• خانه
  • ◀️
  • خبرخوان
  • ◀️
  • انفجار یک ابرنواختر به لحاظ شیمیایی به چه معنی است؟

📌 انفجار یک ابرنواختر به لحاظ شیمیایی به چه معنی است؟

ایسنا/ انفجار یک ابرنواختر، رخدادهای بسیاری را به همراه دارد که بخشی از آنها رخدادهای شیمیایی هستند و می‌توانند سرنخ‌هایی را در مورد شکل‌گیری کیهان در اختیار اخترفیزیک‌دانان بگذارند به نقل از استادی فایندز، یک ابرنواختر در حال انفجار ممکن است برخی از اسرار شیمیایی را در مورد شکل‌گیری جهان ما فاش کرده باشد. داده‌های […]

خبرخوان یک نظر اضافه کنید 3 دقیقه زمان مطالعه
Blog article

blank
امتیاز بدید😊

ایسنا/ انفجار یک ابرنواختر، رخدادهای بسیاری را به همراه دارد که بخشی از آنها رخدادهای شیمیایی هستند و می‌توانند سرنخ‌هایی را در مورد شکل‌گیری کیهان در اختیار اخترفیزیک‌دانان بگذارند

به نقل از استادی فایندز، یک ابرنواختر در حال انفجار ممکن است برخی از اسرار شیمیایی را در مورد شکل‌گیری جهان ما فاش کرده باشد. داده‌های به دست آمده از «تلسکوپ فضایی جیمز وب» به اخترفیزیک‌دانان امکان می‌دهد تا بفهمند که آیا عناصر شیمیایی پس از انفجار بزرگ در کیهان منتشر شده‌اند یا خیر.

این انفجار در یک کهکشان مارپیچی دور در فاصله ۴۰ میلیون سال نوری از زمین رخ داد. این کهکشان به رغم فاصله بسیار زیاد آن، یک منطقه محبوب برای اکتشاف در میان دانشمندانی بوده است که به دنبال درک کردن چگونگی شکل‌گیری و تکامل یافتن سحابی‌های ستاره‌ساز هستند. این انفجار مربوط به یک ستاره کوتوله سفید کربن-اکسیژن بود که به عنوان ابرنواختر «نوع یکم ای»(Type ۱a) طبقه‌بندی شده است.

«مایکل تاکر»(Michael Tucker) پژوهشگر «مرکز کیهان‌شناسی و اخترفیزیک ذره‌ای» در «دانشگاه ایالتی اوهایو»(OSU) و از اعضای این گروه پژوهشی گفت: انفجار کوتوله‌های سفید برای حوزه کیهان‌شناسی مهم است زیرا ستاره‌شناسان اغلب از آنها به عنوان شاخص فاصله استفاده می‌کنند. همچنین کوتوله‌های سفید، بخش قابل توجهی از عناصر گروه آهن جهان مانند آهن، کبالت و نیکل را تولید می‌کنند.

انفجار یک ابرنواختر به لحاظ شیمیایی به چه معنی است؟

عناصر سبک مانند هیدروژن و هلیوم پس از انفجار بزرگ ایجاد شدند اما عناصر سنگین‌تر فقط از طریق واکنش‌های گرماهسته‌ای ساخته می‌شوند که در یک ابرنواختر اتفاق می‌افتند. درک کردن چگونگی تأثیرگذاری این انفجارها بر توزیع عناصر آهن در سراسر جهان می‌تواند ایده بهتری را در مورد شکل‌گیری شیمیایی کیهان به ستاره‌شناسان بدهد.

تاکر توضیح داد: همان طور که یک ابرنواختر منفجر می‌شود، انبساط می‌یابد و طی این فرآیند می‌توانیم لایه‌های متفاوتی از «پرتابه»(ejecta) را ببینیم که به ما امکان می‌دهند تا هسته سحابی را بررسی کنیم.

