پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

سلاح رویایی پوتین برای از بین بردن اف ۳۵ و اف ۲۲

 پرومته خدای آتش در اساطیر یونان باستان، اسم رمز پیشرفته‌ترین سامانه پدافندی روسیه است. سامانه موشکی اس ۵۰۰ که هنوز اطلاعاتی چندانی از آن در دست نیست، بنا به ادعای مسکو می‌تواند جنگنده‌های پنهانکار پیشرفته‌ای چون اف ۳۵ و اف ۲۲ را از آسمان به زیر بکشد.

اس ۵۰۰، پرومته خدای آتش

مسکو از سال ۲۰۱۰ تصمیم به ساخت سیستم پدافندی اس ۵۰۰ گرفت که قرار بود جایگزین‌ سیستم‌های پیشین چون اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ شود. این سامانه پدافندی همچون پیشینیان باید با موشک‌های بالستیک و موشک‌های کروز مقابله می‌کرد و علاوه بر آن تهدید را برای هواگردهای دشمن به سطح تازه می‌رساند.

اس ۵۰۰ باید به توانایی مقابله با پیشرفته‌ترین جنگنده‌های پنهان‌کار نسل پنجم و هدف قرار دادن ماهواره‌های در مدار مجهز می‌شد.

در سامانه‌های اس ۵۰۰ از دو نوع موشک استفاده می‌شود که یکی برد ۴۰۰ کیلومتری و دیگر تا ۶۰۰ کیلومتر برد دارد. در پیکربندی با موشک 40N6M با برد ۴۰۰ کیلومتر چهار موشک در پرتابگر قرار می‌گیرند و با موشک 77N6 با برد ۶۰۰ کیلومتر می‌توان دو موشک را مورد استفاده قرار داد.

در هر باتری از این سامانه رادار اکتساب باند S 91N6E(M)، رادار اکتساب باند C 96L6-TsP، رادار درگیری چند حالته 76T6 و رادار درگیری ضد موشک بالستیک 77T6.9 در کنار هم برای شناسایی و درگیری با اهداف گوناگون از جمله هواگردهای پنهان‌کار تعبیه شده‌اند.

سلاح پوتین برای از بین بردن اف ۳۵ و اف ۲۲ / عکس

در این میان بسیاری کارشناسان غربی به ادعاهای روسیه درباره توانایی‌های اس ۵۰۰ به دیده تردید می‌نگرند. آن‌ها باور دارند که روسیه نه تنها در جدول زمانی مقرر موفق به عملیاتی کردن اس ۵۰۰ نشده است که با شروع جنگ اوکراین تا مدت‌ها توان پیگیری این پروژه را هم نخواهد داشت.

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا