خبرآنلاین/ ناسا قرار است روز چهارشنبه اولین تصاویر از بزرگترین نمونه سیارکی که تا به حال در فضا جمع آوری شده‌است را فاش کند، چیزی که دانشمندان امیدوارند سرنخ‌هایی در مورد اولین روزهای منظومه شمسی ما و شاید منشا خود حیات به دست دهد.

 ماموریت OSIRIS-REx در سال ۲۰۲۰ سنگ و غبار سیارک بننو را جمع آوری کرد و این کپسول حاوی محموله گرانبها با موفقیت به زمین برگشت و کمی بیش از دو هفته پیش، در صحرای یوتا فرود آمد؛ اکنون به دقت در یک اتاق ایزوله تخصصی در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌است.

OSIRIS-REx اولین مأموریتی نبود که با یک سیارک ملاقات کرد و نمونه‌هایی را برای مطالعه بازگرداند؛ ژاپن دو بار در این شاهکار موفق شد و در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۲۰ تکه‌هایی از سنگریزه‌های فضایی را بازگرداند. اما مقدار قابل توجهی از مواد – ۲۵۰ گرم – در مقابل ۵.۴ گرم بازگردانده شده توسط Hayabusa۲ ژاپن – یک تفاوت اساسی است. ناسا نمونه برداری از Bennu را انتخاب کرد زیرا اعتقاد بر این است که این سیارک غنی از ترکیبات آلی است.

اولین تصاویر از گنجی که ناسا به زمین آورد

مدار بنو، که مدار سیاره ما را قطع می‌کند، همچنین سفر رفت و برگشت را آسان‌تر از رفتن به کمربند سیارکی، که بین مریخ و مشتری قرار دارد، کرد. در اکتبر 2020، زمانی که کاوشگر OSIRIS-REx گاز نیتروژن را به سمت Bennu شلیک کرد تا نمونه‌اش را جمع‌آوری کند، دریچه‌ای که قرار بود آن را ببندد با تکه‌ای سنگ باز شد و اجازه داد برخی از مواد ظریف از کلکتور خارج شود.

کریستوفر اسنید، معاون سرپرست OSIRIS-REx، سرپرست تیم تحقیق، در بیانیه‌ای گفت: «بهترین «مشکل» این است که مواد بسیار زیادی وجود دارد، بیش از آنچه انتظار داشتیم بررسی آن طول خواهد کشید.»بازار