این رویداد از طریق فرآیندی به نام «واپاشی رادیواکتیو» رخ می‌دهد. یک اتم ناپایدار طی این فرآیند، انرژی ساطع می‌کند تا پایدارتر شود. ابرنواخترها فوتون‌های پرانرژی رادیواکتیو را آزاد می‌کنند. تمرکز کنونی دانشمندان بر این است که چگونه ابرنواختر باعث می‌شود ایزوتوپ کبالت-۵۶ به آهن-۵۶ تجزیه شود.

سال‌هاست که ستاره‌شناسان در مورد تأثیر فروپاشی کبالت-۵۶ بر محیط اطراف شگفت‌زده می‌شوند. آیا ذرات متحرک سریع حاصل از واکنش، به کهکشان نشت می‌کنند یا توسط میدان‌های مغناطیسی حاصل از ابرنواخترها مهار می‌شوند؟

داده‌هایی که تلسکوپ فضایی جیمز وب به دست آورد، به اخترفیزیک‌دانان امکان داد تا تأیید کنند که مواد منتشرشده از این ابرنواختر از محدوده انفجار فرار نکرده‌اند.

تاکر گفت: این پژوهش، ارزش علم تقریبا ۲۰ ساله را تأیید می‌کند و اگرچه به هر پرسشی پاسخ نمی‌دهد اما حداقل نشان می‌دهد که فرضیات ما اشتباه نبوده‌اند.

این پژوهش در «The Astrophysical Journal Letters» به چاپ رسید.

امتیاز بدید😊
برچسب ها: ابرنواختر
این مقاله را به اشتراک بگذارید

نویسنده: تحریریه کارینت✅

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | 🚀 ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیگر مقالات این نویسنده را هم بخوانید
نظر بدهید

جدیدترین مقالات

محتوای حمایت شده

جدیدترین ویدیوها

similar content

👌 مطالب زیر را هم مطالعه کنید

Pixel 7 Pro اکنون دارای ویژگی‌های دوربین انحصاری Pixel 8 Pro است — به لطف مد!

Google گوشی های هوشمند سری Pixel 8 با تعدادی ویژگی دوربین جدید.

4 دقیقه زمان مطالعه

فروش ویژه Realme Narzo N53 امروز در هند، از 8999 روپیه شروع می شود

Realme هفته گذشته Narzo N53 را در هند رونمایی کرد. این دستگاه

0 دقیقه زمان مطالعه

همزمان با سیل الاقصی… افزایش 100 درصدی حملات الکترونیکی علیه اسرائیل

سیستم های این شرکت ثبت شده "Cloud Flare" برای نظارت بر فعالیت

2 دقیقه زمان مطالعه

پرنده جاسوسی عمودپرواز جدید ارتش آمریکا

متن کامل در پدال

0 دقیقه زمان مطالعه

درخواست وزارت صمت: شرط واردات گوشی بالای 600 دلار با ارز حاصل از صادرات لغو شود

وزارت صمت اعتقاد دارد ضوابط ایجاد شده برای واردات گوشی بالای 600

0 دقیقه زمان مطالعه

بررسی کاربردهای صنعت بلاکچین در صنایع مختلف؛ بلاکچین در زندگی و صنعت

نوبیتکس به‌تارگی گزارش سال جدید خود را منتشر کرده و در آن

0 دقیقه زمان مطالعه

توسعه نوعی الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی که حملات قلبی را پیس بینی می‌کند

پژوهشگرانی از دانشگاه ادینبرو نوعی الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کردند

0 دقیقه زمان مطالعه

فیلم‌های جشنواره کن ۲۰۲۳ با حضور یک اثر ایرانی معرفی شدند

گمانه زنی‌های بسیاری درباره فیلم‌های حاضر در جشنواره کن ۲۰۲۳ وجود داشت،

0 دقیقه زمان مطالعه

این صفحه را به اشتراک بگذارید😊

با اشتراک گذاری مطالب ما از ما حمایت کنید