• خانه
  • ◀️
  • خبرخوان
  • ◀️
  • جوهری که در واکنش به نور تغییر رنگ می‌دهد

📌 جوهری که در واکنش به نور تغییر رنگ می‌دهد

به نقل از نیو اطلس، این جوهر از دانه‌های ریز رنگ‌های مختلف تشکیل شده که نسبت به طول موج‌های مختلف نور واکنش می‌دهند بنابراین سطح آن به یک رنگ خاص دیده می‌شود. چنین قابلیتی برای نمایشگر‌های الکترونیک جدید یا سیستم‌های استتار کارآمد است. سفالوپاد‌ها مانند اختاپوس و ماهیان مرکب برای توانایی تغییر رنگ مشهور هستند. […]

خبرخوان یک نظر اضافه کنید 3 دقیقه زمان مطالعه
Blog article

blank
امتیاز بدید😊

به نقل از نیو اطلس، این جوهر از دانه‌های ریز رنگ‌های مختلف تشکیل شده که نسبت به طول موج‌های مختلف نور واکنش می‌دهند بنابراین سطح آن به یک رنگ خاص دیده می‌شود. چنین قابلیتی برای نمایشگر‌های الکترونیک جدید یا سیستم‌های استتار کارآمد است.

سفالوپاد‌ها مانند اختاپوس و ماهیان مرکب برای توانایی تغییر رنگ مشهور هستند. آن‌ها با کمک بخشی به نام «کروماتوفور» رنگ خود را تغییر می‌دهند. کروماتوفور‌ها از کیسه‌های کوچک رنگدانه ساخته شده اند که برحسب اراده حیوان منبسط یا منقبض می‌شوند و ترکیب رنگدانه‌ها در هر زمان به طور آشکار یا پنهان به پوست حیوان رنگ یا طرح خاصی می‌بخشد.

محققان دانشگاه هنگ کنگ، دانشگاه شیامن و دانشگاه علم و فناوری هنگ با الهام از این مکانیسم طبیعی پیچیده یک جوهر تغییر رنگ دهنده جدید ابداع کرده اند.

جوهر مذکور حاوی دانه‌های ریزی است که از دی اکسید تیتانیوم ساخته و با رنگ فیروزه ای، سرخابی و زرد رنگ آمیزی شده اند. به دلیل توانایی آن‌ها در بازتولید رنگ‌های دیگر از طریق ترکیب‌های مختلف، ممکن است این سه رنگ را به عنوان رنگ‌های جوهر اصلی برخی از سیستم‌های چاپ شناسایی کرد و در پژوهش پیش رو نیز از همین نکته استفاده شده است.

در پژوهش پیش رو دانه‌های ریز به مقدار مساوی با یکدیگر ترکیب و طوری طراحی شدند که رنگ‌های مختلف در واکنش به نور به سطح بیایند یا به اعماق بروند. با تنظیم طول موج و شدت نور، سطح را می‌توان با رنگ‌های مختلف پوشاند و الگو‌ها و حتی تصاویری ایجاد کرد.

نکته اصلی آنجاست که دی اکسید تیتانیوم موجود در دانه‌های ریز در مجاورت نور یک واکنش اکسایش ایجاد می‌کند که دانه‌های ریز را به جهات مختلف می‌فرستد. هر رنگ جوهر نسبت به طول موج مختلفی از نور واکنش می‌دهد و در نتیجه دانه ریز رنگی را بالا یا پایین می‌فرستد. به عنوان مثال نور سبز دانه‌های ریز فیروزه‌ای و زرد رنگ را به سطح می‌کشاند تا سبز به نظر بیایند. از سوی دیگر دانه ریز به رنگ سرخابی به قعر سقوط می‌کنند. محققان در این تست‌ها نشان دادند سیستم مذکور قادر به بازتولید مجموعه‌ای از تصاویری است که بر روی سطوح پخش می‌شوند.

البته این فناوری چالش‌هایی نیز دارد و هنوز مشخص نیست سیستم در معرض نور روز یا انبوه نور چه عملکردی خواهد داشت. بازتولید و درخشندگی رنگ را می‌توان ارتقا داد و محققان معتقدند سیستم در تغییر تصاویر و رنگ‌ها کند عمل می‌کند. اما تمام این وجوه در تحقیقات آتی بررسی می‌شود و در صورت موفقیت آمیز بودن فناوری می‌توان از آن برای ساخت نمایشگر‌های جدید، دستگاه‌های مجهز به جوهر الکترونیک و حتی استتار نوری استفاده کرد.

امتیاز بدید😊
برچسب ها: نور
این مقاله را به اشتراک بگذارید

نویسنده: تحریریه کارینت✅

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | 🚀 ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیگر مقالات این نویسنده را هم بخوانید
نظر بدهید

جدیدترین مقالات

محتوای حمایت شده

جدیدترین ویدیوها

similar content

👌 مطالب زیر را هم مطالعه کنید

پشتیبانی از توکن در پلتفرم‌های متا متوقف شد

به گزارش شبکه خبری کارینت،استفن کسریل، مدیر فناوری مالی شرکت متا در

0 دقیقه زمان مطالعه

8 تا از بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای برنامه نویسان در سال 2024

بهترین ابزارهای هوش مصنوعی - سال 2023 سال نوآوری بود، زیرا ابزارهای

6 دقیقه زمان مطالعه

چرا ژاپن نقطه مهم جهان برای دیدن بشقاب‌پرنده است؟

ایتنا/ بر اساس اطلاعات جدید دولت ژاپن که درباره اشیای پرنده ناشناس

2 دقیقه زمان مطالعه

بررسی گوشی گلکسی A34؛ تلفیقی از طراحی پرچم‌دار و عملکرد میان‌رده‌

سامسونگ پس از رونمایی و عرضه‌ی گوشی‌های هوشمند پرچم‌دارش یعنی سری گلکسی

1 دقیقه زمان مطالعه

ویرایش CSS در وردپرس با افزونه و به صورت دستی

اگر می خواهید قسمت هایی از ظاهر وب سایت وردپرس خود را

1 دقیقه زمان مطالعه

مشخصات گوشی ریلمی C25s؛ بررسی مزایا و معایب + ویدیو

جدول مشخصات گوشی Realme C25s مشخصات گوشیریلمی C25sصفحه نمایشIPS LCDرنگ های صفحه

2 دقیقه زمان مطالعه

تصاویر سه بعدی از لاشه کشتی تایتانیک در اندازه کامل

با گرفتن ۷۲۰۰۰۰ عکس از کشتی غرق شده تایتانیک در کف اقیانوس،

3 دقیقه زمان مطالعه

دوربینی که از اجزای میکروسکوپی پنهان درون اجسام عکس می‌گیرد

به گزارش آی‌ای، دانشمندان دانشگاه لافبورو(Loughborough) برای اولین بار از یک دوربین موج

3 دقیقه زمان مطالعه

این صفحه را به اشتراک بگذارید😊

با اشتراک گذاری مطالب ما از ما حمایت کنید