پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

اگر سامسونگ مانند کوالکام پرشورتر باشد، شاید مردم به اگزینوس اهمیت دهند

برای اینکه بگوییم انتظارات از Exynos 2400 زیاد است دست کم گرفتن خواهد بود. این قرار است بازگشتی برای سیلیکون سفارشی سامسونگ پس از اینکه شکست را پذیرفت و تمام اسنپدراگون را برای سری گلکسی S23 عرضه کرد. این تصمیم به سادگی گرفته نمی شد، اما انتقاداتی که شرکت به دلیل کاستی های بسیار آشکار برای Exynos 2200 با آن مواجه شد، در مقایسه با Snapdragon 8 Gen 1، در نهایت نیاز به حذف یک نسل داشت.

این کاملا تایید شده است که چیپست‌های اگزینوس رده بالا با سری گلکسی اس 24 سال آینده باز خواهند گشت. این شرکت از Exynos 2400 در انواع Galaxy S24 و Galaxy S24+ استفاده خواهد کرد. با این حال، شایعات حاکی از آن است که Galaxy 24 Ultra تماماً Snapdragon خواهد بود. کوالکام اوایل این هفته از اسنپدراگون 8 نسل 3 رونمایی کرد و چیپست جدید دارای برخی پیشرفت‌های جدی از جمله پیشرفت‌هایی در هوش مصنوعی روی دستگاه است.

سامسونگ تا کنون در مورد Exynos 2400 کاملاً صحبت کرده است. اطلاعات رسمی زیادی برای ادامه دادن فراتر از برخی اظهارات وجود ندارد که به طور موثر به ما اعتماد کنید، ما این را داریم، حالات بدهید. من مطمئن هستم که این شرکت می تواند قدردانی از طرفدارانش باشد، زیرا آنها توسط اگزینوس در چندین نسل، همچنان دلهره هایی وجود دارد. از سوی دیگر، کوالکام جلوتر رفته است و از اسنپدراگون 8 نسل 3 رونمایی کرد و شیائومی قبلاً یک دستگاه مجهز به آن را راه اندازی کرده است. این دو چیپست به ناچار با هم مقایسه خواهند شد و اگر اگزینوس بار دیگر نتواند از همتای اسنپدراگون خود پیشی بگیرد یا حتی با هم برابری کند، گفتن اینکه برای سامسونگ بد به نظر می رسد، دست کم گرفته شده است.

اجلاس سالانه اسنپدراگون در هاوایی جایی است که کوالکام از چیپست های جدید خود رونمایی می کند. این یک نشست ویژه در سال جاری بود زیرا شاهد عرضه Snapdragon X Elite، پلتفرم رایانه شخصی جدید این شرکت بودیم که دارای برخی ادعاهای چشمگیر در مورد عملکرد و بهره وری انرژی. کریستیانو آمون، مدیرعامل کوالکام همچنین تأیید کرد که CPU جدید Oryon که با Snapdragon X Elite معرفی می‌شود در سال 2024 به چیپست های موبایل اسنپدراگون می آیند.

کوالکام به آنچه که باید انجام می‌دهد بسیار افتخار می‌کند، و دیدن اینکه او و تیمش چقدر از چشم‌انداز چیپ‌ست‌های جدید، به‌ویژه Snapdragon X Elite، چقدر خوش‌بین هستند، شگفت‌انگیز بود. ادعاهای قابل توجه در مورد عملکرد آن با نمودارهایی اندازه‌گیری شد که نشان می‌داد حاشیه قابل توجهی که X Elite نسبت به رقبای مبتنی بر x86 و حتی چیپست M2 اپل بهتر عمل می‌کند. آمون گفت، در طول یک سخنرانی کلیدی با رفتاری که فقط به دستاوردهای شرکت افتخار می کرد، عکس بگیرید.

و چه دستاوردی داشته است. آمون در جریان سخنرانی گفت که Snapdragon X Elite فراتر از انتظارات کوالکام بوده است. همیشه ممکن نیست که در هنگام توسعه CPU از شبیه سازی ها فراتر رود. کوالکام با X Elite این رکورد را به ثبت رسانده است که این چیپست از هر چیزی که انتظار داشت در شبیه سازی های خود انجام دهد فراتر رفته است.

هیچ یک از این جزئیات برای کاربر معمولی مرتبط نیست. ما به‌عنوان افرادی که اخبار فناوری را پوشش می‌دهیم و خوانندگانی مانند شما که ترجیح می‌دهیم در جریان این پیشرفت‌ها قرار بگیرند، می‌توانیم از این جزئیات قدردانی کنیم، اما مشتری معمولی که از تلفن‌ها درک می‌کند فراتر از تمایز اولیه اپل یا اندروید نمی‌رود. آیا او به سرعت کلاک هسته های CPU اسنپدراگون 8 نسل 3 مربوط می شود یا اینکه NPU هگزاگون جدید چقدر سریعتر است؟

عموم مردم مشتری مستقیم کوالکام نیستند. شما نمی توانید فردا وارد فروشگاه شوید و بخواهید یک اسنپدراگون 8 نسل 3 بخرید. مشتریان آن سازندگان دستگاه هایی مانند سامسونگ، مایکروسافت، شیائومی، اوپو، سونی و غیره هستند. نقاط قوت کوالکام در طراحی تراشه های محاسباتی و اتصال به همراه گنجینه آن صندوقچه IP ثبت شده به این معنی است که این شرکت‌ها باید آنچه را که شرکت مستقر در سن دیگو تولید می‌کند، خریداری کنند، حتی اگر به عموم مردم درباره کارهایی که جدیدترین چیپست‌هایش می‌توانند انجام دهند، آموزش ندهد.

ممکن است برخی از شما قبلاً بدانید که کوالکام یک برنامه Snapdragon Insiders دارد که شامل بیش از 15 میلیون تأثیرگذار و مبشر از سراسر جهان است. اینها افراد عادی و نه لزوماً روزنامه نگاران فناوری هستند که اخبار مربوط به محصولات کوالکام را با دنبال کنندگان خود در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند. کوالکام همیشه برخی از آنها را به اجلاس اسنپدراگون دعوت می کند و به خوبی از آنها مراقبت می شود، با جلسات ویژه ای که حتی نمایندگان مطبوعات نیز نمی توانند در آن شرکت کنند! باز هم، این فقط یک تمرین در ساخت برند است.

برای مثال، محتوایی که یک Snapdragon Insider منتشر می‌کند ممکن است کسی را ترغیب کند که به دنبال دستگاه مجهز به Snapdragon بگردد. آنها Galaxy Z Flip 5 را پیدا می‌کنند و می‌خرند آن مشتری اکنون در اکوسیستم سامسونگ است. ممکن است تصمیم بگیرند یک جفت Galaxy Buds 2 Pro بخرند با تلفن جدید خود و سپس ممکن است تلویزیون سامسونگ بخرند زیرا می خواهند هدفون ها به طور هوشمند منبع صوتی را تغییر دهند.

ممکن است ببینند اکوسیستم Galaxy چگونه کار می کند و سپس تصمیم بگیرند که محصولات SmartThings را برای خانه متصل خود بخرند. این محصولات بعدی ممکن است چیپست های کوالکام نداشته باشند، بنابراین در پایان روز، این شرکت ها هستند که چیپست ها را از کوالکام تهیه می کنند. مثل این است که کوالکام برنامه Insiders را راه اندازی کرده است تا به شرکای خود کمک کند تا دستگاه های خود را بیشتر بفروشند، حتی اگر برخی از آن ها هیچ فناوری کوالکام در داخل خود نداشته باشند.

اگر شرکتی که خودش دستگاه‌های مصرفی نمی‌فروشد در مورد چیزی که اکثریت مردم حتی آن را نمی‌فهمند معامله بزرگی انجام می‌دهد، چرا سامسونگ چنین معامله بزرگی در مورد Exynos خود انجام نمی‌دهد. چیپست ها؟ شکی نیست که تیم Exynos بسیار سخت کار می کند. ایجاد یک چیپست رده بالا کار آسانی نیست و ناگفته نماند که این یک تلاش بسیار گران است. این شرکت می تواند به مراتب بهتر از انتشار یک بیانیه مطبوعاتی در زمان معرفی چیپست های جدید اگزینوس یا ذکر گذرا از آنها در طول رویدادهای Unpacked عمل کند.

در حال حاضر ده ها میلیون عضو سامسونگ در سرتاسر جهان وجود دارد. این شرکت حتی از این جامعه عظیم طرفدارانی که برای تبلیغ چیپست‌های خود ساخته است، استفاده نمی‌کند. تلاش زیادی برای از بین بردن این تصور انجام شد که Snapdragon 865 در حال پاک کردن کف با Exynos 990 بود، اما حتی زمانی که این ارتباطات توسط رسانه های فناوری دریافت شد، همه گزارش ها در نهایت به کاستی ها اشاره کردند.

اگر Exynos می‌خواهد لحظه خود را زیر نور خورشید بگذراند، سامسونگ باید یک معامله بزرگ‌تر از آن انجام دهد. اگر سامسونگ تلاش جدی انجام ندهد، درک عمومی نمی تواند تغییر کند. شاید احساس نیاز نمی کند. سامسونگ تصمیم می گیرد که در کدام بازارها نسخه های اگزینوس و اسنپدراگون پرچمداران گلکسی اس خود را دریافت کنند. اگر در بازاری زندگی می کنید که فقط اگزینوس در آن عرضه می شود، انتخاب قبلا برای شما انجام شده است. به همین دلیل است که بسیاری از مشتریان گوشی های هوشمند Galaxy احساس می‌کنند که انتهای کوتاهی دارند زمانی که آنهایی که نسخه‌های اسنپدراگون دارند، تجربه کاربری بسیار بهتری در مقایسه با مدل‌های اگزینوس داشتند. پس جای تعجب نیست که 83٪ از طرفداران سامسونگ Sanpdragon را به Exynos انتخاب می کنند.

Exynos پس از رد شدن از یک نسل به سری گلکسی اس پرچمدار سامسونگ بازمی گردد. این باید نقطه عطفی باشد که چگونه سامسونگ نه تنها چیپست رده بالا را معرفی می کند، بلکه درک مطلوبی از آن ایجاد می کند. کوالکام قبلاً به آنچه می‌توانیم از اسنپدراگون 8 نسل 4 در سال 2024 انتظار داشته باشیم اشاره کرده است، مطمئناً سامسونگ می‌تواند بسیار بهتر از انتشار مطبوعاتی برای Exynos 2400 عمل کند.

منبع: sammobile

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا