پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
کسب و کار

دلایل کاهش سرعت پرینتر چیست؟

یکی از مهم‌ترین معیارهای ما برای خرید پرینتر، سرعت چاپ آن است. معیاری که بر حسب تعداد برگه در دقیقه بیان می‌شود. اما معمولا شاهد کند شدن سرعت پرینت در طول زمان هستیم. اتفاقی که حتی برای گران‌ترین دستگاه‌ها نیز می‌تواند رخ دهد. بی‌توجهی به این موضوع می‌تواند سبب خرابی قسمت‌های مختلف این دستگاه نیز بشود.

اما علت کند شدن پرینتر چیست و چطور می‌توان آن را رفع کرد؟ در این مقاله به این سوالات با بررسی هفت علت اصلی پاسخ خواهیم داد. با ما همراه شده و پرینترتان به سرعت اولیه اش بازگردانید.

خرابی قطعات پرینتر و کندی سرعت پرینت

مشکل دیر پرینت گرفتن پرینتر

علت کند شدن سرعت پرینتر می‌تواند خرابی یک یا چند قطعه‌ی آن باشد. پراستهلاک‌ترین قطعات این دستگاه، چرخ‌دنده‌های آن هستند. آنها باید با یکدیگر هماهنگ باشند و با حداقل اصطکاک روی هم حرکت کنند. وارد آمدن ضربه، آلودگی به گردوغبار و چربی یا شل شدن اتصالات از مهم‌ترین دلایل خرابی چرخ‌دنده‌ها هستند. وجود شی خارجی و به‌خصوص کاغذ بین قطعات نیز سبب کند شدن سرعت پرینتر خواهد شد.

از دیگر قطعات پراستهلاک چاپگر نیز می‌توان به درام و فیوزینگ اشاره کرد. درام، وظیفه‌ی برداشتن تونر و سپس غلتاندن آن روی کاغذ را بر عهده دارد. فیوزینگ نیز قطعه‌ای در پرینترهای لیزری است که پشت دستگاه تعبیه شده و کار ذوب و فشرده کردن تونر را انجام می‌دهد. نوسانات جریان برق، نشتی تونر و آلوده شدن به گردوغبار، قرار دادن برگه‌های منگنه‌دار و وارد آمدن ضربه به دستگاه سبب خرابی این دو قطعه و کند چاپ کردن پرینتر می‌شوند.

خرابی قطعات معمولا با ایجاد صدای غیرمعمول همراه است. در صورت مشاهده‌ی کندی عملکرد دستگاه، قبل از ادامه‌ی کار، آن را باز کرده و اتصالات، هماهنگی چرخ‌دنده‌ها، شکستگی و یا وجود شی خارجی در آن را بررسی کنید. اما یکی از دلایل اصلی خرابی قطعات پرینتر، عدم سرویس به‌موقع آن است. مشکلات سخت افزاری یکی از مواردی است که می تواند علت پرینت نگرفتن پرینتر یا کند شدن سرعت آن باشد پس توصیه می‌شود طبق زمان‌بندی مشخص‌شده از سوی سازنده، دستگاه خود را به کمک متخصص، سرویس کنید.

کند چاپ کردن پرینتر به دلیل مشکلات تونر

کند چاپ کردن پرینتر به دلیل مشکلات تونر

یکی از مهم‌ترین دلایل کند شدن سرعت پرینتر ، کاهش تونر یا اتمام آن است. اتفاقی که در مورد دستگاه‌های لیزری شاهد آن هستیم. کاهش تونر، در ابتدا خود را با چاپ‌های خالی و بی‌رنگ نشان می‌دهد و در ادامه با کاهش سرعت چاپ، شدیدتر می‌شود. علت این اتفاق این است که پرینتر تلاش می‌کند کمبود رنگ را با افزایش فاصله‌ی بین صفحات جبران کند.

از سوی دیگر، کارتریج تونر کهنه نیز می‌تواند سبب کند چاپ کردن پرینتر شود. از دیگر علائم کهنگی تونر، می‌توان به چاپ نامنظم و بی‌کیفیت اشاره کرد. در صورت بی‌توجهی به این موضوع، امکان توقف یکباره‌ی عملکرد پرینتر نیز وجود دارد. این مشکل با پر کردن تونر رفع می‌شود. اما اگر امکان فوری این اقدام وجود نداشت، با کاهش تعداد صفحات می‌توانید به‌صورت موقت چاپ بهتر و سریع‌تری داشته باشید.

کثیفی تونر و آلودگی آن به ذرات گردوغبار هم دلیل مهم دیگر دیر پرینت گرفتن پرینتر است. این اتفاق حتی برای تونرهای نو نیز ممکن است بیفتد. دلیل اصلی آن هم، وجود گردوغبار در محیط کار با پرینتر است. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است کارتریج تونر را پس از هر بار چاپ با تیراژ بالا، تمیز کنید. استفاده از دمنده‌های هوای فشرده برای خارج کردن گردوخاک از محفظه‌ی دستگاه نیز می‌تواند مفید باشد. کثیفی تونر در ابتدا خود را با چاپ منقطع یا تار نشان می‌دهد و به کند شدن سرعت پرینتر منجر می‌شود. در صورت استفاده‌ی طولانی‌مدت از پرینتر در این شرایط، امکان خرابی کارتریج وجود دارد.

پر شدن فضای حافظه پرینتر

پر شدن فضای حافظه پرینتر

بسیاری از کاربران پس از مدتی استفاده از پرینتر خود از وضعیت حافظه‌ی RAM این دستگاه غافل می‌شوند. وجود تعداد زیادی دستور ارسال‌نشده یا ناقص روی این سخت‌افزار سبب کندی و در نهایت، توقف عملکرد پرینتر می‌شود. در برخی مواقع، ممکن است پیامی در این خصوص روی صفحه‌نمایش کامپیوترتان نمایش داده شود. با حذف دستورهای غیرضروری این مشکل برطرف می‌شود.

درصورتی‌که حجم پرینت روزانه یا هفتگی‌تان بالاست، برای عدم مواجهه با این مشکلات، بهتر است از ابتدا دستگاهی با RAM بالا خریداری کنید. برخی از پرینترها نیز قابلیت ارتقا RAM داشته یا می‌توان به آنها RAM‌ کمکی اضافه کرد.

ضعف پردازنده پرینتر یا کامپیوتر

در کنار RAM‌، هر پرینتر، یک پردازنده نیز دارد که به‌واسطه‌ی آن می‌تواند فایل‌های شما را پردازش و آماده‌ی چاپ کند. دستگاه‌هایی که پردازنده‌ی ضعیفی دارند معمولا در پردازش چند فایل همزمان یا حتی فایل‌های بزرگ، کند عمل می‌کنند. در مورد این دستگاه‌ها توصیه می‌شود به جای ارسال چندین فایل همزمان، همه‌ی صفحات خود را در یک فایل چیده و یکجا پرینت کنید. این کار، نیاز پرینتر به قدرت پردازش بالا را کاهش می‌دهد.

عامل دیگری که ممکن است سبب دیر پرینت گرفتن پرینتر شود، سرعت پردازش پایین کامپیوتر است. هرچه کامپیوتر شما RAM و CPU قوی‌تری داشته و سیستم‌عاملش سریع‌تر عمل کند، سرعت ارسال دستور به پرینتر نیز افزایش می‌یابد. اگر کامپیوترتان قدیمی است، ترجیحا، هنگام استفاده از چاپگر، دیگر نرم‌افزارها را ببندید و اتصال دیگر سخت‌افزارها مانند اسکنر را نیز قطع کنید. آلودگی سیستم‌عامل به ویروس نیز می‌تواند سبب کاهش سرعت پردازش آن و در نتیجه، کند شدن سرعت پرینت شود.

کند شدن سرعت پرینتر به دلیل درایور قدیمی

دیگر دلیل مهمی که می‌تواند سبب دیر پرینت گرفتن پرینتر شود، عدم به‌روزرسانی درایور است. لازم است که سیستم‌عامل خود را همواره آپدیت کرده یا حداقل هر یک سال یک بار تعویض کنید. هم‌زمان باید آخرین نسخه درایور را از سایت سازنده‌ی پرینتر دانلود کرده و روی کامپیوتر یا سرور خود نصب کنید.

دقت داشته باشید که نصب درایورهای ناسازگار نیز دیگر علت کند شدن سرعت پرینتر است. بنابراین، توصیه می‌شود ترجیحا از برنامه‌های آپدیت‌کننده‌ی خودکار درایورها، استفاده نکنید. پیش از خرید چاپگر به سازگاری آن با سیستم‌عامل خود توجه کنید.

کند شدن پرینتر به دلیل اتصال معیوب به شبکه

کند شدن پرینتر به دلیل اتصال معیوب به شبکه

اتصال ضعیف و ناپایدار به شبکه، یکی از دلایل کند شدن سرعت پرینتر است. همواره از سلامتی کابل و سرعت مناسب انتقال دیتای آن مطمئن شوید. در صورت نیاز به تعویض آن، باید دقت کنید که پورت USB پرینتر و کابل مشابه باشند. از سوی دیگر باید مطمئن شوید که پرینترتان به شبکه متصل است. اتصال چند دستگاه پرینتر به شبکه و وجود مشکل در سرور نیز می‌تواند سبب اختلال در سرعت چاپ شود.

کند شدن پرینتر به دلیل کاغذ نامناسب

یکی از دلایل مهم کند شدن سرعت پرینتر استفاده از کاغذ نامناسب است. اندازه‌ی کاغذ باید با مدل دستگاه شما هماهنگ باشد. در غیر این صورت، سرعت چاپ کاهش می‌یابد. مشکلی که خود را با صدای غیرعادی نیز نشان می‌دهد. از قرار دادن کاغذ بی‌کیفیت در دستگاه نیز خودداری کنید. کاغذهای پرزدار، قوس‌دار، ضخیم، با سختی غیراستاندارد، اسیدی و کدر، کند شدن پرینتر و حتی افزایش استهلاک آن را در پی دارند.

توصیه هایی برای جلوگیری از کند شدن سرعت پرینتر

در آخر این مقاله باید به نکاتی اشاره کنیم که سبب افزایش بهره‌وری چاپگر شما می‌شوند. مهم‌ترین آنها، نگهداری از دستگاه در شرایط مناسب است. بهتر است اطراف چاپگر، جریان هوای کافی وجود داشته باشد. درعین‌حال باید آن را از معرض گردوغبار دور نگه دارید. اگر نوسان برق در منطقه‌تان شدید است، باید دستگاه را به محافظ مجهز کنید. همچنین در بسیاری از مواقع، شناسایی علت کند شدن سرعت پرینتر و رفع آن به متخصص نیاز دارد. به جز موارد جزئی و ساده، تعمیرات این دستگاه را به تعمیرکار ماهر و دارای مجوز بسپارید.

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا