• خانه
 • ⬅️
 • تکنولوژی
 • ⬅️
 • راه هایی برای ایمن ماندن هنگام دانلود برنامه های گوشی های هوشمند

راه هایی برای ایمن ماندن هنگام دانلود برنامه های گوشی های هوشمند

همه کاربران از برنامه های مختلف در تلفن های خود استفاده می کنند — حتی برای برقراری ارتباط با شخصی نیاز به استفاده از یک برنامه دارد! چه بخواهید خرید کنید، بازی کنید، با دوستان خود چت کنید، در حال حرکت کار کنید یا چیز دیگری، احتمالاً برنامه ای وجود...

Article

راه هایی برای ایمن ماندن هنگام دانلود برنامه های گوشی های هوشمند

همه کاربران از برنامه های مختلف در تلفن های خود استفاده می کنند — حتی برای برقراری ارتباط با شخصی نیاز به استفاده از یک برنامه دارد! چه بخواهید خرید کنید، بازی کنید، با دوستان خود چت کنید، در حال حرکت کار کنید یا چیز دیگری، احتمالاً برنامه ای وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. اما با وجود تعداد زیادی برنامه در دسترس، باید مراقب آنچه در دستگاه های خود دانلود می کنید باشید. بنابراین، چگونه می توانید هنگام دانلود برنامه ها ایمن بمانید؟ را بررسی کنید آیا می توانید برنامه ها را در آیفون خود دانلود کنید؟ بهترین راه حل ها برای امتحان.

1. فقط از فروشگاه های برنامه قانونی

استفاده کنید

معروف‌ترین فروشگاه‌های برنامه امروزه عبارتند از اپ استور اپل، فروشگاه پلی استور Google و فروشگاه گلکسی سامسونگ. میلیون‌ها برنامه در این فروشگاه‌ها وجود دارد که طیف گسترده‌ای از ژانرها را در بر می‌گیرند، بنابراین بدون توجه به آنچه به دنبال آن هستید، احتمالاً گزینه خاصی را پیدا می‌کنید که برای نیازهای شما کار می‌کند.

اما، ممکن است برنامه‌ای وجود داشته باشد که به آن علاقه داشته باشید و فقط از وب‌سایت یا فروشگاه برنامه دیگری که با آن آشنایی ندارید، قابل دانلود باشد. اگرچه این به صراحت یک کلاهبرداری یا یک حمله قریب الوقوع را نشان نمی دهد، مجرمان سایبری از برنامه ها برای تکثیر بدافزارها، اغلب از طریق فروشگاه های برنامه و وب سایت های شخص ثالث، استفاده می کنند.

برخی از این پلتفرم‌ها پروتکل‌های امنیتی کمی دارند یا اصلاً پروتکل‌های امنیتی ندارند و یکپارچگی برنامه‌هایی را که فهرست می‌کنند بررسی نمی‌کنند. برخی از مجرمان سایبری وب سایت هایی را به طور خاص برای انتشار بدافزار از طریق دانلود برنامه ایجاد می کنند.

اما توجه به این نکته نیز مهم است که برنامه های مخرب می توانند به محبوب ترین و قابل اعتمادترین فروشگاه ها راه پیدا کنند. در حالی که این پلتفرم‌ها برای شناسایی و حذف برنامه‌های مشکوک هر کاری که می‌توانند انجام می‌دهند، زمان بین راه‌اندازی یک برنامه و حذف نهایی آن می‌تواند از روزها تا ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد و به آن امکان آلوده کردن هزاران یا میلیون‌ها دستگاه را بدهد. مقایسه بین را بررسی کنید Play Store و Galaxy Store: چه تفاوتی با هم دارند و از کدام یک استفاده کنم؟

2. مجوزها

را بررسی کنید


طرق للبقاء آمنًا عند تنزيل تطبيقات الهواتف الذكية - Android iOS

بسیاری از برنامه هایی که دانلود می کنید از شما می خواهند که مجوزهای خاصی را در دستگاه خود به آنها بدهید. ممکن است برنامه نیاز داشته باشد از دوربین شما برای عکس گرفتن، دسترسی به گالری شما برای ویرایش رسانه یا استفاده از لیست مخاطبین شما هنگام برقراری تماس تلفنی استفاده کند.

نمونه هایی از مجوزهای رایج عبارتند از دسترسی:

 1. مخاطبین.
 2. گالری.
 3. موقعیت جغرافیایی.
 4. تقویم.
 5. سابقه مرور.
 6. میکروفون.
 7. دوربین.
 8. ذخیره.
 9. تماسها.

در حالی که بسیاری از برنامه‌ها برای انجام کارشان به سادگی به شما نیاز دارند که این مجوزها را بدهید، برخی از گزینه‌ها از این دسترسی برای سوءاستفاده از شما استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، یک برنامه مخرب ممکن است درخواست دسترسی به ایمیل ها یا پیام های شما را بدهد که به موجب آن می تواند داده های ارزشمندی را استخراج کند. یا ممکن است برنامه مکان شما را بخواهد، سپس بدون اطلاع شما از آن برای ردیابی شما استفاده کند.

بنابراین، هر زمان که برنامه‌ای هر نوع مجوزی را درخواست کرد، مطمئن شوید که خود برنامه قابل اعتماد است و مجوزهای موجود شما را در معرض خطر قرار نمی‌دهد. دسترسی به دوربین، میکروفون، سابقه مرور، و مخاطبین شما همگی نمونه هایی از مجوزهای بالقوه خطرناک هستند که ممکن است از شما خواسته شود اجازه دهید. Exodus به شما امکان می دهد سایر ردیاب های برنامه Android را ببینید و مجوزها را بررسی کنید.

3. رتبه بندی ها را بررسی کنید


طرق للبقاء آمنًا عند تنزيل تطبيقات الهواتف الذكية - Android iOS

چه بخواهید یک جفت کفش بخرید، چه یک برنامه آنتی ویروس انتخاب کنید یا یک برنامه را دانلود کنید، بررسی ها ارزش دیدن دارند.

خوشبختانه، بسیاری از فروشگاه‌های برنامه محبوب به کاربران اجازه می‌دهند هر چیزی را که مشاهده کرده‌اند بررسی کرده و رتبه‌بندی کنند، یا برای اینکه به دیگران نشان دهند که منتظر چه چیزی محصول هستند، یا به آنها در مورد مشکلات احتمالی هشدار دهند. این بررسی‌ها می‌توانند نقش مهمی در نوع برنامه‌هایی که به دستگاه خود دسترسی می‌دهید بازی کنند، بنابراین مهم است که همیشه قبل از کلیک بر روی دکمه نصب، آنها را بررسی کنید.

اگر برنامه ای اکثراً نظرات منفی دارد، این می تواند به دلیل طراحی ضعیف آن باشد، اما همچنین می تواند به دلیل نحوه مدیریت داده ها، مصرف باتری، مجوزهای دسترسی و غیره باشد. از همه این علائم هشدار دهنده آگاه باشید، و ممکن است نشان دهنده یک برنامه مشکوک یا مخرب باشند.

اگر صفحه بررسی App Store در دسترس نباشد، می‌توانید با استفاده از مرورگر وب، نظرات برنامه را جستجو کنید.

اما حتی اگر برنامه‌ای عمدتاً رتبه‌بندی مثبت داشته باشد، لزوماً به این معنی نیست که کاملاً ایمن است. برخی از توسعه‌دهندگان اپلیکیشن به قدری در پنهان کردن فعالیت‌های غیرقانونی مهارت دارند که ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا کارشناسان امنیت سایبری متوجه شوند که مشکلی وجود دارد. برای تعیین ایمن بودن یا نبودن یک برنامه فقط به بررسی ها تکیه نکنید. از روش های دیگری که در اینجا ذکر شده نیز استفاده کنید. نکات ایمنی مبتنی بر را بررسی کنید رفتاری که باید برای ایمن ماندن در اینترنت دنبال کنید.

