پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

تلسکوپ هابل یک انفجار درخشان مرموز را در میانه ناکجاآباد مشاهده کرد!

تلسکوپ فضایی هابل اخیراً شاهد پیشرفت عجیبی بود. او یک فلاش نور بسیار درخشان و بسیار سریع را از هیچ جا مشاهده کرد. دانشمندان این رویداد را به عنوان انتقال نوری آبی سریع روشن (LFBOT) توصیف می کنند. جزئیاتی که این رویداد را جالب می کند این است که این وضعیت در خارج از یک کهکشان رخ داده است.

تلسکوپ هابل پیشرفتی در دنیای علم داشته است. !

این شراره‌ها در واقع اولین بار در سال 2018 کشف شدند. دانشمندان نام این رویداد را که از سال 2018 چندین بار در کانون توجه قرار گرفته است، «فینچ» نامیدند. محققان از تلسکوپ هابل برای ردیابی منشا فلاش واقع بین دو کهکشان استفاده کردند. ستاره شناسان فکر می کردند که این رویدادها در کهکشان هایی که ستارگان در حال شکل گیری بودند، سرچشمه می گیرند. با این حال، این پیشرفت شگفت انگیز آنها را غافلگیر کرد. زیرا این انفجار بسیار دور از منطقه ستاره ساز رخ داد.

LFBOT

این انفجار یکی از درخشان ترین انفجارهایی است که تاکنون در فضا دیده شده است. این نوری نوری گذرا آبی سریع (LFBOT) نامیده می شود و در نور آبی به شدت می درخشد. سپس به سرعت توسعه می یابد و به بالاترین روشنایی می رسد. علاوه بر این، در حالی که کم نور شدن ابرنواخترها هفته ها یا ماه ها طول می کشد، LFBOT ها ظرف چند روز دوباره محو می شوند.

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که LFBOT ها توسط یک نوع خاص و نادر از ابرنواختر تشکیل شده اند که برای ستاره های بسیار پرجرم و کوتاه مدت اتفاق می افتد. از آنجایی که این ستارگان برای مدت زمان طولانی باقی نمی مانند، آنها تمایل دارند در نزدیکی محل تولد ستاره خود قرار گیرند. اما این فلش جدید این مفهوم را به چالش می کشد.

فقط تعداد انگشت شماری LFBOT از سال 2018 کشف شده است. همه اینها در داخل کهکشان هایی اتفاق می افتد که ستارگان در آنجا متولد می شوند. با این حال، فلاش LFBOT که توسط هابل در سال 2023 کشف شد، در میان کهکشان ها دیده شد. این فقط به معمای این که این گذرا هستند می افزاید. اخترشناسان هنوز فرآیند زیربنایی LFBOT ها را نمی دانند. بنابراین، ایده های مطرح شده در مورد چگونگی وقوع این انفجار شامل فرضیاتی است که بر اساس برخی رویدادهای موقت شناخته شده است.

Hubble Telescope

اشلی کرایمز، محقق اصلی در بیانیه ای گفت:

مشاهدات هابل واقعاً مهم بودند . به ما فهماند که این در مقایسه با دیگران غیرعادی است. زیرا بدون داده‌های هابل، ما این را نمی‌دانستیم،» او گفت.

کریمز گفت: «هرچه بیشتر در مورد LFBOT ها بیاموزیم، آنها بیشتر ما را شگفت زده می کنند.» «اکنون نشان داده‌ایم که LFBOT‌ها می‌توانند بسیار دور از مرکز نزدیک‌ترین کهکشان رخ دهند، و مکان فینچ آن چیزی نیست که برای هیچ ابرنواختری انتظار داریم.» گفت.

این فلاش ها ممکن است در واقع توسط ابرنواخترها ایجاد نشده باشند. دانشمندان این احتمال را در نظر می گیرند که این وضعیت ممکن است در نتیجه تجزیه ستارگان توسط سیاهچاله ها به جای ابرنواخترها رخ داده باشد. یا ممکن است یک ستاره با سرعت در حال حرکت در حین عبور از بین دو کهکشان منفجر شده باشد. گفتن در این مرحله از تحقیق دشوار است زیرا رویدادها بسیار نادر هستند. تحقیقات ادامه دارد.

منبع

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا