پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

ساخت عطر با استفاده از هوش مصنوعی

فارس/ دانشمندان توانستند با استفاده از هوش مصنوعی، روشی جالب برای ساخت عطر پیدا کنند.
 به نقل از فیزیک، محققان توانستند ابزاری بر پایه هوش مصنوعی را طراحی کنند که می تواند بر اساس ساختار یک مولکول بوی آن مولکول را پیش بینی کند. بر اساس مطالعات انجام شده این ابزار می تواند مولکول هایی که بوی یکسان با ظاهر متفاوت و یا مولکول های شبیه به هم با بوی متفاوت را شناسایی کند. در این تحقیقات از فناوری یادگیری ماشینی برای ایجاد نقشه بوها  استفاده شده است که در تولید صنایع عطرسازی و غذایی کاربرد دارد. این نقشه صرفا روی بوهای شناخته شده محدود نیست و بر طیف وسیعی از مولکول ها با ویژگی های مولکولی متفاوت کاربرد خواهد داشت.
در این تحقیقات دانشگاه پنسیلوانیا و آریزونا همکاری داشتند. شیوه استفاده از هوش مصنوعی در این ابزار نیز به این صورت است که ابتدا هوش مصنوعی را با داده های مورد نظر آموزش می دهند و سپس از هوش مصنوعی برای پیش بینی بوی یک ترکیب مولکولی جدید استفاده می کنند. به این ترتیب تولید کنندگان می توانند به طیف بوی جدیدی دست پیدا کنند.
جین پارکریکی از محققان این پروژه می چ‌گوید: برای انجام تحقیقات روی طول موج یا فرکانس ابزارهایی وجود دارد اما برای مشخص شدن بو تاکنون هیچ ابزاری در دسترس نبود و این دستاورد اولین ابزار کاربردی در این حوزه است.

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا