• خانه
  • ◀️
  • خبرخوان
  • ◀️
  • دنیا چرا برای طرح جنجالی تغییر ساعت دو دل شد؟

📌 دنیا چرا برای طرح جنجالی تغییر ساعت دو دل شد؟

به گزارشProcon،  در بسیاری از کشورهای مختلف دنیا، با شروع فصل بهار، ساعت‌ها یک ساعت به جلو کشیده می‌شود ودر فصل پائیز یک ساعت به عقب برمی‌گردد. این اتفاقی بود که تا سال گذشته در کشور ما نیز اتفاق می‌افتاد، اما امسال بنا به تصمیمات کشوری، بر خلاف سال‌های قبل، ساعت رسمی کشور در طول […]

خبرخوان یک نظر اضافه کنید 7 دقیقه زمان مطالعه
Blog article

blank
امتیاز بدید😊

به گزارشProcon،  در بسیاری از کشورهای مختلف دنیا، با شروع فصل بهار، ساعت‌ها یک ساعت به جلو کشیده می‌شود ودر فصل پائیز یک ساعت به عقب برمی‌گردد. این اتفاقی بود که تا سال گذشته در کشور ما نیز اتفاق می‌افتاد، اما امسال بنا به تصمیمات کشوری، بر خلاف سال‌های قبل، ساعت رسمی کشور در طول سال تغییری نخواهد کرد.

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مزایا و معایب تغییر ساعت رسمی کشور بپردازیم و ببینیم که آیا این اتفاق در نهایت اقدام مثبتی خواهد بود یا خیر.

در کشور آمریکا، ساعت رسمی در ماه مارس امسال یک ساعت به جلو کشیده شده و در ماه نوامبر یک ساعت به عقب برمی‌گردد. این اقدام برای اولین بار در سال 1918 و در جریان جنگ در کشور آمریکا انجام شد و در آن زمان هدف از آن، تلاشی برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت روزانه برای روشن کردن لامپ‌ها و مصرف زغال‌سنگ برای گرم کردن خانه‌ها شد. در سال 1919 این قانون در آمریکا لغو شد تا اینکه در سال 1966 این قانون در سراسر این کشور مجددا اجرایی شد. در آمریکا 48 ایالت، از جمله آریزونا، هایوایی و… از قانون تغییر ساعت رسمی کشور استفاده نمی کنند. در ماه مارس 2022، سنای آمریکا به اتفاق آرا لایحه‌ای را تصویب کرد که در صورت تصویب مجلس نمایندگان و امضای رئیس‌جمهور، تغییر ساعت رسمی در این کشور به صورت دائمی انجام خواهد شد.

درسال 2022، شصت و چهار کشور دنیا از سیستم تغییر ساعت رسمی استفاده کردند و 9 کشور در برخی حوزه‌ها از این سیستم بهره برده و در برخی حوزه‌ها خیر. در سال 2021 نیز 175 کشور دنیا، ساعت رسمی خود را تغییر ندادند.اما مزایای تغییر ساعت رسمی کشور چیست؟ و این تصمیم چه معایبی می‌تواند به همراه داشته باشد.

مزایای تغییر ساعت رسمی کشور

در ادامه به بررسی مزایای جلو کشیدن ساعت‌ها در فصل بهار و به عقب برگرداندن آن در فصل پاییز می‌پردازیم:

داشتن روزهای طولانی‌تر

بهره‌گیری از نور روز و داشتن روزهای طولانی‌تر باعث می‌شود تا زندگی ایمن‌تر در جریان باشد ؛ آمار تصادفات رانندگی کاهش یافته و تعداد عابران پیاده که توسط ماشین‌ها دچار سانحه می‌شوند نیز کاهش خواهد یافت.

جنیفر دولئاک و نیکلاس سندرز، دو اقتصاددان مطرح بر این باور هستند که با تغییر ساعت رسمی کشور، آمار دزدی‌ها در مجموع 7% کمتر می‌شود و این آمار در فصل بهار و با تغییر ساعت، در ساعات عصرگاهی 27% کاهش می‌یابد. آنها گفته‌اند:« بیشتر جنایات خیابانی در عصر هنگام و بین ساعات 5 تا 8 بعدازظهر رخ می‌دهند و در صورتی که هوا روشن باشد، احتمال اینکه رهگذران بتوانند قربانیان را دیده و به آنها کمک کنند و درعین حال فرد خاطی را مشاهده و شناسایی کنند، بالا خواهد رفت.»

درعین حال، مردم فرصت بیشتری برای پیاده‌روی و گردش و تفریح در روشنایی روز و بعد از اتمام ساعت کار خواهند داشت.

مصرف برق کمتر

یکی از مزایای تغییر ساعت رسمی کشور این است که از آنجا که مردم با روشن بودن هوا، کمتر به سراغ لامپ‌ها می‌روند، در نتیجه به نور مصنوعی کمتری نیاز خواهد بود و در مصرف برق صرفه‌جویی خواهد شد.

بهبود اوضاع اقتصادی

طولانی‌تر بودن روز، بدین معناست که مردم بعد از اتمام ساعات کاری بیشتر به خرید رفته و گردش اقتصادی بیشتر می‌شود؛ فروش فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و حتی پمپ بنزین‌ها رونق می‌گیرد. صنعت باربکیو در آمریکا پیش‌بینی کرده که سود آنها در یکی از ماه‌هایی که طول روز طولانی‌تر است، حدود 150 میلیون دلار افزایش می‌یابد و درسال 2007 برآورد شده بود که با غروب دیرتر آفتاب، حدود 59 میلیون دلار حفظ شده و دلیل آن هم کاهش آمار سرقت‌ها بوده.

سبک زندگی فعال

وقتی روز طولانی‌تر باشد، مردم بعد از اتمام کار، فعالیت‌های فیزیکی بیشتری در بیرون از خانه خواهند داشت و کمتر در خانه می‌نشینند.

 

معایب تغییر ساعت رسمی کشور

اما تغییر رسمی ساعت کشور معایبی هم به همراه دارد که امسال ما از این معایب در امان خواهیم بود:

برای سلامتی شما بد است

شاید عجیب به نظر برسد ولی تغییر الگوی خواب حتی برای یک ساعت، برخلاف ریتم طبیعی بدن فرد است و تاثیرات منفی بر سلامت افراد خواهد داشت. نتایج یک تحقیق حاکی از آن است که آمار حملات قلبی در روزهای دوشنبه و سه شنبه بعد از تغییر ساعت رسمی کشور ( و با اتمام تعطیلات آخر هفته در کشورهای خارجی) 10% افزایش می‌یابد. محققان دریافته‌اند که پس از تغییر ساعت رسمی ، سردردهای خوشه‌ای (سردردهای ناگهانی و ناتوان‌کننده) نیز در افراد افزایش می‌یابد.

در هفته‌های بعد از تغییر ساعت رسمی کشور در فصل بهار، آمار خودکشی مردان در استرالیا، در مقایسه با دیگر هفته‌ها افزایش می‌یابد. در عین حال تغییر ساعت کشوری، ریسک تصادفات مرگبار خودرو را 5 تا 6.5% افزایش می‌دهد.

کاهش بهره‌وری

دوشنبه بعد از تغییر ساعت رسمی در فصل بهار در آمریکا، “دوشنبه خواب آلود” نامگذاری شده ؛ چرا که در آن روز افراد یکی از کم‌خواب‌ترین روزهایشان در سال را سپری می کنند. هفته بعد از تغییر ساعت در فصل بهار هم با افزایش سرقت‌های سایبری همراه است؛ چرا که کارمندان در اینترنت وقتشان را به بطالت می‌گذرانند. به این دلیل که خسته هستند!

تیل روئنبرگ، کرونوبیولوژیست آلمانی که درباره ارتباط بدن انسان با نور و تاریکی تحقیق می‌کند، دریافته که ساعت بیولوژیک بدن انسان، با تغییر ساعت رسمی کشور تنظیم نمی‌شود و عواقب این تغییر ساعت این است که اکثریت جمعیت در طول روز با کاهش بهره‌وری و کیفیت زندگی، افزایش استعداد ابتلا به بیماری و حس خستگی روبرو هستند.

گران قیمت بودن

ویلیام شوگارت، اقتصاددان دانشگاه یوتا، اعلام کرده که تغییر ساعت رسمی کشور برای آمریکایی‌ها 1.7 میلیارد دلار هزینه فرصت ازدست رفته، برپایه میانگین دستمزد ساعتی افراد، هزینه دارد.

انجمن حمل و نقل هوایی آمریکا تخمین زده که تغییر ساعت رسمی کشور، در سال 2007 و به لطف اشتباهات مردم در تنظیم برنامه‌های زمانی که منجر به از دست رفتن پروازهایشان شده، 147 میلیون دلار برای صنعت هوایی این کشور درآمد زایی داشته.

امتیاز بدید😊
برچسب ها: ساعت
این مقاله را به اشتراک بگذارید

نویسنده: تحریریه کارینت✅

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | 🚀 ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیگر مقالات این نویسنده را هم بخوانید
نظر بدهید

جدیدترین مقالات

محتوای حمایت شده

جدیدترین ویدیوها

similar content

👌 مطالب زیر را هم مطالعه کنید

۳ روش جلوگیری از اسکرین شات در تلگرام و فهمیدن اسکرین شات گرفتن

زمانی که میخواهید از پیام های تلگرام خود محافظت کنید تا طرف

0 دقیقه زمان مطالعه

دانلود نشان جدید Neshan 11.16.3 مسیریاب فارسی اندروید

برنامه نشان یکی دیگر از مسیریاب های ایرانی میباشد که شما با

3 دقیقه زمان مطالعه

تغییر سایز تصویر در وردپرس | غیرفعال سازی تصویر پیش فرض وردپرس

مدیریت تصاویر در وردپرس می تواند یک مسأله چالش برانگیز باشد. اگر

1 دقیقه زمان مطالعه

آموزش رفع مشکل آپدیت نشدن ساعت ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱

ویندوز های ۱۰ و ۱۱ این قابلیت را دارند تا به طور

0 دقیقه زمان مطالعه

Samsung Galaxy Z Flip 5 Yellow Color Option در 17 اکتبر در هند عرضه می شود

سامسونگ Galaxy Z Flip 5 در سراسر جهان در جولای امسال. در

2 دقیقه زمان مطالعه

نسخه جهانی OPPO Find N3 Fold در Geekbench ظاهر می شود و انتظار می رود با نام تجاری OnePlus Open تغییر یابد.

OPPO تنظیم شده است که Find N3 Flip گوشی هوشمند در هند

2 دقیقه زمان مطالعه

جان فاورو: پایان‌بندی فصل سوم The Mandalorian رضایت‌بخش خواهد بود

جان فاورو که از سازندگان اصلی سریال مندلورین برشمرده می‌شود، طی مصاحبه‌ی

0 دقیقه زمان مطالعه

این صفحه را به اشتراک بگذارید😊

با اشتراک گذاری مطالب ما از ما حمایت کنید