروسافت برای حذف تدریجی VBScript به طور رسمی یک مشکل امنیتی نیست، احتمالاً به دور شدن از اینترنت اکسپلورر نیز مربوط می شود. بدیهی است که این مرحله یک بردار رایج برای آلوده کردن سیستم های ویندوز به بدافزار را حذف می کند. مهاجمان اغلب از آسیب‌پذیری‌های VBScript برای انتشار بدافزارهای مختلف از جمله Lokibot، Emotet، Qbot، DarkGate و غیره استفاده می‌کنند.

منبع

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا