پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

دانشگاه تهران در جمع ۳ مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم حوزه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده

ایسنا/ رئیس مرکز فناوری کشاورزی در محیط‌های کنترل‌شده و آزمایشگاه فتوسنتز و واکنش‌های نوری دانشگاه تهران اعلام کرد: دانشگاه تهران جزو سه مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم در زمینه کشاورزی محیط‌های کنترل‌شده قرار گرفت.
دکتر ساسان علی‌نیائی‌فرد گفت: تولید محصولات کشاورزی در محیط‌های کنترل‌شده به منظور بهینه‌سازی نور و فضا، اهمیتی روزافزون در کشاورزی امروز دارد و اهمیت افزایش بهره‌وری در تولیدات کشاورزی، استفاده از فناوری‌های نوین در جهت بهینه‌سازی نور و فضای کشت را ضروری کرده است. بر همین اساس، مرکز فناوری کشاورزی در محیط‌های کنترل‌شده دانشگاه تهران در اسفند ماه ۱۴۰۱ به عنوان یک مرکز «نوع یک» آغاز به فعالیت کرد و آزمایشگاه فتوسنتز و واکنش‌های نوری که پیش‌تر به عنوان آزمایشگاه نمونه دانشگاه تهران شناخته شده بود، بازوی علمی این مرکز شد.
دانشیار دانشکده فناوری کشاورزی دانشگاه تهران در توضیح اهمیت کشاورزی در محیط‌های کنترل‌شده، گفت: روندهای جاری در علوم کشاورزی نشان می‌دهد که تولید محصولات کشاورزی در آینده متفاوت از گذشته خواهد بود و کشاورزی پرزحمت و کم‌درآمد، با روش‌های هوشمند تولید در گلخانه و کشت عمودی در محیط‌های بسته جایگزین خواهد شد. با توجه به این نکته و همچنین سیاست وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر افزایش سطح کشت گلخانه‌ها تا ۱۵۰ هزار هکتار، نیاز به ایجاد مرکزی که به صورت هدفمند به فناوری‌های مرتبط با توسعه کشت در گلخانه و همچنین فناوری‌های نوینی همچون کشت طبقاتی و عمودی و کشت در محیط‌های بسته بپردازد، احساس می‌شد. مرکز فناوری کشاورزی در محیط‌های کنترل‌شده دانشکده فناوری کشاورزی دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، در پاسخ به این نیاز تأسیس شده است.
عضو هیأت علمی گروه باغبانی دانشکده فناوری کشاورزی دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، در معرفی فعالیت‌های این مرکز و آزمایشگاه فتوسنتز گفت: مرکز و آزمایشگاه تاکنون سه قرارداد، پنج تفاهم‌نامه و سه پروژه مشترک بین‌المللی با کشورهای هلند، چین، روسیه، آلمان، یونان، بلژیک، آمریکا، کانادا، دانمارک و لهستان داشته‌اند. دستاورد این پژوهش‌ها، در قالب بیش از ۷۰ مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی و ۱۲ مقاله در نشریات داخلی منتشر شده که در نتیجه آنها، دانشگاه تهران در سه سال اخیر در زمره سه مرکز دانشگاهی برتر دنیا در تولید علم در زمینه کشاورزی محیط‌های کنترل شده قرار گرفته است.
علی‌نیائی‌فرد درباره مهم‌ترین پژوهش‌های انجام‌شده در این مرکز و آزمایشگاه، افزود: مطالعه در زمینه بهینه‌سازی نور در کشت عمودی گیاهان یکی از زمینه‌های اصلی مورد پژوهش بوده است.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، مقالات منتج از پژوهش‌های انجام‌شده در مرکز فناوری کشاورزی در محیط‌های کنترل‌شده و آزمایشگاه فتوسنتز و واکنش‌های نوری دانشگاه تهران، با موضوعاتی از قبیل بهینه‌سازی نور برای محیط‌های کنترل‌شده، مقابله با چالش‌های تولید در محیط‌های کنترل‌شده، استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین جهت تولید در محیط‌های کنترل‌شده، بهینه‌سازی تولید در محیط‌های کنترل شده، بهینه‌سازی نور برای کیفیت و پس از برداشت محصول، از سوی ناشران معتبر بین‌المللی منتشر شده است که برخی از تازه‌ترین آنها در پیوندهای زیر دست‌یافتنی است:

مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | ???? ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا