پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

توسعه صنعتی پوشش‌هایی که باکتری و قارچ را از بین می‌برد

برنا/ محققان استرالیایی با همکاری شرکت بلواسکوپ استیل در حال توسعه پوشش‌هایی هستند که باکتری‌ها و قارچ‌ها را نابود می‌کند.
 میزان فزاینده عفونت مقاوم به دارو، متخصصان بهداشتی را در سطح جهان نگران کرده است. برای جلوگیری از عفونت در اطراف ایمپلنت‌ها پزشکان از طیف وسیعی از پوشش‌های ضد میکروبی، مواد شیمیایی و آنتی‌بیوتیک‌‌ها استفاده می‌کنند، اما اینها در متوقف کردن سویه‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک کارا نیستند و حتی می‌توانند مقاومت را افزایش دهند.
برای پرداختن به این چالش‌ها، دانشمندان دانشگاه RMIT الگویی از سنبله‌های میکروسکوپی را طراحی کرده‌اند که می‌توانند بر روی ایمپلنت‌های تیتانیومی یا سایر سطوح قرار گیرند تا محافظت مؤثر و عاری از موادشیمیایی را از گزند باکتری و قارچ انجام دهند.
در این پروژه سنبله‌های مخصوص طراحی شده، هر یک از ارتفاع مشابه با یک سلول باکتری برخوردار بوده که حدود نیمی از سلول‌ها پس از تماس با آنها از بین می‌روند.
نکته قابل توجه این است که، نیم دیگر که بلافاصله از بین نرفتند، از صدمات وارده غیرقابل اجتناب، قادر به تولید مثل یا ایجاد عفونت نیستند.
دکتر دنور لینکلاتر از محققان این پروژه می‌گوید: «سلول‌هایی که زخمی شده‌اند، تحت استرس متابولیک گسترده‌ای قرار گرفتند و در نهایت در فرآیندی معروف به آپوپتوز یا مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده نابود شدند.»

‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | ???? ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا