پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
خبرخوان

ابداع دستکشی که ویروس ها را از بین می‌برد

به نقل از نیواطلس، دستکش‌های یک بار مصرف به طور گسترده در صنعت خدمات درمانی استفاده می‌شود. اما با طراحی نوعی دستگاه‌های چند بار مصرف که ویروس‌ها را می‌پزد، این روند تغییر خواهد کرد.

دستکش‌های مذکور توسط گروهی از محققان دانشگاه رایس به رهبری مارکیز بل ابداع شده و هم اکنون در مرحله طرح اولیه هستند.

این ابزار‌ها از نوعی پارچه کامپوزیت با یک لایه رسانای الکتریسیته در خارج آن و یک لایه عایق داخل آن ساخته شده اند. این مواد را می‌تواند برای مصارف دیگر مانند ماسک یا روپوش به کار برد.

با استفاده از روشی به نام گرمادهی «ژول» که در آن جریان الکتریسیته از یک رسانا می‌گذرد تا گرما تولید کند، لایه خارجی دستکش هنگامیکه کاربر آن را می‌پوشد به سرعت به دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد.

در کمتر از ۵ ثانیه این فرایند حداقل ۹۹.۹ درصد ویروس‌هایی مانند SARS-CoC-۲ را که ممکن است روی دستکش وجودداشته باشند، از بین می‌برد.

هنگام وقوع این امر، سطح دیگر دستکش که با پوست کاربر در تماس است، کمتر از ۳۶ درجه سانتیگراد گرم می‌شود.

بل در این باره گفت: مهمترین نکته آنجاست که حتی نیازی به درآوردن دستکش یا لباس‌های حفاظتی دیگر برای پاکسازی آن‌ها نیست. این ماده در چند ثانیه آلودگی زدایی می‌کند و بنابراین فرد می‌تواند فعالیت خود را ادامه دهد.

لباس‌هایی که از این ماده تولید می‌شوند را می‌توان چندصد بار تولید کرد.

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا