رونمایی از دو کشف باستانی مهم در مصر

دو کارگاه مومیایی سازی در گورستانی باستانی در سقاره، واقع در جنوب قاهره، پایتخت مصر که به تازگی کشف شده بودند، در معرض دید عموم قرار گرفت. علاوه بر این دو کارگاه مومیایی سازی، دو مقبره هم که پیش از این کشف شده بودند، رونمایی شد. مصطفی وزیری، دبیر کل...

Article

Top-tech-news-ChatGPT-4-is-now-available-and-it-possesses-these-ten-almost-human-like-capabilities.-Alphabet-announced-plans-to-cut-approximately-12000-jobs-worldwide

دو کارگاه مومیایی سازی در گورستانی باستانی در سقاره، واقع در جنوب قاهره، پایتخت مصر که به تازگی کشف شده بودند، در معرض دید عموم قرار گرفت. علاوه بر این دو کارگاه مومیایی سازی، دو مقبره هم که پیش از این کشف شده بودند، رونمایی شد.

مصطفی وزیری، دبیر کل شورای عالی آثار باستانی مصر گفت: ما یکی از زیباترین مقبره‌ها را در اینجا پیدا کردیم که به «نی هسوت با» (Ne Hesut Ba) تعلق دارد؛ مقامی از پادشاهی کهن (مصر) در سلسله پنجم که قدمت مقبره او به ۴۴۰۰ سال قبل برمی گردد. او عناوین مختلفی داشت؛ برای امورات روزمره، عناوینی داشت، برای زندگی پس از مرگ، عناوینی داشت که می‌توان آن‌ها را عناوین مذهبی به حساب آورد.

وی افزود: ما در داخل مقبره صحنه‌هایی از زندگی روزمره را یافتیم؛ مثل کاشت و برداشت و گروه موسیقی و آلات موسیقی و فردی که فلوت می‌نوازد و مواردی از این دست. این مقبره، بسیار حائز اهمیت است. این فرد مقامی شبیه به کشیش عالی رتبه داشته است و به خدایانی به نام‌های «مات» (Maat) و «هوروس» (Horus) خدمت می‌کرده است و ناظر حفاری کانال‌های آبرسانی بوده است. او همچنین عنوان رئیس کاتبان را داشته است.

دبیر کل شورای عالی آثار باستانی مصر گفت: در حفاری هایمان، یک مقبره دیگر هم پیدا کردیم که در آن بالا قرار دارد و به «من خبر» (Men Kheber) تعلق دارد که او هم در زمان پادشاهی کهن (مصر) و سلسله هجدهم زندگی می‌کرده است و قدمت مقبره اش به ۳۴۰۰ سال قبل برمی گردد. در داخل این مقبره، ما مجسمه‌ای بسیار زیبا یافتیم که در آنجا قرار دارد و روی آن نوشته شده است من در دوران پادشاه توتموس سوم و پادشاه توتموس چهارم خدمت می‌کردم.

مصر در سال‌ها اخیر ماموریت‌های باستان‌شناسی مفصلی را در سقاره و سایر محوطه‌های باستان‌شناسی کشور اجرا و در نتیجه آن‌ها به اکتشافات قابل توجهی دست پیدا کرده است.

مقام‌های مصر قصد دارند «موزه بزرگ مصر» را در نزدیکی اهرام جیزه در سال جاری میلادی افتتاح کنند. آن‌ها امیدوارند افتتاح این موزه بتواند گروه بزرگی از گردشگران را به مصر بکشاند. درآمدهای گردشگری در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ میلادی با ۲۵.۷ درصد افزایش در مقایسه با سال ۲۰۲۱ به ۷.۳ میلیارد دلار رسیده بود.

برچسب ها

0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست مطالب
more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post

مـــطالب مـشـــابه بیشتر...