پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

دانشمندان در برخورددهنده هادرونی بزرگ یک هسته اتم عجیب و کمیاب را شناسایی کردند

دیجیاتو/ «سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای» موسوم به سرن (CERN) در گزارشی اعلام کرده است که محققان در برخوردهنده هادرونی بزرگ (LHC) یک نوع هسته اتم عجیب و نادر تحت عنوان «هایپرتریتون» را شناسایی کرده‌اند.
محققان مرکز سرن یافته‌های خود را در کنفرانس EPS-HEP ارائه کرده و توضیح داده‌اند که چگونه با استفاده از یک تکنیک جدید توانسته‌اند داده‌های قدیمی مربوط به سال‌های 2016 تا 2018 را بررسی کرده و فراهسته‌های (Hypernuclei) کمیاب هایپرتریتون و آنتی‌هایپرتریتون را مشاهده کنند.
فیزیک‌دانان در طول بیش از دو سال، بالغ بر 100 نمونه از این فراهسته‌های نادر و ناپایدار را دیده‌اند. این فراهسته‌ها اشکالی از هسته‌های اتم هستند که در بلوک سازنده هسته‌ایِ خود یک «گونه» یکتا از کوارک (یک نوع ذره بنیادی که سازنده همه جرم‌هاست) را در بر می‌گیرد.

این یافته جدید می‌تواند به افزایش آگاهی ما پیرامون «آنتی‌هلیوم» کمک کند که مطابق آزمایش‌ها در پهنه کیهان وجود دارد. دانشمندان با برخورددادن ذرات با سرعت بالا در LHC، به‌نحوی می‌توانند از میدان خرده‌ذرات هسته بگذرند تا ببینند در سوی دیگر آن به چه چیزی می‌رسند. زمانی که این آزمایش‌ها انجام شد، دانشمندان نه‌تنها توانستند بلوک‌های سازنده اصلی اتم‌ها (مثل باریون‌ها؛ پروتون‌ها و نوترون‌ها) را ببینند، بلکه همتایانشان یعنی کوارک‌ها را هم دیدند.
 

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا