پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
تکنولوژی

دانشمندان موفق به ساخت سفیدترین رنگ سفید دنیا شدند

دکتر Xiulin Ruan، استاد مکانیک دانشگاه Purdue رنگ سفیدی ساخته که سفیدترین رنگ دنیا هست و رکورد گینس سفیدترین رنگ را در اختیار دارد و بیش از هر رنگ دیگر می تواند پرتوهای خورشید را بازتاب بدهد.

برخلاف رنگ های سفید عادی که بین 80 تا 90 درصد پرتوهای خورشید را بازتاب می دهند، نسخه ابتدایی این رنگ خاص می توانست 95 درصد پرتوهای خورشید را بازتاب دهد و این رقم در نسخه جدید به 98.1 درصد رسیده است!

سطوحی که با این رنگ خاص رنگ امیزی می شوند، نسبت به رنگ های عادی، در روز 4 درجه و در شب تا 10 درجه خنکتر می توانند باشند و ساختمان های رنگ امیزی شده با آن می توانند از دمای پایین تر بهره ببرند و نیاز به سیستم تهویه را تا 40 درصد کاهش دهند.

دکتر Jeremy Munday، استاد دانشگاه کالیفرنیا با محاسبه ای که انجام داده، صرفا از نظر تئوری و برای درک قدرت بالای این رنگ گفته اگر بین 1 تا 2 درصد سطح کره زمین (یعنی چیزی در حدود مساحت صحرای بزرگ آفریقا) را با این رنگ بپوشانیم، کره زمین کمتر از میزانی که گرما به فضا انتشار می دهد، گرما جذب می کند و افزایش دمای آن متوقف می شود!

علاوه بر ساختمان ها، این رنگ در صنایع مختلف از جمله برای تولید کفش، لباس، بدنه ماشین، کامیون و حتی فضاپیما می تواند کاربردی باشد. تیم اقای Ruan با شرکتی برای تولید تجاری این رنگ وارد همکاری شده ولی هنوز نیاز به کار روی افزایش دوام و مقاومت آن در برابر الودگی دارد.

آن ها همچنین در حال کار روی ساخت این رنگ با رنگ های دیگری هستند که از این رنگ سفید به عنوان پایه استفاده می کنند و با اینکه از رنگ سفید بازتاب کمتری دارند ولی از رنگ های موجود در بازار بارتاب بالاتری خواهند داشت.

مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | ???? ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا