📌 تعداد کل موجودات زنده در تاریخ زمین

خبرآنلاین/ برای پی بردن به این عدد فوق‌العاده حیرت‌انگیز، باید بدانیم که تا به حال چند گونه جانوری بر روی زمین زندگی کرده‌اند و در سوابق فسیلی کاوش کنیم و محاسبات زیادی انجام دهیم.فهرست مطالبچگونه می‌توانیم تعداد حیواناتی را که تاکنون روی زمین زندگی کرده‌اند محاسبه کنیم؟چرا این همه سختی محاسبه تعداد حیوانات روی کره […]

خبرخوان یک نظر اضافه کنید 6 دقیقه زمان مطالعه
Blog article

blank
امتیاز بدید😊

خبرآنلاین/ برای پی بردن به این عدد فوق‌العاده حیرت‌انگیز، باید بدانیم که تا به حال چند گونه جانوری بر روی زمین زندگی کرده‌اند و در سوابق فسیلی کاوش کنیم و محاسبات زیادی انجام دهیم.

 بیش از ۸ میلیارد انسان روی این سیاره وجود دارد، اگرچه این عدد قابل توجهی است، اما این تعداد تنها کسری از تعداد افرادی است که تا به حال بر روی زمین زندگی کرده‌اند و حتی بخش بسیار کوچکتری از تعداد کل مجودات زنده‌ای است که تاکنون وجود داشته‌اند.بازار


اما دانشمندان چگونه حتی تعداد کل حیوانات روی زمین را تخمین می‌زنند و یا اینکه چگونه تعیین می‌کنند چه تعداد گونه جانوری در طول تاریخ سیاره ما وجود داشته است؟

یک محقق ژئوفیزیک این موضوع را «یک سوال دشوار» توصیف کرد و گفت که احتمالاً ساده‌ترین کار با تخمین تعداد کل گونه‌های جانوری است. طبق فهرست قرمز اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت IUCN، حدود ۲.۱۶ میلیون گونه جانوری تا سال ۲۰۲۲ به طور رسمی توصیف شده‌است. با این حال، طبق مقاله‌ای در سال ۲۰۱۳، تا ۲۰٪ از آنها احتمالاً تکراری هستند که توسط چندین دانشمند مستند شده‌اند. با فرض دقیق بودن این تخمین، تعداد واقعی گونه‌های جانوری شناخته شده در حدود ۱.۷ میلیون است. البته این عدد ثابت نیست، محققان به توصیف حدود ۱۴۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ گونه جانوری جدید در هر سال ادامه می‌دهند.

در سال ۲۰۱۱، یک زیست‌شناس در دانشگاه هاوایی و همکارانش مقاله‌ای در PLOS Biology نوشتند که تعداد کل گونه‌های روی زمین را تخمین زد. تعداد نهایی آنها حدود ۸.۷ میلیون بود که حدود ۷.۷ میلیون از آنها را حیوانات تشکیل داده بودند. به گفته این زیست شناس، از این تعداد، تقریباً نیمی از آنها حشرات بودند، که این امر شگفت‌انگیز است. این مقاله کاملاً تأثیرگذار واقع شد و امروزه نیز به طور گسترده مورد استناد قرار می گیرد.

اما برای اینکه بفهمیم چند گونه جانوری تاکنون زندگی کرده‌اند، باید با استفاده از سوابق فسیلی به گذشته نگاه کنیم که مجموعه‌ای کاملاً جدید از چالش‌ها را به همراه دارد. حیات در ۳.۷ میلیارد سال پیش روی زمین ظاهر شد. اما اولین موجودات سلولی بسیار ساده بودند. ۱.۴ میلیارد سال دیگر طول کشید تا حیات چند سلولی ظاهر شود. حتی حیوانات امروزی، احتمالا در حدود ۸۰۰ میلیون سال پیش تکامل یافته‌اند.

تعداد کمی از آن حیوانات اولیه در فسیل‌ها حفظ شده‌اند، اما اکثریت قریب به اتفاق این طور نیستند. به این دلیل که برای مثال، گونه‌هایی با بدن نرم به ندرت حفظ می‌شوند و حتی برای موجودات سخت بدن، فسیل‌سازی تنها در شرایط بسیار خاص صورت می‌گیرد. علاوه بر این، تکتونیک صفحه‌ای به آرامی و پیوسته سطح سیاره را می‌چرخاند و در نتیجه آثار قدیمی، سنگ و استخوان را به کلی پاک می‌کند.

به گفته محققان، برآورد استاندارد این است که ۹۹.۹ درصد از گونه‌هایی که تا کنون زندگی کرده‌اند منقرض شده‌اند. اما، البته، این یک تقریب خام است. با فرض اینکه این تقریب درست باشد، به سادگی باید ۷.۷ میلیون را در نزدیک در ۱۰۰ ضرب کنیم. این عدد نشان می‌دهد که تعداد کل گونه‌های جانوری تقریباً ۷۷۰ میلیون گونه بوده است.

با خواندن این عدد مغزتان سوت می‌کشد/ تعداد کل موجوات زنده در تاریخ زمین

چگونه می‌توانیم تعداد حیواناتی را که تاکنون روی زمین زندگی کرده‌اند محاسبه کنیم؟

این عدد احتمالاً به طرز شگفت انگیزی عظیم است. این سیاره تنها خانه ۸ میلیارد انسان است. که البته ما این فضا را با حدود ۱۳۰ میلیارد پستاندار، ۴۲۸ میلیارد پرنده، ۳.۵ تریلیون ماهی و حدود ۱۰ کوینتیلیون«۱ با ۱۸ صفر» حشره به اشتراک می گذاریم.

اگر فرض کنیم که فراوانی کنونی در طول تاریخ حیات نسبتاً پایدار بوده است، آنگاه می‌توانیم با استفاده از محاسبات نسبی ۷.۷ میلیون گونه موجود، می‌توان دست به محاسبه زد. به عنوان مثال، اگر در حال حاضر ۳.۸۵ میلیون گونه حشره روی زمین وجود داشته باشد، این تعداد، در تاریخ حیات به 385 میلیون گونه می‌رسد و در واقع معادل 385 میلیون ضرب در 10 کوئینتیلیون حشره در تاریخ حیات بر زمین می‌شود.

از آنجایی که حشرات در همه جا حضور دارند، احتمالاً این عدد از تعداد کل آن‌ها خیلی دور نیست. ما می‌توانیم تقریبی تخمین بزنیم که از سایر جانداران شامل بندپایان، بی‌مهرگان و مهره‌داران، تقریباً «۴.۵ ضرب در ۱۰ به توان 27» موجود زنده روی زمین وجود داشته است.

چرا این همه سختی محاسبه تعداد حیوانات روی کره زمین را تحمل کنید؟

به زبان ساده، برای دانشمندان مهم است که تنوع زیستی پایه زمین و چگونگی نوسانات آن را درک کنند. در نتیجه تغییرات آب و هوایی، جنگل‌زدایی، آلودگی و سایر عوامل، ما در حال حاضر در آستانه یک انقراض گسترده هستیم و برای درک دامنه بحران کنونی خود، باید میزان پیش‌زمینه انقراض را بدانیم.

به گفته محققان در حال حاضر صدها گونه وجود دارد که از نظر ریاضیاتی می‌دانیم در حال ناپدید شدن و انقراض هستند. متأسفانه ما حتی فرصت نکردیم آن‌ها پیدا کنیم و بدانیم دقیقا چه هستند.

امتیاز بدید😊
برچسب ها: تاریخ
این مقاله را به اشتراک بگذارید

نویسنده: تحریریه کارینت✅

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | 🚀 ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیگر مقالات این نویسنده را هم بخوانید
نظر بدهید

جدیدترین مقالات

محتوای حمایت شده

جدیدترین ویدیوها

similar content

👌 مطالب زیر را هم مطالعه کنید

ماجرای افزایش قیمت خودرو در کارخانه‌ها/ خودروسازان از زیان‌دهی خارج می‌شوند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت خودرو مجدداً دست‌خوش تغییر می‌شود. پس از افزایش

0 دقیقه زمان مطالعه

به‌روزرسانی Ultra Xiaomi 13: نرخ فریم غیرعادی و موارد دیگر را برطرف می‌کند

Xiaomi 13 Ultra در آوریل راه‌اندازی شد و شرکت به‌روزرسانی‌هایی را برای

5 دقیقه زمان مطالعه

تلویزیون 4K QLED هوشمند 75 اینچی Elista با بلندگوهای 20 واتی، WebOS در هند راه اندازی شد

Elista دامنه تلویزیون های خود را در هند گسترش داده است. این

2 دقیقه زمان مطالعه

ربات انسان‌نما که در کنار کارگران بار‌ها را جابجا می‌کند/ ویدئو

رباتی با قد ۱۷۶ سانتی‌متر و وزن ۷۲.۵ کیلوگرم، توانایی حمل بار

1 دقیقه زمان مطالعه

واکنش‌های اولیه به فیلم Beau Is Afraid بسیار مثبت بوده است

مدتی پیش اعلام شد سینمای Alamo Drafthouse قرار است در تاریخ ۱

1 دقیقه زمان مطالعه

توییتر با همکاری eToro خرید سهام و رمزارز را آسان‌تر می‌کند

توییتر همچنین قصد دارد ابزارهای معاملاتی بیشتری را به کاربران ارائه کند

0 دقیقه زمان مطالعه

اینتل تا سال ۲۰۳۰ تراشه هایی با ۱ تریلیون ترانزیستور می سازد

در حالیکه سامسونگ و TSMC در زمینه فناوری‌های ساخت تراشه به پیشرفت‌های

0 دقیقه زمان مطالعه

قیمت سامسونگ گلکسی F54 هندی به همراه تنظیمات و مشخصات نمایشگر دوربین فاش شد

ما اخیراً قیمت جعبه لو رفته آینده را گزارش کردیم گوشی هوشمند

0 دقیقه زمان مطالعه

این صفحه را به اشتراک بگذارید😊

با اشتراک گذاری مطالب ما از ما حمایت کنید