📌 درمان سرطان به کمک امواج صوتی

این روش درمانی جدید هیستوتریپسی(histotripsy) نامیده می‌شود و دو راه برای شکستن توده‌های سرطانی دارد. راه اول، امواج صوتی هستند که باعث تخریب فیزیکی تومورها از جمله دیواره‌ی سلولی آنها می‌شود. دیواره‌ای که مانند یک شنل عمل می‌کند تا از شناسایی آن‌ها توسط سیستم ایمنی بدن جلوگیری شود. هنگامی که این شنل کنار می‌رود، سیستم […]

خبرخوان یک نظر اضافه کنید 3 دقیقه زمان مطالعه
Blog article

blank
امتیاز بدید😊

این روش درمانی جدید هیستوتریپسی(histotripsy) نامیده می‌شود و دو راه برای شکستن توده‌های سرطانی دارد. راه اول، امواج صوتی هستند که باعث تخریب فیزیکی تومورها از جمله دیواره‌ی سلولی آنها می‌شود. دیواره‌ای که مانند یک شنل عمل می‌کند تا از شناسایی آن‌ها توسط سیستم ایمنی بدن جلوگیری شود. هنگامی که این شنل کنار می‌رود، سیستم ایمنی راه  آسان‌تری برای تشخیص این تومورهای گریزان و ایجاد پاسخ در برابر آنها دارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۲ روی موش‌ها اثربخشی امواج صوتی غیرتهاجمی را در شکستن تومورهای کبدی نشان داد و حتی زمانی که امواج صوتی تنها به ۵۰ تا ۷۵ درصد جرم اعمال می‌شد، می‌توانست باعث ناپدید شدن کامل تومور شود. علت این بود که امواج صوتی پاسخ ایمنی را آغاز می‌کنند و از گسترش بیشتر تومور در ۸۰ درصد از حیوانات جلوگیری می‌کنند. با این حال، تا زمان انتشار این مطالعه کنونی، محققان به طور کامل متوجه نشده بودند که امواج صوتی چگونه پاسخ ایمنی را فعال می‌کنند.

کلیفورد چو(Clifford Cho)، استاد جراحی در دانشگاه میشیگان و نویسنده ارشد این توضیح می‌دهد: ما دریافتیم که هیستوتریپسی نه‌ تنها سلول‌های سرطانی را می‌کشد، بلکه باعث می‌شود آنها تحت یک مسیر منحصربه‌فرد مرگ سلولی قرار گیرند که توجه سیستم ایمنی را به خود جلب می‌کند.

در مطالعه کنونی، این تیم به موش‌ها تومورهای ژنتیکی یکسان تزریق کرده و امواج صوتی را روی آنها اعمال کردند. پس از از بین بردن تومور در یک موش، این تیم نمونه‌هایی از تومور گرفتند، آن را مخلوط کردند و به موش دیگری تزریق کردند. آنها دریافتند که هر دو موش در برابر سرطان پاسخ ایمنی ایجاد کردند. ژن ژو(Zhen Xu)، استاد مهندسی زیست پزشکی در دانشگاه میشیگان و مخترع رویکرد هیستوتریپسی، می‌افزاید: تزریق بقایای تومور به موش دوم تقریبا خاصیتی شبیه واکسن داشت. موش‌هایی که این بقایا را دریافت کردند به‌طور شگفت‌انگیزی در برابر رشد سرطان‌ها مقاوم بودند.

تجزیه و تحلیل نمونه‌ها همچنین به تیم اجازه داد تا آنتی‌ژن‌های تومور را پیدا کنند. این پروتئین‌ها که تنها در سلول‌های سرطانی یافت می‌شوند، معمولا در پشت دیواره‌های سلولی پنهان هستند. این روشی متفاوت از شیمی درمانی و پرتودرمانی است زیرا معمولا آنتی ژن‌ها را همراه با تومور از بین می‌برند. پس از اعمال امواج صوتی، آنتی ژن‌های تومور در معرض دید قرار می‌گیرند و در بدن آزاد می‌شوند و به راحتی توسط سیستم ایمنی بدن قابل مشاهده خواهند بود.

ژو می‌گوید: با هیستوتریپسی، ما آنتی‌ژن‌ها را از بین نمی‌بریم، بلکه همزمان با کشتن سلول‌های تومور، آن‌ها را آزاد می‌کنیم. هنگامی که آنها دیگر پنهان نیستند، بدن می‌تواند آنها را ببیند و به آنها حمله کند.

این مطالعه به تازگی در مجله‌ی «Frontiers in Immunology» منتشر شده است.

امتیاز بدید😊
برچسب ها: درمان سرطان
این مقاله را به اشتراک بگذارید

نویسنده: تحریریه کارینت✅

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | 🚀 ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیگر مقالات این نویسنده را هم بخوانید
نظر بدهید

جدیدترین مقالات

محتوای حمایت شده

جدیدترین ویدیوها

similar content

👌 مطالب زیر را هم مطالعه کنید

افزونه Piotnet Addons Pro For Elementor

اینبار گروه اتوماتیک با یک افزودنی کاملا منحصربفرد برای المنتور به راستچین

1 دقیقه زمان مطالعه

رد درخواست فراخوان ۶۷ میلیون کیسه هوا با تجهیزات آرک اتوموتیو!

اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراهی آمریکا NHTSA درخواست فراخوان ۶۷ میلیون بادکننده

0 دقیقه زمان مطالعه

پورت رایانه شخصی «The Last of Us» سونی در زمان راه اندازی یک فاجعه بزرگ است

فرنچایز The Last of Us سونی برای مدت کوتاهی در اوایل سال

3 دقیقه زمان مطالعه

بهترین متخصص ارتودنسی در تهران

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که به اصلاح دندان‌هایی که در

مبلمان فوق لوکس، وقتی طراح هوش مصنوعی باشد

ناشناس شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ ۱۶:۱۶:۰۷ 1 4 تو را خدا از

1 دقیقه زمان مطالعه

پیکسل 7a در تصاویر واقعی جدیدی دیده شد

چند روز پیش تصاویر واقعی جدیدی از نسخه میان‌رده سری پیکسل ۷

0 دقیقه زمان مطالعه

قیمت و تاریخ فروش OnePlus Open در هند مشخص شد

OnePlus قبلاً به طور رسمی تاریخ معرفی اولین تاشو خود را تأیید

1 دقیقه زمان مطالعه

آمارهای جالب از خرید و فروش آیدی در فرگمنت

‏طبق آمارهای جمع آوری شده از پلتفرم فرگمنت (Fragment) در بازه یک

1 دقیقه زمان مطالعه

این صفحه را به اشتراک بگذارید😊

با اشتراک گذاری مطالب ما از ما حمایت کنید