4. تعداد دانلودها را بررسی کنید

پرکاربردترین برنامه‌ها——مانند Instagram، TikTok و YouTube——  تعداد دانلود فوق‌العاده بالایی دارند که گاهی به میلیاردها می‌رسد. اما هر برنامه ای در این سطح نخواهد بود. بسیاری از برنامه‌های امن و مفید وجود دارند که اغلب دانلود نمی‌شوند، زیرا جدید هستند یا به سادگی ناشناخته هستند، اما این می‌تواند نشان دهنده خطر نیز باشد.

اگر برنامه ای به طور کامل توسط تعداد زیادی از کاربران بررسی نشود، سخت است که بدانید پس از نصب بر روی دستگاه شما چگونه رفتار می کند. بنابراین، اگر به برنامه خاصی علاقه دارید، اما به سختی نصب یا بازبینی شده است، آن را برای چند هفته دیگر رها کنید و زمانی که کاربران بیشتری آن را نصب کردند دوباره بررسی کنید.

5. بر رفتار دستگاه خود نظارت کنید


طرق للبقاء آمنًا عند تنزيل تطبيقات الهواتف الذكية - Android iOS

اگر یک برنامه را دانلود کنید و سپس متوجه شوید که دستگاه شما رفتار عجیبی دارد، ممکن است با چیز مخربی روبرو شده باشید. برنامه‌های مخرب همیشه علائمی را نشان نمی‌دهند، اما وقتی این علائم را نشان می‌دهند، می‌توانند به اشکال مختلف ظاهر شوند.

به عنوان مثال، اگر پس از دانلود یک برنامه خاص، باتری شما سریعتر از حد معمول تخلیه می شود، ممکن است به این دلیل باشد که برنامه نرم افزارهای مخربی را که روی دستگاه شما اجرا می شود، مانند برنامه های جاسوسی، پخش می کند. برخی از بدافزارها باید دائماً فعال باشند تا کار خود را انجام دهند، که می تواند باتری شما را تخلیه کند.

علاوه بر این، یک برنامه مخرب ممکن است عملکرد دستگاه شما را کاهش دهد یا منجر به عدم پاسخگویی مکرر و خرابی شود. دوباره، اگر این فقط پس از دانلود یک برنامه خاص شروع شده باشد، ممکن است نیاز به تأیید برنامه داشته باشد.

توجه داشته باشید که همه برنامه‌هایی که باتری شما را تخلیه می‌کنند یا بر عملکرد شما تأثیر منفی می‌گذارند مضر نیستند. برخی از برنامه‌ها، مانند برنامه‌هایی که باید همیشه در پس‌زمینه فعال باشند، می‌توانند کاملاً تشنه انرژی باشند. نمونه هایی از این برنامه ها عبارتند از ردیاب های پله ای و VPN. برخی راه‌های بررسی را بررسی کنید آیا دستگاه Android شما هک شده است.

هنگام دانلود هر برنامه ای از خود محافظت کنید

چه به دنبال یک برنامه خرید جدید باشید، چه بخواهید یک پلتفرم شبکه اجتماعی دیگر را امتحان کنید، یا صرفاً قصد مرور فروشگاه App را داشته باشید، مهم است که از علائم مشکوک آگاه باشید. و برنامه های مخرب برای جلوگیری از سرقت داده ها و فعالیت ها، نظارت و سایر احتمالات خطرناک. اکنون می‌توانید از این نوع‌ها اجتناب کنید یکی از برنامه هایی که به حفظ حریم خصوصی اهمیت می دهید.

منبع: gostart

برچسب ها
0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فهرست مطالب
more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post
مـــطالب مـشـــابه بیشتر...