پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

ستاره شناسان هشدار دادند: از ریختن زباله های خود به فضا دست بردارید!

با پیشرفت تکنولوژی، زندگی ما آسان تر می شود. علاوه بر این، برخی موارد منفی را نیز به همراه دارد. پس از آلودگی هوا و آلودگی محیط زیست، یک مفهوم کاملاً جدید وارد زندگی ما شد: آلودگی فضا. اکنون بشریت به بعد دیگری از آلودگی زمین رفته است. ماهواره های متعددی به دور سیاره آبی می چرخند. این شامل موارد جدید نیز خواهد شد. آمازون اعلام کرد که با ماهواره های Starlink ماسک رقابت خواهد کرد. با پروژه کویپر، 3200 ماهواره آمازون به دور زمین می چرخند.

اتحادیه بین المللی نجوم برای اتخاذ تدابیر احتیاطی در برابر پیامدهای منفی آلودگی فضا جلسه ای برگزار کرد!

آمازون دو نمونه اولیه ماهواره را برای شبکه پروژه کویپر پرتاب کرده است که در نهایت بیش از 3200 مدارگرد خواهد داشت. با پروژه کویپر، این شرکت در حال آماده شدن برای رقابت با اسپیس ایکس است که در حال حاضر رهبری خود را در این بخش با تقریباً 4800 ماهواره حفظ کرده است.

space pollution

به همین دلیل، او اولین قدم خود را به فضا برداشت. این پیشرفت در دو مطالعه و پانل های جدید در یک کنفرانس بین المللی نجوم که در هفته فضا برگزار شد مورد بحث قرار گرفت. ستاره شناسان و کسانی که عاشق آسمان شب هستند تاوان این رشد سریع در صنعت ماهواره را خواهند پرداخت.

ناظران نگران بودند که آمازون نیز به رقیب Starlink تبدیل شود. اتحادیه بین المللی نجوم نشستی را برای ارزیابی آلودگی فضایی که ماهواره ها ممکن است در مدار ایجاد کنند برگزار کرد. این نشست تعداد زیادی از ستاره شناسان، نمایندگان صنعت ماهواره، و همچنین حامیان بومی محیط زیست و کارشناسان سیاست را گرد هم آورد.

همه فضاپیماها در مدار پایین زمین، نور خورشید را منعکس می کنند. برخی نیز به اندازه ای می درخشند که با چشم غیر مسلح دیده شوند. گویی این ماهواره ها در درخشندگی با ستاره ها رقابت می کنند. با این حال، این ممکن است باعث ایجاد برخی مشکلات شود. ماهواره ها می توانند با کشیدن خطوط روی تصاویر، در مشاهدات رادیویی تداخل ایجاد کنند. بنابراین، ممکن است بر قابلیت اطمینان داده های به دست آمده با مشکل تأثیر منفی بگذارد.

محققان تخمین می زنند که تقریباً 100 هزار ماهواره در دهه 2030 به دور سیاره ما خواهند چرخید. دانشمندان سیستم های ماهواره ای را یک خطر بالقوه در آینده می دانند. با این حال، ماهواره های منفرد در مدار نیز بی گناه نیستند. برخی از قمرهای منفرد در واقع بسیار درخشان هستند. طبق یک مطالعه، نمونه اولیه ازدحام BlueBird AST SpaceMobile به یکی از درخشان ترین اجرام در آسمان تبدیل شده است.

در این جلسه، آنها در مورد اینکه داشتن ماهواره های پرنور زیاد در مدار بر مطالعات نجوم تأثیر منفی می گذارد، بحث کردند. علاوه بر این، داشتن تعداد زیادی ماهواره در مدار، خطر برخورد را افزایش می دهد.

متاسفانه، این وضعیت بر بسیاری از تلسکوپ ها، به ویژه تلسکوپ فضایی هابل تأثیر منفی خواهد گذاشت. کارشناسان اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از تبدیل تعداد روزافزون ماهواره ها به آلودگی فضا انجام خواهند داد. علاوه بر این با تکنولوژی و نرم افزارهای توسعه یافته از آسیب دیدن این وضعیت به مطالعات نجومی جلوگیری می کنند.

منبع

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا