• خانه
  • ⬅️
  • خبرخوان
  • ⬅️
  • دانشمندان با هوش مصنوعی ابزاری برای پیش‌بینی بوی مولکول‌ها ساختند

دانشمندان با هوش مصنوعی ابزاری برای پیش‌بینی بوی مولکول‌ها ساختند

دیجیاتو/ بزار ساخته‌شده توسط دانشمندان در کار شیمیدانان صنایع غذایی و عطرسازی کاربرد خواهد داشت.دانشمندان ابزاری ساخته‌اند که می‌تواند فقط براساس ساختار یک مولکول و البته با کمک هوش مصنوعی، مشخصات بوی آن را پیش‌بینی کند. طبق مطالعه دانشمندان، این ابزار می‌تواند مولکول‌هایی که ظاهر متفاوت اما بوی یکسانی دارند...

Article

دانشمندان با هوش مصنوعی ابزاری برای پیش‌بینی بوی مولکول‌ها ساختند

دیجیاتو/ بزار ساخته‌شده توسط دانشمندان در کار شیمیدانان صنایع غذایی و عطرسازی کاربرد خواهد داشت.
دانشمندان ابزاری ساخته‌اند که می‌تواند فقط براساس ساختار یک مولکول و البته با کمک هوش مصنوعی، مشخصات بوی آن را پیش‌بینی کند. طبق مطالعه دانشمندان، این ابزار می‌تواند مولکول‌هایی که ظاهر متفاوت اما بوی یکسانی دارند و همچنین مولکول‌هایی را که بسیار شبیه به یکدیگر به‌نظر می‌رسند اما بویی کاملاً متفاوت دارند، شناسایی کند.
آن‌ها در تحقیق خود از فناوری یادگیری ماشینی برای ایجاد «نقشه بو» استفاده کردند که در کار شیمیدانان مصنوعی صنایع غذایی و عطرسازی کاربرد خواهد داشت. همچنین ممکن است باعث ایجاد طعم‌ها و عطرهای پایدارتر شود. همان‌طور که محققان اشاره می‌کنند، این نقشه فقط برای بوهای شناخته‌شده و مواردی که از نظر ساختاری بسیار شبیه به یکدیگر هستند کار نمی‌کند، بلکه می‌تواند زیرمجموعه وسیعی از مولکول‌های نامرتبط با ویژگی‌های مولکولی متفاوت را توصیف کند.
پروفسور «جین پارکر» از «دانشگاه ریدینگ» در این تحقیق توضیح می‌دهد:
«برای انجام تحقیقات بینایی، طول‌موج و برای تحقیقات شنوایی، فرکانس وجود دارد که هر دو را می‌توان با ابزار اندازه‌گیری و ارزیابی کرد. اما در مورد بو این موضوع چگونه است؟ ما درحال‌حاضر راهی برای اندازه‌گیری یا پیش‌بینی دقیق بوی یک مولکول براساس ساختار مولکولی آن نداریم.»
نحوه استفاده از هوش مصنوعی در این ابزار

برچسب ها

0 0 رای ها
به این مطلب امتیاز بدید
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فهرست مطالب

more
مقالات بیشتر
Sponsored
مطالب حمایت شده
Comment
آخرین دیدگاه ها
More Similar post
مـــطالب مـشـــابه بیشتر...